ŁazienkaAranżacja łazienki w praktyce. Umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa?

Aranżacja łazienki w praktyce. Umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa?

Aranżacja łazienki w praktyce. Umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.04.2018 | aktual.: 09.04.2018 11:44

Wśród łazienkowych hitów czołowe miejsca zajmują umywalki nablatowe i te wpuszczane w blat. Oba typy świetnie pasują do współczesnych wnętrz. Który z nich będzie lepszy dla ciebie i bardziej funkcjonalny? Zanim wybierzesz, sprawdź, jakie wady i zalety mają oba modele umywalek.

Po umywalkę wpuszczaną w blat sięgają osoby lubiące proste, minimalistyczne rozwiązania. Jej budowa zapobiega zachlapaniu całego otoczenia, szczególnie blatu szafki, i pozwala uniknąć szybkiego zniszczenia. Sposób, w jaki jest montowana taka umywalka, pozwala na całkowite ukrycie niezbyt estetycznych części, takich jak syfon i rury. Wybierając ten model, będziesz jednak musiał pogodzić się z pewnymi ograniczeniami związanymi z szafką – brakiem szuflady umiejscowionej zaraz pod blatem oraz mniejszą ilością miejsca w szafce (zajmą je wspomniane elementy montażowe).

1 / 4

Umywalka nablatowa – nowoczesny akcent

Obraz
© Duravit

Umywalki nablatowe są stworzone dla miłośników oryginalnych, odważnych rozwiązań. Ten model jest bowiem dostępny w wielu ciekawych formach, może być też wykonany z różnych materiałów: ceramiki, kamienia, miedzi, a nawet szkła czy… stali szlachetnej. Instalacja polega na osadzeniu na blacie, a elementy montażowe są ukryte w szafce. Wysoko umiejscowiony brzeg umywalki nablatowej podnosi komfort higienicznych czynności i zapobiega rozchlapywaniu wody, a otoczenie łatwo jest utrzymać w czystości. Ten model nie zabiera miejsca w szafce i wygląda efektowniej niż umywalka wpuszczana w blat, jednak przyjdzie ci za niego zapłacić więcej.

2 / 4

Umywalka a metraż pomieszczenia

Obraz
© Shutterstock.com

Z uwagi na to, że w przypadku umywalek nablatowych widoczna jest cała bryła, ten model nie będzie korzystnie wyglądał w małych pomieszczeniach. Po prostu zdominuje przestrzeń i przytłoczy ją swoimi wymiarami. Świetnie za to sprawdzi się w dużej łazience. Można tu uczynić z niego wyjątkowy, przykuwający uwagę akcent, szczególnie gdy zdecydujesz się na wyszukaną formę lub kolor. Z kolei umywalka wpuszczana w blat pasuje do każdego metrażu. Tworzy prostą, płaską powierzchnię i dodaje wnętrzu lekkości. Pamiętaj, aby przy zakupie tego typu umywalki od razu wybrać dopasowaną do niej szafkę.

3 / 4

Umywalki nablatowe – różnorodność form i materiałów

Obraz
© Shutterstock.com

Decydując się na umywalkę nablatową, możemy naprawdę zaszaleć. Przyjmują one bowiem przeróżne formy – od prostych, geometrycznych, przez przypominające misy i talerze, aż do kształtów liścia, muszli, beczki albo piłki! Oczywiście ceramika rządzi, ale oprócz bieli może przybierać niezwykłe kolory (np. kolekcja Etno firmy Vitruvit). Niektóre modele przypominają wręcz dzieła sztuki, tak jak wykonana z onyksu Erosi z oferty Industone. Równie efektowne jak umywalki nablatowe z kamienia są te wykonane ze szkła (np. Ceramica Picasa, Hot Red) albo miedzi (meblezindonezji.pl). Niesłabnący zachwyt wzbudza od lat dwukolorowa umywalka w kształcie rozpryśniętej kropli wody – Splash marki Disegno Ceramica.

4 / 4

Umywalki wpuszczane w blat – propozycje producentów

Obraz
© Shutterstock.com

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji umywalek jest niezmiennie biała ceramika (np. modele Konwalia albo Floks marki Deante). Wielu producentów ułatwia nam życie, pokrywając produkty powłoką utrudniającą osadzanie się kurzu i kamienia. Ponieważ jednak ceramika to nie wszystko, możemy zdecydować się np. na model szklany (np. Vetro marki Elita, dostępny w kolorach białym, czarnym i akwamaryny) lub przepiękną, ręcznie malowaną umywalkę prosto z Meksyku (Kolory Meksyku, model Aqua Azul) czy nawet bardzo wytrzymały wzór ze stali emaliowanej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)