Lampy i reflektory solarne. Czy mogą zastąpić te zasilane elektrycznie?
Lampy solarne, cenione za energooszczędność oraz łatwość montażu, są coraz częściej stosowane jako oświetlenie zewnętrzne. Zainstalowane wzdłuż ścieżek zapewnią bezpieczne poruszanie się po zmroku, zawieszone na ścianie podkreślą warty uwagi detal. Te najbardziej zaawansowane technologicznie wyposażone są w czujnik zmierzchu oraz ruchu.
31.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:41
Właściwości lamp solarnych
Z punktu widzenia użytkowników ważnym elementem rozwiązań solarnych jest ich czas świecenia oraz moc oddawanego światła (strumień świetlny). Pierwszy parametr uzależniony jest od ilości energii zgromadzonej podczas dnia. Czas ładowania baterii słonecznej zazwyczaj wynosi 6-8 godzin, co pozwala na świecenie przez kilka godzin po zapadnięciu zmroku. Jako że lampy solarne pochłaniają energię słoneczną, należy zadbać o to, aby były ustawione w miejscu najbardziej nasłonecznionym, z dala od zacienionym miejsc. Ilość zgromadzonej energii uzależniona jest również od pory roku oraz zachmurzenia. W domu może to być parapet (lub jego okolice) od południowej strony.
Na rynku oświetlenia pojawiają się jednak rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej również przy niesprzyjającej pogodzie, np. w pochmurne dni. Wyposażone w inteligentne jednostki centralne umożliwiają także ekonomiczne gospodarowanie pozyskaną energią, włączając oświetlenie wyłącznie w przypadku wykrycia ruchu.
Emitowane przez nie światło uznaje się powszechnie za dość słabe. Większość oferowanych rozwiązań rzeczywiście świeci z intensywnością tradycyjnej żarówki o mocy 15 W (co odpowiada 100 lm). Jednak te lepsze, wyposażone w kilka diod ledowych, mogą emitować strumień świetlny o mocy 200 lm, a nawet 400 lm (co odpowiada żarówce o mocy 40 W). A to już przesuwa je z kategorii miłych dla oka gadżetów do tej znacznie poważniejszej - praktycznych źródeł oświetlenia.
Z czujnikami zmierzchu i ruchu
Standardowo włączanie i wyłączanie lamp solarnych odbywa się manualnie przy pomocy wbudowanego systemu elektronicznego. Nowoczesne, zaawansowanego technologicznie rozwiązania wyposażone są jednak coraz częściej w czujnik zmierzchu oraz ruchu. Lampy same zapalają się po zapadnięciu zmierzchu lub też są zaprogramowane tak, aby uaktywniać się w przypadku wykrycia jakiegokolwiek ruchu - w zasięgu nawet 8 m.
Podczas instalacji oświetlenia należy tylko zadbać o to, aby lampy zostały ustalone z dala od innych źródeł światła, np. lamp ulicznych. Sztuczne światło uniemożliwi ich automatyczne zapalenie się po zmroku. Również pomiędzy poszczególnymi lampkami powinna zostać zachowana odpowiednia odległość, co najmniej 15 cm.
Design i efekty świetlne
Lampy solarne zaskakują różnorodnością oferowanych rozwiązań. Dostępne są jako reflektory, kinkiety, lampy stojące, kule. Stylistyką mogą nawiązywać do tradycyjnych lamp ulicznych albo wyrażać się poprzez nowoczesne geometryczne formy. Kinkiety doskonale nadają się do zaakcentowania ciekawych detali architektonicznych budynku, z kolei reflektory pozwalają na oświetlenie ogrodowych roślin czy podświetlenie oczka wodnego. Interesującym elementem oczka mogą być także pływające lampy solarne. Zazwyczaj emitują łagodne, białe światło, jednak nie brak i takich rozwiązań, które mogą świecić w wielu kolorach.
To z całą pewnością ekonomiczne i stylowe rozwiązanie. Sprawdziło się już jako autonomiczne oświetlenie, ale przy jego użyciu można też wyznaczać lub doświetlać ciągi komunikacyjne czy budować klimat ogrodu. No i liczy się trwałość oraz niezawodność. Lampy wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych oraz na uderzenia posłużą przez wiele lat.