Koszula idealna – najlepsze żelazka, porady i technika prasowania
Wyświecona koszula z brzydkimi zmarszczkami na kołnierzyku i mankietach? Winne może być nieodpowiednie żelazko, za wysoka temperatura lub kiepska technika prasowania. Zanim zniszczysz nową koszulę, zastanów się, czy prasujesz ją prawidłowo i czy masz do tego odpowiedni sprzęt.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Najczęstsze błędy, jakie popełniamy przy prasowaniu
Zbyt wysoka temperatura prasowania i kiepskie żelazko to najczęstsze błędy w prasowaniu. Efektem może być zniszczenie koszuli nawet najwyższej jakości. Tanie żelazka mimo regulacji temperatury, w trybie pracy nagrzewają się coraz bardziej. Tylko stała, odpowiednia temperatura dobrana do rodzaju tkaniny, z której wykonano ubranie, zapewnia optymalne warunki do prasowania.
Jak i czym prasować koszule?
Kolejnym z błędów w przygotowaniu tych ubrań jest brak znajomości techniki prasowania. Nie każdy wie, że przednie poły męskiej koszuli lub damskiej koszulowej bluzki prasujemy na końcu.
Najpierw prasujemy kołnierzyk, w kierunku od rogów do środka, dzięki czemu nie będą się z czasem marszczyć. Potem część przy karku i mankiety, a następnie plecy i rękawy, dbając o to, aby te ostatnie nie miały kantów na krawędziach. Choć nie każdy uważa to za błąd, to idealna koszula nie powinna mieć pionowych zagnieceń po zewnętrznej stronie rękawów. Na koniec wracamy do kołnierzyka i przodów. Idealna koszula gotowa.
Żelazko do prasowania koszul – a może coś więcej?
Dobrą koszulę można niestety zniszczyć nieodpowiednim urządzeniem, które np. przegrzewa się lub niszczy tkaniny. Skuteczne i coraz bardziej doceniane żelazka do prasowania idealnie gładkich koszul to także parownice i generatory pary. Zwykłe żelazko parowe, czyli większość obecnie dostępnych modeli, ma zbiornik z podgrzewaną wodą, która pod postacią pary zwilża powierzchnie ubrań. Generator pary to osobny bojler, który jest połączony z właściwym żelazkiem za pomocą przewodu parowego, który szybko dostarcza większa ilość pary, aby szybko zmiękczyć materiał i łatwiej go uprasować. Nie dolewasz wody do małego zbiorniczka, a prasowanie odbywa się już za pomocą pary, która jest wyrzucana z żelazka pod ciśnieniem. To chroni koszule przed wyświeceniem i szybszym zużyciem.
Na podobnej zasadzie działają pionowe żelazka parowe oraz parownice:
Nasz wybór – z ten model naprawdę się sprawdzi
Najlepsze żelazko do prasowania koszul i bluzek ma stałą, równą temperaturę, która zapobiega powstawaniu zmarszczek przy szwach np. na kołnierzyku. Jeśli kołnierzyki straciły swoją idealną gładkość, prawdopodobnie korzystaliście ze zbyt wysokiej temperatury prasowania lub żelazko ma stopę wykonaną z materiału niskiej jakości bądź nierównomiernie rozmieszczone pod nią grzałki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.