Trwa ładowanie...

Najlepsze suszarki do ubrań. Koniec problemów z mokrym praniem

Pranie nie sprawia nam większych problemów. Mamy pralki, które możemy ładować raz za razem i prać bez końca. Co jednak potem zrobić ze stertami mokrych ubrań? Zanim je uprasujemy lub poskładamy i odłożymy na półkę, trzeba je jeszcze wysuszyć. I w tym chyba tkwi największy problem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najlepsze suszarki do ubrań. Koniec problemów z mokrym praniemŹródło: Shutterstock.com
d23imia
d23imia

W wielu domach suszenie upranych rzeczy jest gehenną z powodu niewielkiego metrażu mieszkań, braku osobnego pomieszczenia gospodarczego, balkonu, tarasu czy ogrodu. Sprawa urasta do rangi problemu zwłaszcza, gdy przy tych wszystkich ograniczeniach trzeba jednocześnie wysuszyć naprawdę duże ilości ubrań z 2–3 prań. Temat znany jest nie od dziś. Jednak co jakiś czas pojawiają się na rynku coraz praktyczniejsze rozwiązania – do zastosowania zarówno wewnątrz domu, jak i poza nim. Analizując potencjał niektórych dostępnych w sprzedaży suszarek, można dać się pozytywnie zaskoczyć.

Przykładowo wyglądające dość niepozornie suszarki pionowe, tzw. wieże (kosztujące średnio ok. 200 zł), są tak skonstruowane, że oferują o wiele więcej metrów drutu na suszenie rzeczy i wytrzymują znacznie większe obciążenia niż tradycyjne suszarki.

Zajmują przy tym o wiele mniej miejsca na podłodze. Wiele modeli jest wyposażonych w ociekacz, który zbiera wodę z ubrań zabezpieczając podłogę przed zalaniem. Natomiast piętrowa konstrukcja zapewnia swobodny przepływ powietrza, co gwarantuje szybsze schnięcie rozwieszonego prania.

d23imia

Najczęściej do rozwieszania prania wykorzystujemy suszarki przenośne, które nie są mocowane do podłogi, ściany czy sufitu. Bez względu budowę każdy model da się złożyć. Dzięki temu nie sprawiają one kłopotu z przechowywaniem. Mieszczą się w szafach, wnękach, łazienkach czy za drzwiami.

Ważną kwestią w przypadku suszarek jest ich wytrzymałość. Nie chodzi jedynie o ciężar mokrych ubrań. W momentach, kiedy chcemy zabrać je z widoku, po prostu taszczymy obciążoną suszarkę z pokoju do pokoju lub na balkon. Właśnie wtedy najgorsze jakościowo modele ulegają uszkodzeniom – łamią się i wyginają. Sprawę ułatwią suszarki na kółkach, kosztujące średnio ok. 120 zł.

Największe suszarki zapewniają ponad 30 m drutu do rozwieszania mokrych ubrań. Mogą jednak kosztować nawet około tysiąca złotych. Ponadto, jeśli często pierzemy rzeczy o zróżnicowanych rozmiarach, np. obok T-shirtów, spódnic, dżinsów czy ręczników, mamy do wysuszenia również firany, pościel, koce czy obrusy, przyda się nam suszarka z regulacją wysokości.

d23imia

Dodatkowe miejsce na rozwieszenie prania zapewniają wysuwane lub rozkładane skrzydła. W niektórych suszarkach te boczne części mogą być odłączane. W takim przypadku można je zamontować w innych miejscach, np. zawiesić na balkonie, drzwiach czy kaloryferze. Wybrane modele są też wyposażane w uchwyty na wieszaki, co umożliwia komfortowe suszenie koszul, sukienek itp. Mają też specjalne nakładki do wygodnego wieszania skarpet. Kosztują od 100 zł w górę.

Łazienka (nawet nieduża) to miejsce, w którym można ulokować kilka różnych suszarek i efektywnie wykorzystać przestrzeń do suszenia. Praktyczna okazuje się szyna ścienna z drążkami (w niektórych modelach wysuwanymi), którą można zamontować np. nad wanną (kosztuje ok. 130 zł). W łazienkach sprawdzają się też suszarki sufitowe w cenach od 40 do 100 zł. Mają one wiele zalet: nie rzucają się w oczy, są wyposażone w regulację wysokości drążków, umożliwiającą rozwieszanie dużych rzeczy, a grube pręty minimalizują gniecenie się ubrań.

Jeśli chcemy zwiększyć powierzchnię suszenia, uzupełniająco możemy zamontować urządzenie dwufunkcyjne – suszarkę ścienną zakończoną uchwytem na ręcznik (ok. 60–80 zł). Dzięki niej można suszyć bieliznę oraz lekkie i małe ubrania nawet pod prysznicem. W przypadku skarpetek sprawdza się niewielka karuzela z klamerkami (dostępną już od 17 zł).W sprzedaży są też praktyczne suszarki do zakładania na wannę (od 59 zł). Mają bardzo łatwy i wygodny system blokowania, dzięki któremu można je mocować na różnych modelach urządzeń.
Mając ubrania wymagające delikatnego suszenia, np. poprzez rozłożenie, można zainwestować w specjalną wyprofilowaną siatkę, od spodu mocowaną na kołku rozporowym (ok. 42 zł). Szybko i delikatnie suszy się na niej pojedyncze rzeczy. Jako ciekawostkę można potraktować wolnostojące suszarki o wyglądzie zbliżonym do tradycyjnych, ale wyposażone w elementy grzewcze. Taka elektryczna suszarka znacznie przyspiesza schnięcie ubrań.

Bez względu na to, w którym miejscu w domu rozwiesimy pranie, pamiętajmy o otwieraniu okien i drzwi. Wietrzenie, a nawet wywoływanie lekkich przeciągów na pewno przysłuży się suszeniu rzeczy, zminimalizuje nadmierną wilgotność powietrza i odświeży jego zapach.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23imia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d23imia