Trwa ładowanie...

Nowoczesna lodówka do nowoczesnej kuchni. Funkcje, o których nie masz pojęcia

Lodówki nowej generacji pobierają znacznie mniej prądu i są wyposażone w zaawansowane systemy gwarantujące świeżość przechowywanych potraw i produktów. Jeśli masz dosyć przykrego zapachu ze starej lodówki i odłupywania mrożonek z wielkiej bryły, czas pomyśleć o nowym sprzęcie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nowoczesna lodówka do nowoczesnej kuchni. Funkcje, o których nie masz pojęciaŹródło: flickr.com, fot: Richard Kelland
d14nel8
d14nel8

Bez lodówki przechowywanie żywności przez długi czas jest praktycznie niemożliwe. Dlatego trzeba zadbać o to, by sprzęt służył bezawaryjnie przez długi czas. Polecamy kilka lodówek, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni.

Która klasa energetyczna jest najlepsza

Nowoczesne lodówki są przede wszystkim bardziej energooszczędne. W stosunkowo niskich cenach możesz kupić produkt, który bije na głowę lodówki sprzed dekady. Za sprzęt w klasie energetycznej A++ zapłacisz około 1300 zł.

Podstawowe pytanie, które należy sobie w tym przypadku zadać brzmi: co się bardziej opłaca, droższa i bardziej energooszczędna lodówka czy tańsza o niższej klasie energetycznej? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że lodówka to sprzęt kupowany na lata, a w przeciwieństwie do piekarnika czy zmywarki będzie wymagać stałej dostawy energii przez 24 godziny na dobę. Dlatego z biegiem czasu kwota, którą oszczędzisz na opłatach za prąd przewyższy tę, którą musisz zapłacić za sprzęt o lepszej klasie energetycznej.

Co wpływa na ilość zużytej energii

Z drugiej strony zużycie energii nie zawsze jest stałe i jej zwiększenie ma wiele przyczyn. Największe znaczenie mają tak prozaiczne czynniki jak ustawienie lodówki czy temperatura kuchni. Jeśli chłodziarka będzie stać obok innego sprzętu kuchennego generującego ciepło, jak choćby piekarnika, to będzie potrzebować więcej energii, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę. Tak samo będzie, gdy ustawisz ją w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika. Pamiętaj, że dane przedstawione na etykiecie energetycznej mogą nieco różnić się od zużycia prądu w warunkach domowych.

Lodówka Shutterstock.com
Lodówka Źródło: Shutterstock.com

Dodatkowe funkcje w atrakcyjnej cenie

Oszczędność to tylko jeden z powodów, dla których warto wymienić lodówkę na nową. Drugim są dodatkowe ulepszenia, które pozwalają na przechowywanie żywności w jeszcze lepszych warunkach.

No Frost czyli wentylacja zamrażarki

System No Frost to już podstawa w nowoczesnych lodówkach. Zamiast każdorazowo odłupywać potrzebne produkty z wielkiej bryły mrożonek, warto postawić na system wentylacji powietrza. Z każdym otwarciem drzwi zamrażarki do środka dostaje się wilgoć z powietrza. Pod wpływem niskiej temperatury powoduje osadzanie się szronu i lodu na produktach i ściankach zamrażarki, co nie tylko utrudnia układanie produktów, ale również zwiększa zapotrzebowanie na energię. Dlatego wentylacja ma na celu skierowanie wilgoci do specjalnego skraplacza. W związku z tym zamrożone produkty nie przyczepiają się do siebie, a lodówka nie wymaga regularnego rozmrażania. Pojemną lodówkę z systemem No Frost kupisz już za 1799 zł.

Szybkie mrożenie i chłodzenie

Z tym pośrednio łączy się również funkcja szybkiego zamrażania. W ten sposób urządzenie szybko stabilizuje temperaturę po każdym otwarciu drzwiczek. Z kolei włożenie do szuflady jeszcze niezamrożonych potraw i składników nie spowoduje podwyższenia temperatury pozostałych mrożonek. Dodatkowo szybkie zamrażanie produktu sprawi, że delikatne składniki nie stracą swojej świeżości, struktury i walorów smakowych, jak miałoby to miejsce przy normalnym mrożeniu. Ten sposób sprawdzi się więc przy przechowywaniu delikatnych mięs czy owoców.

Nawet niewielka lodówka pomieści wszystko, czego potrzebujesz Fotolia
Nawet niewielka lodówka pomieści wszystko, czego potrzebujesz Źródło: Fotolia

Organizacja szuflad w lodówce

Dobre ustawienie półek jest kluczowe, jeśli masz dużą rodzinę, dlatego większość lodówek dostępnych na rynku oferuje system swobodnego ustawiania szklanych półek tak, by zmieścić wszystko. Nie od dziś wiadomo, że delikatniejsze produkty, takie jak chociażby sałata, w lodówce tracą swój naturalny smak. Dlatego warto zainwestować w lodówkę z komorą świeżości, do której tłoczone jest powietrze chłodniejsze niż w lodówce. Dzięki temu produkty dłużej zachowają smak i wartości odżywcze. Lodówkę z komorą świeżości i szufladą z kontrolą wilgoci, która przyda się podczas przechowywania najbardziej delikatnych produktów to koszt około 2100 zł.

Cicha lodówka to spokojny sen

Zwróć uwagę na poziom hałasu emitowany przez lodówkę. Choć w ciągu dnia delikatny szum zdaje się nie przeszkadzać, to w nocy może okazać się nie do zniesienia. Na głośność lodówki muszą zwrócić uwagę przede wszystkim świeżo upieczeni rodzice. Pociecha może mieć problemy z zaśnięciem, jeśli lodówka będzie cały czas na chodzie. Przyjmuje się, że hałas staje się uciążliwy, gdy przekracza granicę 42 dB, a z kolei przestaje przeszkadzać w nocy poniżej 38 dB. Na szczęście większość dostępnych na rynku urządzeń mieści się w tych granicach.

Dla kogo lodówka Side by Side

Kluczowym parametrem każdego sprzętu jest również pojemność wyrażana w litrach. Standardem dla jednej osoby jest niewielka lodówka o pojemności 120 l. Większa rodzina wymaga już lodówki około 240 l. Dobrym rozwiązaniem dla bardzo dużych rodzin i osób, które mają dużą kuchnię, będzie lodówka Side by Side. To największy dostępny na rynku sprzęt, oferuje ponad 300-litrową pojemność lodówki i około 200 litrów pojemności zamrażarki. W przypadku większości lodówek Side by Side za jednymi drzwiami kryje się zamrażarka, a za drugimi zwykła chłodziarka.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d14nel8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14nel8