Ciemna kuchnia - aranżacja kuchni bez dostępu światła
22.02.2017 09:49
Problem ciemnej kuchni występuje zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Zwłaszcza na niewielkich metrażach deweloperzy proponują kuchnie bez okien, otwierając je na salon. Nie każdemu jednak takie rozwiązanie odpowiada. Jak zatem poradzić sobie z urządzeniem ciemnej kuchni? Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli i materiałów? Podpowiadamy, jak zaaranżować kuchnię bez okna, żeby była jednocześnie elegancka i funkcjonalna.
W kuchni bez okien głównym problemem jest światło, a raczej jego brak. Dlatego kuchenne oświetlenie musisz wybierać najpierw pod kątem funkcjonalnym, a dopiero później estetycznym. Najlepszym sposobem na doświetlenie ciemnej kuchni będzie zastosowanie wielopunktowego oświetlenia halogenowego, wymaga to jednak obniżenia sufitu właściwego. Zabieg ten może optycznie przytłoczyć małe i ciemne pomieszczenie kuchenne. Wystarczy jednak obniżyć sufit jedynie wzdłuż ścian na szerokości kilkudziesięciu centymetrów, pozostawiając wolny środek ( tzw. sufit rzymski). Halogeny umieszczone wówczas w płytach gipsowo-kartonowych rozświetlą kuchenną przestrzeń. Dodatkowo możesz umieścić taśmę LED w przestrzeni między płytą a sufitem właściwym. Uzyskasz w ten sposób więcej światła i wrażenie głębi. W tak doświetlonej przestrzeni możesz na środku sufitu właściwego umieścić dekoracyjną lampę podkreślającą charakter wnętrza. Bardzo ważne jest również oświetlenie podszafkowe, które oświetli blat roboczy. Wystarczy taśma LED
umieszczona w pasie szafek wiszących, by miejsce do pracy w kuchni było estetycznie doświetlone, a nam nie zabrakło cennego światła w trakcie gotowania.
Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl
Kuchnia bez okna - wentylacja
Ze względu na ilość zanieczyszczeń powietrza powstających podczas gotowania czy zmywania kuchnię powinno się wyposażyć w odpowiednią wentylację. Zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, a wyciąg jest jedynym sposobem na pozbycie się pary wodnej czy nieprzyjemnych zapachów. Jeśli więc masz do czynienia z tzw. ciemną kuchnią, koniecznie zrezygnuj z prostego pochłaniacza z filtrem na rzecz okapu podłączonego do wyciągu. Najlepiej jeśli masz dwa niezależne kanały wywiewne. Wówczas jeden może służyć do wentylacji naturalnej, drugi zaś do podłączenia do okapu. Wybierając okap do kuchni otwartej na salon, pamiętaj również o jego estetyce.
Kuchnia bez okna - iluzje
Jeśli bardzo przeszkadza ci brak okna w kuchni, możesz zastosować kilka aranżacyjnych trików, które pozwolą uzyskać efekt przestrzenności. Pierwszym z nich jest poczciwa fototapeta. Nic nie zastąpi widoku z okna, toteż nie najlepszym pomysłem jest naklejanie na ścianę sielankowego krajobrazu. Jeśli jednak jedną ze ścian pokryjesz w całości ciekawą czarno-białą grafiką, uzyskasz efekt przestrzeni podobny do tego, jaki daje okno. Fototapetę przedstawiającą rozsypane kostki lodu, owoce lub zioła możesz umieścić za szkłem w pasie między szafkami. Kolorowe wielkoformatowe zdjęcia odwrócą uwagę od braku okna.
Kuchnia bez okna - nowoczesność i prostota
W ciemnej kuchni postaw na duże jasne powierzchnie odbijające światło. Nie szalej z wzorzystymi kafelkami. W pasie pomiędzy szafkami zastosuj szkliwiony jasny gres, prostą białą ceramikę lub lakobel, czyli malowane szkło. Fronty szafek powinny być jak najprostsze, o gładkiej powierzchni. Idealne będą szafki lakierowane na wysoki połysk. Sprawią, że kuchnia będzie wydawać się bardziej przestrzenna. Jeśli lubisz loftowe klimaty, możesz pokusić się o coraz modniejszą kuchnię ze stali nierdzewnej. Nada wnętrzu surową elegancję, jednocześnie odbijając i rozpraszając światło.