OgródMarcowe prace w sadzie i ogrodzie. Przegląd najważniejszych sprzętów i narzędzi

Marcowe prace w sadzie i ogrodzie. Przegląd najważniejszych sprzętów i narzędzi

Wkrótce po tym, kiedy stopnieje śnieg, zaczynają się ważne prace w ogrodzie. Choć na zewnątrz jeszcze mróz, marzec jest dla ogrodnika jednym z najważniejszych miesięcy w całym roku. Co należy zrobić w ciągu najbliższych tygodni? Jakie narzędzia i urządzenia będą przydatne?

Marcowe prace w sadzie i ogrodzie. Przegląd najważniejszych sprzętów i narzędzi
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

22.03.2018 | aktual.: 23.03.2018 16:33

Prace ogrodowe, o których należy pamiętać w marcu

Przedwiośnie to czas, kiedy mamy najwięcej energii i chęci do pracy na świeżym powietrzu. Wiele osób już nie może się doczekać, kiedy zajmie się swoim ogrodem, warzywnikiem, sadem albo działką. W wielu miejscach jeszcze utrzymuje się śnieg, więc na niektóre prace nasze rośliny będą musiały poczekać. Kiedy śnieg stopnieje, możemy zdjąć osłony zimowe z drzewek, zagrabić liście i co najważniejsze: przyciąć drzewka owocowe, zanim zaczną w nich na dobre krążyć soki.

Osłony z drzewek zdejmujemy w pochmurny dzień, aby roślinom nie zaszkodził nagły skok temperatury. Po przycięciu i prześwietleniu drzew i krzewów warto zadbać o podłoże.

Obraz
© iStock.com

Ani śladu po starych gałęziach

Sprzątanie ułatwi rozdrabniarka ogrodowa. Możemy w nich rozdrobnić mniejsze gałęzie przyciętych drzew. Każdy, kto zmagał się z pozostałościami po przycięciu sadu lub musiał przenieść takie gałęzie w inne miejsce wie, jak przydatnym urządzeniem są niszczarki ogrodowe. Pocięte gałęzie możemy łatwiej zapakować do wiaderka, na taczkę lub do worków.

Zadbaj teraz, aby cieszyć się owocami jesienią

Przycinanie drzewek owocowych to jedna z najważniejszych czynności, którą poleca się wykonać do końca marca, a nawet do połowy tego miesiąca. Jeśli to zaniedbamy i soki zaczną krążyć w drzewkach, przycięcie gałęzi może powodować ich okaleczenie. Nie zapominajmy o tym, że te z roślin, które kwitną najszybciej, przycinamy dopiero kiedy przekwitną. Szykujcie sekatory!

Przycięcia wymaga też niedawno posadzony żywopłot. Obcinamy gałązki na wysokości 30 centymetrów od ziemi. Już rosnące żywopłoty kształtujemy po bokach i lekko przycinamy u góry. Większość cięć wykonujemy na wysokości między 1/4, a 1/3 wysokości pędu od podstawy. Możemy też wykonać cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów starych, chorych i uszkodzonych oraz cięcie prześwietlające – usunięcie pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się.

Trawnik jak marzenie

Wiosenne porządki to nie tylko mycie okien. Ogród wymaga w tym czasie troski i starannej pielęgnacji trawnika. Po zgrabieniu suchych liści i ździebeł trawy nowe pędy będą mogły łatwiej się przebić, a my będziemy cieszyć się piękną trawą już za kilka tygodni. Następnie trawnik napowietrzamy, nakłuwając darń widłami lub za pomocą aeratora i nawozimy. Na pierwsze koszenie trawy jeszcze poczekamy, ale już teraz można się na to przygotować.

Obraz
© Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiosnaogródmarzec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)