Trwa ładowanie...

Idzie wiosna, czas na porządki w ogrodzie. Przegląd sekatorów

Sekator jest jednym z najbardziej podstawowych i najprostszych narzędzi, z których korzystamy w ogrodzie. Usunięcie starych gałęzi, umiejętne przycięcie drzewek owocowych lub żywopłotu. Wszystko to jest niezbędne, aby ogród, sad i podwórko cieszyły nas urodą przez kolejny rok.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Idzie wiosna, czas na porządki w ogrodzie. Przegląd sekatorówŹródło: iStock.com
d1v14gs

Podstawowe narzędzie w każdym ogrodzie — sekator

Sekator ogrodowy, nożycowy, kowadełkowy, nożyce do konarów, sekator elektryczny i wiele innych: te określenia spotkamy przy wyborze narzędzi do przycinania gałezi w ogrodzie. Dobry sekator jest lekki, nie wymaga dużej siły i łatwo go wygodnie chwycić. Który wybrać?

Podstawowe i najtańsze sekatory to proste nożyce ze zwiększoną siłą nacisku. Łatwo i szybko można obciąć nimi drobne gałęzie nawet w trudno dostępnych miejscach. Ten typ narzędzi jest też najtańszy i najbardziej poręczny. Prawie każdy model jest wyposażony w ochronny futerał na ostrza oraz gumowe nakładki na rączkach, które zapobiegają ześlizgiwaniu się dłoni. Dobry sekator pozostawia idealnie gładkie, proste cięcie.

Sekator kowadełkowy i nożycowy. Czym się różnią?

Różnica tkwi w konstrukcji mechanizmu tnącego. Sekator nożycowy działa podobnie do zwykłych nożyczek, gdzie obydwa ostrza obejmują gałąź z dwóch stron i równomiernie nacinają. To jednak może powodować powstawanie nierównej płaszczyzny obciętej gałęzi. Z kolei sekator kowadełkowy, z jednej strony ma tnące ostrze, które przechodzi przez całą grubość gałęzi, aż napotka kowadełko. Jednym ostrzem przecinamy wtedy całą gałąź, która nie zostaje okaleczona. To najzdrowszy dla drzew i krzewów typ urządzenia mechanicznego do przycinania. Można odnieść wrażenie, że takie narzędzie będzie się szybciej tępiło, ale sekator można zaostrzyć, a zarówno ostrze, jak i kowadełko dokupimy jako części wymienne.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Ostrze powinno być regularnie oczyszczane i ostre, w przeciwnym wypadku krawędzie gałęzi w przyciętym miejscu mogą zostać poszarpane. Po każdym użyciu sekator trzeba dokładnie osuszyć. Niedbałe przechowywanie i intensywna eksploatacja może wpłynąć na jakość ich pracy i szybsze zużycie. Do drzewek w sadzie sprawdzą się sekatory teleskopowe:

Najchętniej wybierane sekatory

Jeśli twoje potrzeby są większe, zamiast mozolnie z wysiłkiem obcinać średnie i grubsze gałęzie małym sekatorem, zainwestuj w większy sekator, z dłuższymi rączkami. Ich szeroki rozstaw powoduje, że siła nacisku ostrzy nawet na grubszą gałąź u nasady jest wyższa, przy niewielkim wysiłku.

Nożyce elektryczne – żywopłot w dobrych rękach

Przycinanie długiego żywopłotu małym sekatorem lub zwykłymi nożycami do żywopłotu może zająć wiele godzin. Nowoczesne nożyce elektryczne do żywopłotów nie są już tak drogie, jak kiedyś, a skuteczny model do niewielkich ogródków kupimy nawet do 200 zł. Jeśli masz duży ogród lub sad, niska moc takiego urządzenie może okazać się niewystarczająca. Profesjonalne, mocne nożyce do żywopłotu mają większą trwałość i dużo przydatnych funkcji. Korzystanie z takich urządzeń znacznie skraca czas pracy w ogrodzie. Istotne przy wyborze tego rodzaju urządzeń jest to, w jaki sposób gałęzie są obcinane.

iStock.com
Źródło: iStock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1v14gs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v14gs