Oświetlenie zewnętrzne: lampy LED

Oświetlenie zewnętrzne: lampy LED

17.03.2016 12:29

Dzięki lampom ogrodowym LED możesz aranżować otoczenie domu, ogród czy werandę z dużą swobodą i czystym sumieniem. Technologia ta jest przyjazna środowisku i energooszczędna, a zatem idealnie pasuje do zielonych przestrzeni.

Dzięki lampom ogrodowym LED możesz aranżować otoczenie domu, ogród czy werandę z dużą swobodą i czystym sumieniem. Technologia ta jest przyjazna środowisku i energooszczędna, a zatem idealnie pasuje do zielonych przestrzeni.
Na rynku dostępne są lampy, które zapewnią oświetlenie zarówno pod kątem komfortu użytkowania przestrzeni wokół domu, jak i w celu stworzenia nastrojowej iluminacji. Do wyboru mamy lampy z energooszczędnymi żarówkami LED lub z wbudowanym modułem LED, a także lampy solarne - najbardziej ekologiczne rozwiązanie dla ogrodu. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by całkowicie odmienić teren wokół domu.

1 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Dom jest naszą wizytówką. Jego dyskretne podświetlenie podkreśli architekturę budynku, a domownikom zapewni poczucie bezpieczeństwa i umożliwi różne aktywności także po zmroku. Punktów świetlnych nie powinno być jednak zbyt wiele, by nie tworzyły uciążliwej iluminacji dla sąsiadów czy przechodniów. Przy wyborze lamp trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano, oraz stopień ochrony IP. Musi on być wysoki, bo oprawy są narażone na kontakt z kurzem i wodą (minimum IP 44).

2 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Jeśli chodzi o trwałość materiałów, dobrze sprawdzają się oprawy ze stali nierdzewnej czy aluminium. Najlepiej, by światło miało charakter punktowy i skupiało się na oświetlaniu najczęściej użytkowanych przestrzeni: drzwi wejściowych, schodów i podjazdu do garażu (funkcjonalnym rozwiązaniem jest oświetlenie najazdowe). Sprawdzi się oświetlenie z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Światło uruchamia się tylko wówczas, gdy jest to konieczne i jednocześnie informuje w ten sposób o nieproszonych gościach w pobliżu posesji. Gdy zastosujesz je przy drzwiach wejściowych, garażu oraz na narożnikach, poprawi ono komfort i poczucie bezpieczeństwa, rozświetlając się na czas powrotu domowników po zmroku.

3 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Niezwykłe efekty dekoracyjne w ogrodzie osiąga się poprzez podświetlenie elementów takich jak na przykład oczko wodne czy ogrodowa altanka - podpowiada Agata Smolich, architekt wnętrz współpracująca z Showroom Philips Lighting.

4 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Ogród nocą, jeśli nie zostanie oświetlony, zasypia i przestaje nam służyć. Chyba że...umiejętnie go rozświetlisz. Atmosfera wieczornego przyjęcia w ogrodzie jest przecież niepowtarzalna. W ogrodzie również stosuje się lampy zewnętrzne z wysokim IP (minimum 44), a te, które będą działać pod wodą - z IP 67 (do małych zbiorników wodnych) lub IP 68 (do większych i głębszych). - Aranżacja oświetlenia ogrodu wymaga przemyślenia. Zbyt duża liczba usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może całkowicie zaburzyć piękno i proporcje zielonych przestrzeni - mówi Agata Smolich, architekt.

5 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Odpowiednio dobrana koncepcja oświetlenia doda ogrodowi magii i tajemniczości. Kluczem do ożywienia go o zmroku jest oświetlenie ścieżek oraz wybranych drzew czy krzewów. Ulubione rośliny, rzeźby czy inne elementy podświetl od dołu. Regulowane reflektory lub lampy solarne pozwolą w sposób elastyczny skierować oświetlenie pod odpowiednim kątem. Jeśli ogród jest także miejscem spotkań towarzyskich, warto zastosować lampy i kinkiety umieszczone w tych miejscach, które wymagają najlepszego oświetlenia.

6 / 6

Światło w ogrodzie

Obraz
© Philips

Nieograniczone możliwości aranżacyjne zapewniają lampy solarne, które - dzięki temu, że nie trzeba podłączać ich do prądu - można przemieszczać w każdej chwili - tam, gdzie chcesz, w zależności od potrzeb. Warto pamiętać, że jest to najbardziej energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie oświetleniowe dla ogrodu. Dobrej jakości lampy solarne wyposażone są w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - zapewniają jednostajne światło do 8 godzin po zapadnięciu zmroku. Przy kupnie sprawdź, czy lampa wyposażona jest w najbardziej efektywny obecnie akumulator litowo-jonowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)