OgródNarzędziownia w ogrodzie. Uporządkuj sprzęt jak należy

Narzędziownia w ogrodzie. Uporządkuj sprzęt jak należy

Jesienne porządki jeszcze przed nami, ale warto już teraz pomyśleć o tym, co zrobisz z narzędziami po sezonie. Jeśli nie chcesz zawalać garażu lub piwnicy nieużywanym sprzętem, warto pomyśleć o narzędziowni.

Narzędziownia w ogrodzie. Uporządkuj sprzęt jak należy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.09.2018 | aktual.: 07.09.2018 15:41

Możesz wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy model. W zależności od wielkości podwórka, możesz zdecydować się na mniejszy lub większy rozmiar. Wybór jest naprawdę duży, a jeśli chcesz mieć zawsze wszystko pod ręką, zainwestuj w niedrogi domek ogrodowy. Szybko przekonasz się, że przeniesiesz do niego więcej rzeczy niż myślisz, a po niedługim czasie będzie wyglądał jak mały sklep ogrodniczy.

Jakie wymiary powinna mieć narzędziownia

Przede wszystkim wszystkie elementy powinny być łatwo dostępne. Przeciskanie się przez ciasne pomieszczenie z kosiarką czy kosą o pokaźnych gabarytach to prawdziwa droga przez mękę. Dlatego minimalna wielkość domku powinna wynosić około 200 x 150 cm. Większe modele pomieszczą dodatkowy sprzęt czy nawet meble ogrodowe, ale pojemność zależy przede wszystkim od tego, jak zagospodarujesz przestrzeń. By móc wygodnie wynosić i wnosić narzędzia, drzwi powinny mieć około metra szerokości.

Obraz
© Shutterstock.com

Jaki materiał wybrać

Najtańszym rozwiązaniem, które nie wymaga szczególnej konserwacji, będzie narzędziownia z tworzywa sztucznego. Są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, nie wypaczają się z biegiem czasu i dobrze wyglądają. Podobne właściwości ma narzędziownia metalowa, która wyglądem może przypominać niewielki kontener. Jeśli natomiast zależy ci na tym, by domek był praktyczny i jednocześnie dobrze komponował się z ogródkiem, zawsze możesz zainwestować w model wykonany z drewna. Musisz jednak pamiętać o konieczności konserwacji powierzchni, w przeciwnym razie drewno szybko się wypaczy.

Jak przygotować podłoże

Niezależnie od wybranego rodzaju, domek ogrodowy nie powinien stać bezpośrednio na ziemi. Dlatego lepiej zawczasu przygotować wylewkę z betonu lub kostkę chodnikową. W przypadku lekkich konstrukcji wystarczy warstwa utwardzonego żwiru. To da pewność, że z biegiem czasu konstrukcja nie osiądzie. Z drugiej strony lepiej, żeby wylewka nie była zbyt wysoko, w przeciwnym wypadku będziesz mieć problem z wprowadzeniem do środka taczki lub kosiarki.

Obraz
© Shutterstock.com

Jak wyposażyć narzędziownię

Przede wszystkim trzeba zagospodarować ściany. Do tego przydadzą się haczyki, na których powiesisz większe narzędzia, jak choćby szpadel czy grabie, oraz panel warsztatowy na resztę drobiazgów. Ważne, by nie kłaść ich na podłodze, to miejsce na większe sprzęty – takie jak kosiarka – lub meble ogrodowe. Warto również wstawić kilka dodatkowych półek, które pomogą uporządkować pozostały sprzęt na zimę. Worki z nawozem, kora, kwiaty doniczkowe, to wszystko można ułożyć na półkach. Dobrze również będzie doprowadzić do narzędziowni wodę, jednak jeśli nie widzisz takiej potrzeby, zawsze możesz korzystać z kranu ogrodowego.

Źródło artykułu:WP Dom
poradnik kupującegowokół domuogród
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)