Łazienka, w której łatwo o porządek
Utrzymanie porządku w łazience bywa trudne, niezależnie od tego, czy dysponujemy dużym, czy małym pomieszczeniem. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by o czystość w tym miejscu było znacznie prościej.
29.05.2017 | aktual.: 16.06.2017 17:00
Dobrze zaplanowane
Z łazienki każdego dnia korzystamy wielokrotnie, dlatego tak trudno utrzymać tam porządek, a im liczniejsza rodzina, tym potencjalnie większy bałagan. Okazuje się jednak, że już na etapie urządzania i planowania można tak zaprojektować to pomieszczenie, by zachowanie czystości przychodziło nam o wiele łatwiej.
Już na początku planowania czeka nas kilka strategicznych decyzji. Musimy zdecydować, czy wybieramy wannę, czy prysznic, a także określić lokalizację pozostałych elementów, takich jak umywalka i sedes. Powinniśmy też rozplanować, co będziemy przechowywać w łazience i jaką przestrzeń oraz jakie meble przeznaczymy na ten cel. Jeżeli w pomieszczeniu ma się znaleźć pralka, określenie jej miejsca to kolejny, obowiązkowy punkt w momencie planowania.
Im mniej, tym lepiej
Dobry plan pozwoli nam tak zaaranżować przestrzeń, aby w trakcie użytkowania, utrzymanie porządku w pomieszczeniu nie sprawiało wiele problemów. Oto kilka zasad, które sprzyjają zachowaniu czystości. Przede wszystkim zadbajmy o to, by jak najmniej przedmiotów znajdowało się na zewnątrz. Chaotycznie ustawione butelki z kosmetykami nie dodają uroku, a w dodatku przecieranie każdej z nich z kurzu zabiera bardzo dużo czasu. Warto więc od razu pomyśleć o odpowiedniej szafce, w której będzie się przechowywać różnego typu kosmetyki.
– Taki mebel najlepiej zaplanować jak najbliżej miejsca, gdzie będziemy korzystać z danych przedmiotów, np. w okolicy lustra i umywalki tak, by to co najważniejsze, zawsze mieć pod ręką. Możemy zdecydować się na klasyczną stojącą szafkę albo wybrać opcję wiszącą. Warto wiedzieć, że utrzymaniu porządku sprzyjają też szuflady. Kosmetyki, które będziemy tam przechowywać najlepiej posegregować na takie, z których korzystamy codziennie, i trzymać je w jednym miejscu, osobno zaś te, których używamy sporadycznie – radzi Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.
Koniecznie przeczytaj! Naturalna wentylacja bez wydawania fortuny!
Ponieważ w łazience powinno znaleźć się lustro, zamiast wprowadzać odrębny element do wnętrza, możemy wybrać wiszącą szafkę nad umywalkę wyposażoną w drzwi z lustrem. Ma ona tę dodatkową zaletę, że w wyjątkowy sposób rozświetla całe pomieszczenie.
Jak ukryć pralkę
Pralka w łazience nie wygląda estetycznie, ale często nie mamy dla niej innego miejsca w domu czy mieszkaniu. Przy okazji tego sprzętu pojawiają się także proszki i inne środki do prania, które również warto sprytnie ukryć. Sprawdzonym pomysłem jest zabudowa tego sprzętu, która może przybrać różne formy. Może to być przykładowo wspólna zabudowa pralki z umywalką.
Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużym miejscem, możemy zamontować dłuższy blat z wpuszczanym zlewem. Pod spodem znajdzie się jeszcze wystarczająco miejsca na szafki, szuflady i pralkę. Tę ostatnią warto przysłonić frontem, by ukryć jej obecność. Powinniśmy jednak pamiętać, że chcąc zrealizować ten pomysł musimy spełnić kilka wymogów – za pralką konieczne jest podłączenie hydrauliczne, które determinuje odpowiednią głębokość naszej zabudowy, a dodatkowo ważne jest, aby sprzęt dało się swobodnie wysunąć w razie awarii. Głębokość zabudowy nie może też kolidować z obecnością innych mebli i sprzętów w łazience.
Idealne rozwiązania na lato! Dzięki nim przetrwasz upały! Zobacz!
– Innym sposobem na zabudowanie pralki jest wykorzystanie wnęk, które często mamy w łazience. Takie miejsce jest idealne, by postawić tam pralkę i z powodzeniem ją zabudować. Nad sprzętem wystarczy miejsca na kosze, szuflady i półki, które przeznaczymy na przechowywanie. Całość ukrywamy za przesuwnymi drzwiami, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne drzwiczki – podpowiada Anna Wróbel. – Fronty takich drzwi mogą być wykonane ze szkła, które wprowadzi do wnętrza urokliwą grę świateł, jest wodoodporne i sprzyja utrzymaniu czystości – dodaje ekspertka.
Spójnie i estetycznie
Nie można też zapomnieć, że łazienka, mimo wielu funkcji jakie spełnia, jest pomieszczeniem, które powinno służyć również odprężeniu. Musi więc wyglądać estetycznie. Właściwie zaprojektowane meble wprowadzają do łazienki ład i chronią przed widokiem opakowań, butelek i innych akcesoriów. Pamiętajmy, że w małych łazienkach warto unikać nadmiaru mebli i zdecydować się na jeden konkretny. Z kolei w dużych pomieszczeniach, doskonale sprawdzają się przygotowane na wymiar modułowe rozwiązania, które wzajemnie dobrze się komponują.
– Funkcjonalne szafki, estetycznie przechowywane kosmetyki i środki czystości, pralka, która nie rzuca się w oczy, to obowiązkowe punkty w naszym planie łazienki doskonałej. Aranżując ją wg dobrze przygotowanego i przemyślanego planu, zyskamy urokliwe i bardzo funkcjonalne pomieszczenie, w którym utrzymanie porządku przyjdzie z łatwością – podsumowuje Anna Wróbel.