Kuchenne rewolucje: tani i efektowny remont kuchni

Remont kuchni nie musi kosztować fortuny. Odpowiednia farba, umiejętność majsterkowania i szczypta kreatywności to prosty przepis na aranżację wnętrza marzeń. Nie uwierzysz, jak niewiele może cię kosztować remont kuchni.

Kuchenne rewolucje: tani i efektowny remont kuchni
Źródło zdjęć: © Shutterstock

01.07.2014 18:21

Remont kuchni nie musi kosztować fortuny. Odpowiednia farba, umiejętność majsterkowania i szczypta kreatywności to prosty przepis na aranżację wnętrza marzeń. Nie uwierzysz, jak niewiele może cię kosztować remont kuchni.

Remont kuchni: ściany

Pomalowanie kuchni to szybki sposób na odnowienie wnętrza. Nawet jeśli ściany pokrywają płytki, nie trzeba ich skuwać. Nowoczesne emulsje do glazury charakteryzuje duża przyczepność oraz dobre właściwości kryjące. Produkowane np. na bazie żywic epoksydowych tworzą powłokę przypominająca szkliwo i są łatwe do czyszczenia, a koszt ich zastosowania wynosi średnio 10 zł/m2.

Można oczywiście zastosować farbę bezpośrednio na ścianę. Preparaty przeznaczone do kuchni muszą być odporne na wilgoć oraz wsiąkanie tłuszczu. Malowanie ścian farbą lateksową oznacza koszt od ok. 3 zł/m2, pamiętaj jednak, że zwykle należy nałożyć dwie warstwy.

Świetnym rozwiązaniem są też wodoodporne tapety czy fototapety. Te przeznaczone do kuchni kupisz już za 40-50 zł/m2. Aby nadać kuchni topowy wygląd, między blatem i górnymi szafkami można przykleić metaliczną folię naśladującą jeden z najmodniejszych ostatnio materiałów wykończeniowych – miedź, oraz dobrać dodatki i okucia mebli kuchennych w tym kolorze.

Remont kuchni: podłogi

Aby przeprowadzić szybki remont podłogi w kuchni, nie trzeba od razu wynosić mebli. Parkiet można zeszlifować i polakierować. Szybkim sposobem na odnowienie podłogi jest np. przyklejenie do zniszczonej powierzchni płytek winylowych. Jeśli podczas remontu kuchni zdecydujesz się pozostać przy starych płytkach, odśwież tylko fugi, uzupełniając braki w starych lub kładąc nowe, np. w intensywnym kolorze.

Podobnie jak glazurę, także terakotę w kuchni można pomalować. Dobrym rozwiązaniem są grubopowłokowe farby poliuretanowe stosowane też do malowania płytek na posadzkach przemysłowych. Koszt malowania przekracza co prawda 20 zł/m2, ale i tak jest niższy niż np. cena najtańszych płytek i materiałów potrzebnych do ich klejenia i fugowania.

Jeśli marzy ci się zupełnie nowa aranżacja kuchni, najtańszą opcją jest zastosowanie wykładziny elastycznej – ceny zaczynają się już od 12 zł/m2. Plusem tego rozwiązania jest bogactwo wzorów pozwalające dopasować taką podłogę do każdego wnętrza.

Remont kuchni: meble kuchenne

Wymiana mebli kuchennych to kosztowna inwestycja. Jeśli jednak masz dość patrzenia na zniszczone szafki, możesz wymienić tylko fronty. Jeśli zdecydujesz się na szklane, pozwoli ci to na zamontowanie efektownego podświetlenia wewnątrz mebli kuchennych.

Jeśli podoba ci się styl eklektyczny w kuchni, zamień część szafek np. na stylowy kredens, witrynę czy szafę, która będzie pełnić funkcję spiżarni. Meble oraz akcesoria w stylu retro kupisz tanio na targach staroci czy aukcjach internetowych. W ramach taniego remontu kuchni można też wymienić uchwyty szafek.

Masz ciemną kuchnię? Musisz to przeczytać!

Niedrogim sposobem odświeżenia drewnianych mebli kuchennych jest zeszlifowanie wierzchniej warstwy frontów i ich ponowne polakierowanie. Szafki, również laminowane i z tworzywa, odmienisz w ciągu kilku godzin, malując je na wybrany kolor farbą (koszt nie musi przekraczać 3 zł za m2).

Drzwiczki mebli kuchennych można też okleić samoprzylepną folią – w całości lub formie dekoracji. Fronty w czarno-białe pasy czy romby nadadzą aranżacji wnętrza oryginalny i elegancki charakter.

Część szafek górnych można też zastąpić relingami, co na ogół dobrze wpisuje się w klimat nowoczesnych i industrialnych aranżacji kuchni. Zyskasz tym samym łatwy dostęp do często używanych akcesoriów czy pojemników z przyprawami.

Remont kuchni: blaty

W ramach remontu kuchni wymiana blatu zwykle bardzo się opłaca, gdyż wnosi do wnętrza znaczącą zmianę. Ceny blatów zaczynają się od ok. 40 zł za m. Stosunkowo niedrogim rozwiązaniem jest też montaż blatu betonowego. O ile jednak za fronty szafek można zapłacić mniej, o tyle w blat warto zainwestować, gdyż codziennie jest narażony na intensywne użytkowanie. Aby był to wydatek na długie lata, nienagannie prezentujący się na tle mebli kuchennych, warto zdecydować się na solidny materiał, np. kompozyt lub stal dobrej jakości.

Jeśli nie masz potrzeby wymiany blatu, podczas remontu kuchni warto odnowić stary. Lite drewno szlifuje się papierem ściernym i impregnuje, kamień – poleruje. Jeśli blat laminowany pokrywają niewielkie ubytki, można wypełnić je specjalnym woskiem dostępnym w marketach budowlanych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)