Mieszkania na polskim rynku nieruchomości, jakie mieszkania najczęściej kupujemy, jaki metraż, ile pokoi?

Już od kilku lat można zauważyć, że Polacy coraz częściej zaczynają kalkulować, co się bardziej opłaca: wynajem mieszkania czy zakup własnego M? Jak się okazuje, nawet zaciągając kredyt hipoteczny, drugie rozwiązanie staje się bardziej korzystne. A jakie mieszkania cieszą się największą popularnością? Co wybieramy na polskim rynku nieruchomości? Sprawdźmy to.

Mieszkania na polskim rynku nieruchomości, jakie mieszkania najczęściej kupujemy, jaki metraż, ile pokoi?
Źródło zdjęć: © iStock.com

03.08.2018 | aktual.: 10.08.2018 14:21

Jak szukać mieszkania na sprzedaż?

Zacznijmy jednak od tego, jak i gdzie szukać mieszkań na sprzedaż. W lokalnej prasie? W internecie? A może podpytywać wśród znajomych?

Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, pochodzące z rynku pierwotnego, najczęściej informację o rozpoczęciu ich budowy można znaleźć w lokalnych gazetach, telewizji, ale też w internecie. W zależności od lokalizacji, może być różny popyt na nie, dlatego nie warto czekać aż do zakończenia inwestycji – większość mieszkań sprzedaje się w przedsprzedaży, a więc powinniśmy zainteresować się nimi dużo wcześniej.

A co z rynkiem wtórnym? Tu możliwości jest już naprawdę wiele. Powstały serwisy, które specjalizują się wyłącznie w publikowaniu ofert o sprzedaży nieruchomości. Najpopularniejszy z nich to otodom.pl, na którym wystawiane są zarówno mieszkania deweloperskie, jak i z rynku wtórnego. Inne to m.in. nportal.pl, homebroker.pl czy mieszkania.trovit.pl.

Ale to jeszcze nie koniec – znajdziemy ogólnopolskie oraz lokalne serwisy ogłoszeniowe, w których zamieszczane są takie oferty. Mowa tu oczywiście o olx.pl, sprzedajemy.pl (warto dodać, że wystawianie ogłoszeń w dziale sprzedajemy.pl/nieruchomosci jest bezpłatne, z czego chętnie korzystają sprzedający), gratka.pl oraz gumtree.pl. Ich największą zaletą jest to, że większość ogłoszeń pochodzi od prywatnych sprzedających, a nie od pośredników.

I ostatnie rozwiązanie, o którym nie możemy zapomnieć, to biura nieruchomości. Ich pracownicy pomagają w wyborze odpowiedniego lokum oraz pośredniczą w finalizacji zakupu. Często posiadają rozbudowane strony internetowe z bazami mieszkań na sprzedaż. Minus? Do ceny nieruchomości należy doliczyć prowizję, trudniej jest również negocjować ostateczną cenę z właścicielem.

A teraz, gdy już wiemy, gdzie szukać mieszkania, warto dowiedzieć się, jakie lokale najchętniej kupują Polacy.

Jakie mieszkania najchętniej kupujemy?

Choć mogłoby się wydawać, że decydując się na zakup mieszkania wybieramy duże, kilkupokojowe lokale, trend okazuje się być inny. Jak wynika z różnych raportów, Polacy najczęściej wybierają niewielkie, 2-pokojowe mieszkania o metrażu ok. 40 m kw. Rzadziej natomiast kupowane są lokale o powierzchni 50 mkw. lub więcej. Wyraźnie widać to na przykładzie dużych miast, gdzie cena za mkw. na rynku pierwotnym wynosi 5500 – 9000 zł. Z tego względu zakup większego lokum jest utrudniony przez możliwości finansowe kupujących.

A co z kawalerkami oraz dużymi mieszkaniami? Te pierwsze najczęściej stanowią inwestycję – kupowane są jednoosobowe lokale o powierzchni 30 mkw. pod wynajem. Kawalerki są również wybierane przez osoby po 50 r.ż. Natomiast na większe mieszkania, posiadające od 50-70 mkw. decydują się kupujący w średnim wieku, którzy przekroczyli już trzydziestkę, posiadają rodzinę i stabilną sytuację finansową.

Jednak jak pokazuje obecny trend, i tak dominują nieduże, dwupokojowe mieszkania. Coraz chętniej Polacy wybierają też nieruchomości z rynku pierwotnego i co ciekawe, deweloperzy dostosowują swoją ofertę do ich potrzeb. Z tego względu można zauważyć, że obecnie najwięcej budowanych jest mieszkań o powierzchni 40-50 mkw. Ponadto duży odsetek lokali kupowanych jest jako inwestycja, pod wynajem. Dobrze widać to na przykładzie rynku pierwotnego.

Co wpływa na zakup mieszkania?

Choć metraż, ilość pokoi i cena mieszkania to wciąż najważniejsze czynniki decydujące o wyborze nieruchomości, stajemy się coraz bardziej świadomi i co za tym idzie – wybredni. Co więc jeszcze wpływa na zakup mieszkania?

Przede wszystkim lokalizacja. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale w centrach miast, Polacy chętniej wybierają mieszkania na ich obrzeżach oraz w spokojnych, zielonych dzielnicach. Zwracana jest uwaga na odległość od parków, lasów, placów zabaw, szkół, przedszkoli oraz placówek handlowo-usługowych i rekreacyjno-sportowych. Ważne jest także, jak skomunikowany jest dany obszar.

Jak wynika ze statystyk,* większą popularnością cieszą się mieszkania z balkonami lub z tarasami* – mimo iż są droższe, częściej je wybieramy. Panuje również zainteresowanie lokalami na średnich kondygnacjach w niskim budownictwie. Mieszkania na parterze, choć często kuszą własnym tarasem, wciąż uznawane są za mniej bezpieczne.

Ważne jest także rozmieszczenie pokoi. Od kilku lat panuje trend na kuchnię połączoną z salonem, Polacy zdecydowanie chętniej wybierają też mieszkania, które posiadają nieprzechodnie pokoje.

Zwracamy również uwagę na sam budynek, jego udogodnienia – czy jest ocieplony? Posiada sprawną windę? Odnowioną elewację w przypadku starszego budownictwa? Coraz częściej kupujemy mieszkania na ogrodzonych osiedlach, które dają większe poczucie bezpieczeństwa.

A czy rynek nieruchomości w Polsce się rozwija? Zdecydowanie tak. Pojawia się coraz więcej indywidualnych inwestorów, a wraz z nimi wymagania rosną. Zwiększa się też ilość świadomych nabywców, którzy przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania przeglądają wiele ofert znajdujących się w różnych serwisach ogłoszeniowych – wszystko po to, aby znaleźć najlepszą okazję.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)