Małe mieszkanie – duże wyzwanie. Sprytne meble, skrytki i gadżety

Kawalerki i mikroapartamenty cieszą się ogromnym powodzeniem. I słusznie – małe mieszkania są niedrogie i są sposoby na to, aby urządzić je funkcjonalnie i pięknie. Jak wyposażyć takie wnętrze, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń?

Małe mieszkanie – duże wyzwanie. Sprytne meble, skrytki i gadżety
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

26.03.2019 | aktual.: 26.03.2019 15:26

Małe mieszkanie – duży problem

Sposób na małe mieszkanie to np. pojemne, zabudowane szafy i nowoczesne systemy przechowywania. Projektanci prześcigają się w pomysłowych aranżacjach kawalerek i mikroapartamentów, ale profesjonalny projekt i piękna zabudowa na wymiar są drogie. Jeśli chcesz mieć porządek w mieszkaniu i zyskać nieco więcej wolnej przestrzeni, wypróbuj pomysłowe meble i gadżety. Na małym metrażu unikaj masywnych, ciemnych mebli, usuń zbędne sprzęty i dekoracje, a także maksymalnie wykorzystaj każdy centymetr kwadratowy podłogi, ścian i sufitu. Im więcej szafek i schowków - tym lepiej. Dodatkowe miejsce może się kryć np. w siedzisku i stoliku.

Obraz
© Shutterstock.com

Wykorzystaj każdy centymetr

W efektownej aranżacji małego mieszkania pomogą nam mniejsze wersje mebli. Zamiast obszernej kanapy wybierzmy zgrabną sofę – koniecznie na smukłych nóżkach, które sprawiają, że mebel lekko się prezentuje. Wygodnie i elegancko.

Miejsce nad łóżkiem lub sofą to przydatna przestrzeń do aranżacji. Wiszące szafki, półki i wszelkiego rodzaju schowki mogą zostać zamontowane na kilku wysokościach: niżej półki, a pod sufitem szafki. Wykorzystaj biel: białe szafki i półki pomieszczą wiele przedmiotów, a na tle jasnych ścian pozostaną niemal niewidoczne.

Małe mieszkanie — mądre przechowywanie

Schowki, regały, półki i stojaki pomagają nam zapanować nad wszystkimi przedmiotami. Jeśli kochasz buty, płyty DVD albo kolekcjonujesz porcelanowe psy i nie wiesz, gdzie to wszystko pomieścić, wybierz schowki modułowe. Składane pudełka za pomocą sprytnych złączek mogą stać się pojemną skrytką stworzoną na wymiar niestandardowej wnęki. Takie systemy przechowywania będą przydatne nawet w bardzo małych mieszkaniach, bo dzięki nim zagospodarujemy każdy kąt i zakamarek, a dodatkowo zaoszczędzimy na meblach.

Obraz
© Shutterstock.com

Każdy drobiazg na swoim miejscu

Organizery to sposób na zapanowanie nad przedmiotami w małym mieszkaniu. Kiedy mamy mało przestrzeni, niewiele mebli i sporo rzeczy, dodatkowy organizer do szafki, szuflady lub na biurko może się wydawać zbędnym bibelotem, ale nie musi tak być. Posegregowane przybory biurowe lub kuchenne łatwiej odnaleźć, a przy okazji szybko zobaczymy, z których drobiazgów rzadko korzystamy.

Zgrabne i eleganckie – meble do niedużych mieszkań

Jeśli marzy nam się jadalnia na małym metrażu, możemy wybrać składany stół i krzesła lub wybrać meble barowe, które sprytnie zaaranżują wąską kuchnię.

Miękki fotel, który idealnie sprawdza się przy czytaniu książek, może zastąpić mebel z niższym oparciem lub wąski mebel o szerokości do 50 cm. W roli fotela sprawdzi się też wygodne i miękkie krzesło tapicerowane.

Łóżko – kompaktowe, ale wygodne

Miejsce do spania zajmuje sporo miejsca. Możemy wybrać rozkładaną wersalkę lub narożnik z dużym pojemnikiem na pościel. Nawet niewielki metraż może uwzględniać osobną sypialnię z podwójnym łóżkiem o szerokości 140 lub 160 cm. Po bokach wystarczy przejście o szerokości zaledwie 40 centymetrów, więc łóżko zmieści się nawet w sypialni o szerokości 2,5 metra. Jeśli mamy do dyspozycji wnętrze o szerokości 3 metrów, zmieści się tam też niewielka szafa z przesuwanymi drzwiami. Atutem dwuosobowego, nieskładanego łóżka jest miejsce do przechowywania pod nim, gdzie ukryjemy pojemne szuflady, kosze, pudełka lub zapakowane w odpowiednie pokrowce ubrania na inną porę roku.

Obraz
© Shutterstock.com

Kącik do pracy

Miejsce do pracy w kawalerce może się znajdować na stole lub w wyznaczonej przestrzeni. Potrzebne będzie biurko. Idealny do postawienia laptopa, kilku drobiazgów i lampki będzie wąski model na smukłych nóżkach i z praktycznymi szufladkami.

Kolejny sposób na oszczędność miejsca to meble dostosowane do wymiarów przedmiotów, które będą w nich lub na nich przechowywane. Przykładem może być regał na książki o głębokości kilkunastu centymetrów – w sam raz na średniej wielkości tomy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)