Trwa ładowanie...
d33my0p

Łazienka, którą sprzątniesz w kwadrans. Jak ją zaprojektować?

Już podczas projektowania wnętrza, szczególnie łazienki, trzeba wziąć pod uwagę sposób w jaki będziemy w nim sprzątać i zrobić wszystko, by sobie tę czynność ułatwić. Zobacz, jakie elementy powinna mieć łazienka, w której utrzymanie czystości będzie zwykłą błahostką
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Jeśli chcemy uniknąć zbyt długiego i mozolnego sprzątania, warto pomyśleć o prysznicu bez brodzika.
Jeśli chcemy uniknąć zbyt długiego i mozolnego sprzątania, warto pomyśleć o prysznicu bez brodzika. (lazienka.pl)
d33my0p

Łazienka to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w naszym domu. Spędzamy tu dużo czasu, użytkując wszelkie sprzęty. Dodatkowo, w większości naszych mieszkań, łazienka jest małym pomieszczeniem, dlatego łatwo osadza się w niej kurz. Wzmożone użytkowanie wody natomiast, powoduje odkładanie się kamienia i osadu na wszelkich sanitariatach czy kabinie prysznicowej. Cudów oczywiście nie ma, ale warto tak zaplanować przestrzeń, by sprzątanie łazienki przysparzało nam jak najmniej problemów.

Lustro w łazience

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez niego. Warto jednak pamiętać, że w tym pomieszczeniu bardzo łatwo się brudzi. Szczególnie nieestetycznie wyglądają zaschnięte krople wody, dlatego rada, by lustro znajdowało się jak najdalej od źródła wody – umywalki (warto zachować odpowiednią wysokość), wanny czy prysznica. Podobnie nad wanną nie sprawdzą się połyskujące czy wręcz lustrzane płytki. Fakt, wyglądają bardzo ładnie, ale kiedy są czyste, bez osadów z kamienia.

*Podwieszane sanitariaty
Na szczęście to rozwiązanie jest już coraz powszechniejsze. Kiedyś tylko w ekskluzywnych wnętrzach, dziś podwieszane sedesy, umywalki czy bidety są już normą. I słusznie. Dzięki nim łatwiejsze jest mycie podłogi, bez konieczności czyszczenia dużej liczby małych zakamarków.

Płytki w łazience
Choć obecne aranżacje łazienek uwzględniają obecność płytek tylko w strefach wodnych – wanna, umywalka, sedes, to jednak płytki – i na ścianach i na podłodze, sprawiają że czynność sprzątania, zdecydowanie łatwiej jest wykonać. Współczesne płytki – gabarytowo duże i ze stosunkowo małym spoiwem (nawet 2 mm) są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu. Tworzą niemal jednolite powierzchnie płaskie, które można wyczyścić za jednym pociągnięciem ręki. Przy wyborze płytek, warto zwrócić uwagę na ich powierzchnię. Wiadomo, że brud najmniej będzie się osadzał na powierzchni gładkiej, najbardziej na chropowatej. Gładkie płytki łatwiej też wyczyścić, bez specjalistycznych środków.

W łazience wszystko na swoim miejscu

d33my0p

Szafki i półki to wyposażenie, którego nie powinno zabraknąć we współczesnej łazience. Istotne jest, by dobrze je rozplanować i zagospodarować – po pierwsze, by zmieściło się w nich jak najwięcej, po drugie, by mieć do nich łatwy dostęp. W tak małych pomieszczeniach jak łazienka to nie lada wyzwanie. Najlepiej, by w szafkach znalazło się miejsce dla jak największej liczby akcesoriów, pozostawione na zewnątrz kosmetyki czy sprzęty, będą się łatwo brudzić. Podczas organizacji przestrzeni, na pewno trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie sprzętów w łazience.

W przypadku dużych łazienek, warto podzielić je sobie na strefy – tę, w której dokonywane są codzienne czynności i pozostałą. W skrócie – mających styczność z wodą i nie. Zdecydowanie ułatwi to sprzątanie, bo każda z tych części brudzi się w inny sposób i tym samym generuje inne sprzątanie.

Prysznic, w którym łatwo utrzymać czystość
Kabina prysznicowa to zmora wielu łazienek. Głównie za sprawą osadzającego się kamienia. Niemniej problemów sprawiać może także brodzik– szczególnie w tych starego typu jest wiele zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć zbyt długiego i mozolnego sprzątania, warto pomyśleć o prysznicu bez brodzika – w wydzielonej części łazienki zaplanować prysznic i oddzielić go tylko szybą od reszty.

Armatura łatwa w utrzymaniu czystości
Nie oszukujmy się. Na białej, połyskującej armaturze kurz widoczny jest już po paru dniach od solidnego jej wyczyszczenia. Warto więc zainwestować w armaturę o specjalnych powłokach (utrudniających osadzanie się brudu i ułatwiających czyszczenie) albo na przykład zdecydować się na oryginalne rozwiązanie i wybrać ciemną armaturę. To drugie rozwiązanie jest jednak dobre tylko dla tych, którzy nie są przywiązani do tradycji i lubią innowacyjne rozwiązania.

d33my0p

Podziel się opinią

Share

d33my0p

d33my0p