Trwa ładowanie...

Nablatowa, wpuszczana czy monolityczna? Wybieramy umywalkę

Wyposażenie łazienki może być funkcjonalne, efektowne i niedrogie. Przygotowaliśmy przegląd umywalek klasycznych i oryginalnych w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Z nimi nawet umycie rąk stanie się przyjemnością.

Nablatowa, wpuszczana czy monolityczna? Wybieramy umywalkęŹródło: iStock.com
d3uawz0
d3uawz0

Odpowiednia umywalka do łazienki – czyli jak?

Odpowiednia umywalka do łazienki powinna spełniać kilka kryteriów. Najważniejsza w komfortowym korzystaniu jest jej wielkość oraz wysokość. Optymalna odległość pomiędzy podłogą a górną krawędzią umywalki wynosi około 80-90 centymetrów, ale może też być nieco niższa lub wyższa. Należy przy tym wziąć pod uwagę wysokość samej umywalki, bo modele w kształcie stojącej misy mogą zwiększać odległość od podłogi nawet o 20 do 25 centymetrów. Dwie umywalki umieszczone obok siebie to łazienkowy trend, który coraz częściej pojawia się w naszych domach. Warto wiedzieć, że minimalna odległość między umywalkami powinna wynosić minimum 30 centymetrów. Przed umywalką należy pozostawić przestrzeń, w której swobodnie miną się dwie osoby.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Umywalka do łazienki — duża czy mała?

Przeciętne wymiary standardowych umywalek wynoszą około 50 na 40 centymetrów, ale ich krawędzie często powiększają je o kilka dodatkowych centymetrów. Jeśli urządzamy małą łazienkę, może się zdarzyć, że w czasie montażu spotka nas niemiła niespodzianka i umywalka nie zmieści się pomiędzy słupkiem a pralką. Głębokości umywalek także bywają różne: od głębokich, komfortowych i dużych, po niemal płaskie. Im płytsza umywalka, tym większe prawdopodobieństwo, że zachlapiemy jej okolice w czasie porannej toalety. W głębokiej umywalce możemy np. uprać delikatny sweter z kaszmiru czy jedwabną bluzkę, ale ich wadą jest to, że trudno z nich korzystać dzieciom.

Czasami montujemy umywalki w małych toaletach. Niewielki model wystarczy do umycia dłoni i będzie atrakcyjną dekoracją.

Niczym elegancka misa – nablatowe umywalki

Najchętniej wybierane są umywalki wpuszczane w szafkę lub na nią nakładane, pod spodem zyskujemy schowek, gdzie najczęściej stawiamy środki czystości. Druga, równie praktyczna i coraz bardziej popularna umywalka to model montowany na obszernym blacie, gdzie dookoła mamy dużo miejsca na kosmetyki i np. ręczniki, a pod spodem mogą się znaleźć pojemne szuflady, w których szybko znajdziemy najmniejszy drobiazg.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Umywalka monolityczna — piękny mebel

Umywalka monolityczna to model stojący bezpośrednio na podłodze. Elementy instalacji są w niej całkowicie ukryte, a całość ma jednolitą, spójną formę. Te eleganckie umywalki są bardzo efektowne i pięknie prezentując się w dużych łazienkach o charakterze salonu kąpielowego. Ze względu na ich przestrzenną formę i możliwość montażu w większej odległości od ściany, najlepiej, jeśli inne elementy łazienki nie są ustawiane i montowane zbyt blisko. Montaż umywalki monolitycznej między meblami łazienkowymi mogłoby ukryć jej dekoracyjny, nowoczesny styl.

Koniec z rutyną – oryginalne umywalki

Przyzwyczajeni do funkcjonalnej bieli wyposażenia sanitarnego, teraz możemy urządzić łazienkę z umywalką w wyjątkowym stylu, dowolnym kształcie czy rozmiarze. Alternatywą dla klasycznych umywalek są modele z naturalnego kamienia lub kolorowego szkła. Do niedawna ich wysoka cena sprawiała, że jedne i drugie zdobiły jedynie wybrane łazienki lub eleganckie, hotelowe wnętrza. Teraz jest niższa w porównaniu do poprzednich lat, a każda z nich jest wykonywana ręcznie i ma swój niepowtarzalny charakter. Nie ma dwóch identycznych umywalek z kamienia naturalnego czy ręcznie wyrabianego i dekorowanego szkła. Te modele to najczęściej typ nablatowy, gdyż wpuszczenie tak oryginalnego przedmiotu w blat lub szafkę mogłoby ukryć jego wyjątkową urodę.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d3uawz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uawz0