Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracji przestrzeni. Dzięki porcji bujnej zieleni wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru, zachwycając naturalnym pięknem. Przy wyborze domowych roślin kierujemy się zazwyczaj ich wyglądem oraz wymogami pielęgnacyjnymi, okazuje się jednak, że domowa flora może nie tylko zachwycać pięknym widokiem i zapachem, ale także wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Które rośliny doniczkowe mają na nas najlepszy wpływ?
Aloes
Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracji przestrzeni. Dzięki porcji bujnej zieleni wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru i walorów przyrodniczych, zachwycając naturalnym pięknem. Przy wyborze roślin do mieszkania kierujemy się zazwyczaj ich wyglądem oraz wymogami pielęgnacyjnymi, okazuje się jednak, że domowa flora może nie tylko zachwycać pięknym widokiem i zapachem, ale także wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Rośliny oczyszczają bowiem powietrze z toksyn i przerabiają dwutlenek węgla na tlen. Które mają na nas najlepszy wpływ?
Znany ze swych leczniczych właściwości aloes sprawnie oczyszcza powietrze, jeżeli jest ono zbyt zanieczyszczone. Najnowsze badania NASA wykazały również, że zwiększa on poziom tlenu w pomieszczeniu i doskonale absorbuje dwutlenek węgla oraz czad. Jeden aloes oczyszcza powietrze w tym samym stopniu co 9 kupnych odświeżaczy ze sklepowej półki.
Azalia indyjska
Azalie wybieramy przede wszystkim z uwagi na piękne, bogato kwitnące kiście aromatycznych kwiatów. Przy odpowiedniej pielęgnacji domowa odmiana tej rośliny może cieszyć oko przez całą zimę. Dobrze czują się w nasłonecznionych, lecz chłodniejszych miejscach, osłonięte od przeciągów. Zniewalająco pachnące kwiaty mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie dzięki temu, że wchłaniają formaldehydy, czyli szkodliwy, bezbarwny gaz o właściwościach rakotwórczych. Zaskakujące połączenie piękna z funkcjonalnością.
Dracena
Osoby, które kupują popularne draceny dla ich wyglądu, nieczęsto zdają sobie sprawę z możliwości filtracyjnych tej rośliny. Dracena to łatwa w uprawie i szybko rosnąca roślina, która najlepiej czuje się na nasłonecznionym stanowisku. Najlepiej służy jej umiarkowane podlewanie i sporadyczne nawożenie. Ich szybki wzrost, dosłownie pod sam sufit, to jednocześnie wada i zaleta tej wysoko pnącej rośliny.
Bluszcz pospolity
Palma pierwszeństwa w dziedzinie oczyszczania powietrza i wchłaniania toksyn należy się niepozornemu bluszczowi. Według naukowców z NASA jest to najlepszy filtr powietrza wśród naszych zielonych sprzymierzeńców. Ta szybko rosnąca, pnąca roślina ma bardzo niskie wymagania, przez co potrafi zasłonić całą ścianę zieloną okrywą. Bez obaw - wersja doniczkowa nie rozrośnie się po całym pokoju, lecz będzie spływać kaskadami na parapet.
Begonia stale kwitnąca
Begonie nie są nowością na polskich parapetach, od wielu lat wybiera się je ze względu na długi okres kwitnienia i stosunkowo niskie wymogi pielęgnacyjne. Co ważne, roślina ta doskonale sobie radzi z oczyszczaniem powietrza. Begonia redukuje w pomieszczeniu benzen i inne zanieczyszczenia, które wytrącają się z toluenu (wykorzystywanego powszechnie przy produkcji m.in. barwników, farb, lakierów, gumy, żywic i detergentów).