Trwa ładowanie...

Żelazko to nie wszystko – parownice do każdego domu

Parownice, zwane inaczej żelazkami pionowymi lub streamerami, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne egzemplarze ze stopą. Dlaczego warto je mieć?

Żelazko to nie wszystko – parownice do każdego domuŹródło: Shutterstock.com
daiyvi9
daiyvi9

Parownice przydatne w każdym domu

Parownice to rodzaj niewielkiego AGD, które służy prasowaniu i odświeżaniu różnych tkanin za pomocą strumienia pary. Główną zaletą tego typu sprzętu jest poręczność i możliwość użytkowania na bardzo delikatnych tkaninach, które nie powinny być traktowane zwykłym żelazkiem. Parownice nadają się również do odświeżania dużych, ciężkich tkanin, np. zasłonek czy zimowych, grubych płaszczy, albo ubrań, które obszyte są wystającymi aplikacjami.

Parownice są niezwykle przydatne, ale mają kilka wad. Przede wszystkim są mniej wydajne i mniej dokładne od tradycyjnych żelazek, dlatego raczej nie nadają się do prasowania całej rodzinnej garderoby. Ponadto prasowanie odbywa się w innej pozycji, która w dłuższym czasie może okazać się bardzo męcząca.

parownica na stojaku unsplash.com
parownica na stojaku Źródło: unsplash.com

Rodzaje parownic

Parownice dzielą się przede wszystkim na trzy rodzaje: ręczne, kompaktowe, stojące. Parownice ręczne przypominają słuchawkę prysznicową i mają wbudowany niewielki zbiornik na wodę, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w podróży. Parownice kompaktowe zawierają zarówno słuchawkę, jak i podstawę ze zbiornikiem na wodę. Takie modele są nieco większe i mocniejsze od parownic ręcznych. Parownice stojące z kolei są największe i przypominają wyglądem tradycyjne odkurzacze ze zbiornikiem, przewodem oraz końcówką. Zwykle dołączone są do nich wieszaki, na których można rozłożyć wybrane ubrania.

Ważne parametry

Moc parownic to jedna z cech, na którą warto zwrócić uwagę. Najmniejsze modele mają zwykle moc oscylującą w granicach 1000 W, a największe – czyli stojące – mogą mieć nawet do 2200 W mocy. Streamery ręczne nagrzewają się bardzo szybko (do 40 sekund), jednak pojemność ich zbiorników jest dość mała (około 60 ml i więcej). Parownice stojące z kolei nagrzewają się dłużej, ale mają bardzo pojemne zbiorniki (około 1,5 l). Mniejsze modele mają zwykle ograniczone możliwości, np. jeden rodzaj uderzenia pary. Większe mogą pracować z różną siłą.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
daiyvi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daiyvi9