Rośliny oczyszczające powietrze w domu
20.12.2017 | aktual.: 21.12.2017 10:05
Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracji przestrzeni. Dzięki porcji bujnej zieleni wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru, zachwycając naturalnym pięknem. Przy wyborze domowych roślin kierujemy się zazwyczaj ich wyglądem oraz wymogami pielęgnacyjnymi, okazuje się jednak, że domowa flora może nie tylko zachwycać pięknym widokiem i zapachem, ale także wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Które rośliny doniczkowe mają na nas najlepszy wpływ?
Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracji przestrzeni. Dzięki porcji bujnej zieleni wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru i walorów przyrodniczych, zachwycając naturalnym pięknem. Przy wyborze roślin do mieszkania kierujemy się zazwyczaj ich wyglądem oraz wymogami pielęgnacyjnymi, okazuje się jednak, że domowa flora może nie tylko zachwycać pięknym widokiem i zapachem, ale także wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Rośliny oczyszczają bowiem powietrze z toksyn i przerabiają dwutlenek węgla na tlen. Które mają na nas najlepszy wpływ?
Znany ze swych leczniczych właściwości aloes sprawnie oczyszcza powietrze, jeżeli jest ono zbyt zanieczyszczone. Najnowsze badania NASA wykazały również, że zwiększa on poziom tlenu w pomieszczeniu i doskonale absorbuje dwutlenek węgla oraz czad. Jeden aloes oczyszcza powietrze w tym samym stopniu co 9 kupnych odświeżaczy ze sklepowej półki.
Azalia indyjska
Azalie wybieramy przede wszystkim z uwagi na piękne, bogato kwitnące kiście aromatycznych kwiatów. Przy odpowiedniej pielęgnacji domowa odmiana tej rośliny może cieszyć oko przez całą zimę. Dobrze czują się w nasłonecznionych, lecz chłodniejszych miejscach, osłonięte od przeciągów. Zniewalająco pachnące kwiaty mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie dzięki temu, że wchłaniają formaldehydy, czyli szkodliwy, bezbarwny gaz o właściwościach rakotwórczych. Zaskakujące połączenie piękna z funkcjonalnością.
Dracena
Osoby, które kupują popularne draceny dla ich wyglądu, nieczęsto zdają sobie sprawę z możliwości filtracyjnych tej rośliny. Dracena to łatwa w uprawie i szybko rosnąca roślina, która najlepiej czuje się na nasłonecznionym stanowisku. Najlepiej służy jej umiarkowane podlewanie i sporadyczne nawożenie. Ich szybki wzrost, dosłownie pod sam sufit, to jednocześnie wada i zaleta tej wysoko pnącej rośliny.
Bluszcz pospolity
Palma pierwszeństwa w dziedzinie oczyszczania powietrza i wchłaniania toksyn należy się niepozornemu bluszczowi. Według naukowców z NASA jest to najlepszy filtr powietrza wśród naszych zielonych sprzymierzeńców. Ta szybko rosnąca, pnąca roślina ma bardzo niskie wymagania, przez co potrafi zasłonić całą ścianę zieloną okrywą. Bez obaw - wersja doniczkowa nie rozrośnie się po całym pokoju, lecz będzie spływać kaskadami na parapet.
Begonia stale kwitnąca
Begonie nie są nowością na polskich parapetach, od wielu lat wybiera się je ze względu na długi okres kwitnienia i stosunkowo niskie wymogi pielęgnacyjne. Co ważne, roślina ta doskonale sobie radzi z oczyszczaniem powietrza. Begonia redukuje w pomieszczeniu benzen i inne zanieczyszczenia, które wytrącają się z toluenu (wykorzystywanego powszechnie przy produkcji m.in. barwników, farb, lakierów, gumy, żywic i detergentów).
Gerbera Jamesona
W niepozornych gerberach kryje się wielka moc. Ze względu na swe ukryte właściwości są to idealne kwiaty do sypialni, łazienek, pokojów kąpielowych oraz do pralni. Roślina ta pomaga usunąć z powietrza szkodliwy dla zdrowia człowieka trichloroetylen (biorący się ze środków piorących) oraz benzen (który służy m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników i detergentów). Gerbery wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska, nie nadają się więc do ciemnych łazienek bez okna.
Paproć nefrolepis wyniosły
Swoją rolę w walce o zdrowie i samopoczucie człowieka odgrywa również niedoceniania paproć, która kojarzy się z archaicznymi wnętrzami rodem z poprzedniego ustroju. Jak dowodzą badania - jest to jeden z najefektywniejszych oczyszczaczy domowego powietrza. Aby uzyskać bogato rozrośnięte, pięknie prezentujące się łodygi, należy utrzymywać stały poziom nawodnienia rośliny. Nie zaszkodzi jej lanie wody bezpośrednio do doniczki oraz dodatkowe zraszanie części zielonych odżywczą mgiełką.
Sansewieria
Świeże powietrze zapewni także sansewiera, zwana potocznie "językami teściowej". Jest to mało wymagająca roślina, która potrzebuje jedynie sporadycznego nawadniania i dostępu do światła. Dobrze jest postawić sanswierę w sypialni, ponieważ doskonale absorbuje ona wydychany przez człowieka dwutlenek węgla, zastępując go czystym tlenem. A przecież świeże, rześkie powietrze w sypialni to gwarancja spokojnego, regeneracyjnego snu.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to propozycja dla osób szukających roślin oczyszczających powietrze, które jednocześnie będą się zjawiskowo prezentować we wnętrzu. Białe, delikatne kwiaty idealnie współgrają z eleganckim wyposażeniem mieszkania. Na roślinę tę uważać muszą jednak właściciele zwierząt domowych. Skrzydłokwiat jest trujący, dlatego powinien stać w miejscu niedostępnym dla domowych pupili.
Zielistka
Zielistka to kolejny klasyk w polskich domach. Popularność zawdzięcza ona głównie bardzo małym wymaganiom. Roślina ta rośnie obficie nawet pod opieką niedoświadczonych ogrodników. Zielistka wspaniale nadaje się do oczyszczania powietrza, wchłaniając dwutlenek węgla, benzen oraz ksylen wykorzystywany przy produkcji tworzyw sztucznych, występujący także np. w materiałach skórzanych i nadrukowanych.