Trwa ładowanie...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu. Podpowiadamy, jakie wybrać

Coraz cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do uporządkowania przestrzeni ogrodowej. Warto w tym czasie pomyśleć również o zewnętrznym oświetleniu domu. Odpowiednio dobrane oprawy wyróżnią architektoniczne detale najbliższego otoczenia i uatrakcyjnią wygląd roślinności.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu. Podpowiadamy, jakie wybraćŹródło: Orbisdesign.com.au
d2lmyza
d2lmyza

Coraz cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do uporządkowania przestrzeni ogrodowej. Warto w tym czasie pomyśleć również o zewnętrznym oświetleniu domu. Odpowiednio dobrane oprawy wyróżnią architektoniczne detale najbliższego otoczenia i uatrakcyjnią wygląd roślinności.

Choć często bagatelizowane, oświetlenie zewnętrze domu i ogrodu ma istotny wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. Różnorodność dostępnych rozwiązań i technik pozwala na dostosowanie źródła światła do faktury oświetlanego obiektu, jego kolorystyki i układu poszczególnych elementów. Jak dobrać oświetlenie zewnętrzne, by nadało przydomowej przestrzeni nowy charakter?

Oświetlenie wokół domu: na rzecz relaksu i estetyki

Projektując oświetlenie wokół domu, warto zawczasu określić jego główne zadania i wprowadzić podział na strefy funkcjonalne - wyróżnić np. obszary wymagające doświetlenia w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, miejsca pełniące funkcję rekreacyjną oraz punkty, gdzie odpowiednie światło może mieć charakter dekoracyjny. Wśród pierwszych wyróżnić należy bramę wjazdową oraz wejścia: do altany, garażu i domu. Aby efektywnie oświetlić zamki do drzwi, warto zamontować kinkiety lub reflektory ścienne ze skupionym strumieniem światła. W obszarach rekreacyjnych - na tarasie, werandzie i w altanie - sprawdzą się wysokie lampy słupkowe lub w przypadku zabudowy – lampy wiszące. Przyjemną atmosferę uzyskasz dzięki zainstalowaniu opraw emitujących światło rozproszone. Strefa, w której odpowiedni system oświetlenia pozwala na zwiększenie atrakcyjności otoczenia, to przede wszystkim ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do dekoracyjnej roślinności. Aby rozjaśnić ogrodowe alejki, warto zamontować niskie lampy słupkowe
o wysokości do 100 cm lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą swoistą świetlną ścieżkę.

Lampy do ogrodu: bezpieczeństwo przede wszystkim

Stosowane w oświetleniu zewnętrznym i ogrodowym oprawy oświetleniowe są narażone na kontakt z deszczem, śniegiem oraz zanieczyszczeniami, dlatego kwestią kluczową dla bezawaryjnego funkcjonowania lamp zamontowanych na zewnątrz jest ich odporność na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. - W przypadku oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego zastosowanie znajdą modele o klasie szczelności na poziomie co najmniej IP X4. Zapewnia ona ochronę przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska.

d2lmyza

– Oprócz wyboru odpornych i solidnych opraw, wpływ na poziom bezpieczeństwa ma również sam proces montażu. Przy najbardziej wymagających lampach montowanych bezpośrednio w ziemi konieczne jest ukrycie przewodów na głębokości co najmniej 60 cm - tak, aby wyeliminować ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia podczas wykonywania prac ogrodowych. Warto również zwrócić uwagę, czy podłączenia są oznaczone symbolem YKY, potwierdzającym możliwość ich instalacji na zewnątrz budynku, w ziemi lub w betonowych obudowach – dodaje ekspert.

Oświetlenie ogrodu: efektywne i efektowne

Podobnie jak w przypadku oświetlenia wewnętrznego, ogrodowe źródło światła powinno charakteryzować się wysokim poziomem oszczędności. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach i na elewacji były wysokoprężne lampy sodowe. Z uwagi na emisję światła o pomarańczowo-złocistej barwie dobrze podkreślają one koloryt piaskowych ścieżek ogrodowych i ceglanych murów. Coraz powszechniej zastępuje się je źródłami LED. – Oświetlenie zewnętrzne LED zużywają ok. 80 proc. mniej energii niż rozwiązania starej generacji – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia. – Ich dodatkową zaletą jest możliwość sterowania barwą światła. Dzięki niej bez dodatkowych filtrów możemy zwiększyć estetykę oświetlanych obiektów i roślin dzięki dopasowaniu do nich barwy światła – dodaje ekspert.

d2lmyza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lmyza