Kino domowe na ścianie – jaki projektor wybrać?

Projektor multimedialny, czyli po prostu rzutnik, wyświetla obraz z cyfrowego nośnika na ścianie lub na specjalnych ekranach. Z projektorów najczęściej korzysta się w dużych firmach i szkołach, ale mogą być także zamiennikiem domowego telewizora. Trzeba tylko wiedzieć, jaki kupić.

Kino domowe na ścianie – jaki projektor wybrać?
Źródło zdjęć: © Fotolia | philippe Devanne
Sylwia Ścibak

28.02.2018 | aktual.: 05.02.2019 13:25

Wielu decyduje się na zakup projektora, by mieć namiastkę kina w zaciszu własnego domu. Jednak należy pamiętać, że jakość wyświetlanego obrazu w porównaniu do telewizora będzie z reguły niższa.

Za kupnem projektora przemawia przede wszystkim przekątna wyświetlanego obrazu w stosunku do ceny samego sprzętu: za niezły projektor z reguły zapłacimy znacznie mniej niż za telewizor o dużych rozmiarach (który pod tym względem i tak nie dorówna obrazowi z rzutnika). Poza tym projektory są stosunkowo lekkimi urządzeniami przenośnymi, więc jeśli mamy ochotę na działkowe kino plenerowe, nie ma żadnych przeciwwskazań, zwłaszcza że teraz możemy dostać urządzenia obsługujące bezprzewodowe standardy komunikacji (np. Wi-Fi), co sprawia, że nie trzeba myśleć o dodatkowych kablach.

Jasność i kontrast

Jednym z podstawowych parametrów, nad którym należy się pochylić przy wyborze projektora, jest jasność, którą podaje się w lumenach. Odpowiednio wysoka wartość warunkuje to, jak bardzo obraz będzie widoczny w naturalnym lub sztucznym świetle. Jeśli planujemy oglądać filmy jedynie w zaciemnionych pomieszczeniach lub nocą, możemy zdecydować się na urządzenie od ok. 1000 lumenów do 2500 lumenów. Do kin plenerowych i seansów w świetle dziennym nada się z kolei sprzęt, którego jasność ma wartość od 3000 do 5000 lumenów i więcej.

Kontrast z kolei określa nasycenie wyświetlanych kolorów, co też ma duże znaczenie w przypadku wyświetlania filmów. Najlepszym wyborem będzie sprzęt z kontrastem 6000:1 i więcej. Wartość poniżej 2000:1 może już nie być wystarczająca.

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość to kolejny podstawowy parametr, na który warto zwrócić uwagę. Im jest wyższa, tym widzimy więcej szczegółów a obraz jest bardziej czytelny. Do oglądania filmów z całą pewnością przyda się projektor HD Ready (dla mniej wymagających) i WXGA, które wyświetlają obraz w trybie panoramicznym 16:10. Dobrze sprawdzą się też rozdzielczości Full HD oraz WUXGA, które są już coraz bardziej popularne.

Technologia wyświetlania obrazu

Na rynku mamy dostępne głównie dwa rodzaje rzutników: DLP i LCD. Obie technologie sprawdzają się bardzo dobrze, jednak każda ma swoje wady i zalety.

Projektory DLP bardzo dobrze odwzorowują czerń oraz biel, a obraz jest łagodny i bardziej stonowany. Projektory LCD zaś generują jaśniejszy, ostrzejszy i mocniej nasycony obraz. Technologia DLP powoduje jednak tzw. efekt tęczy, czyli migotanie barw widmowych, co tak naprawdę jest postrzegane indywidualnie i raczej nie jest poważną wadą. Projektory LCD z kolei wyświetlają równomierny obraz, ale za to czerń nie jest wystarczająco "czarna", co może przeszkadzać.

Odległość projektora od ściany

Kolejnym ważnym parametrem jest ogniskowa. Do kina domowego najlepiej będzie nadawać się rzutnik krótkoogniskowy (Short-Throw albo Ultra Short-Throw), który pozwoli wyświetlić obraz nawet w odległości metra od ściany. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy mamy mało miejsca w pomieszczeniu, dostęp do gniazdek jest ograniczony albo wtedy, kiedy nie chcemy, by ktoś nam "chodził po obrazie" i zahaczał o kable.

Inne parametry

Przy wyborze projektora trzeba też zwrócić uwagę na złącza. Do kina domowego sprawdzi się co najmniej jedno złącze cyfrowe HDMI, które transmituje bez zakłóceń i zapewnia wysoką jakość obrazu oraz dźwięku.

Wbrew pozorom liczy się też kultura pracy samego projektora oraz żywotność lampy. Hałas generowany przez chłodzenie może przeszkadzać, zwłaszcza podczas oglądania filmów, toteż warto wybierać urządzenia nieco większe, które wyposaża się w duże, wolniej obracające się wentylatory. Hałas "akceptowalny" oscyluje w granicach 30 decybeli.

Żywotność lampy oczywiście jest zależna od eksploatacji. Im dłużej i częściej oglądamy filmy, tym szybciej będzie trzeba wymienić lampę. Czasami jednak jest to posunięcie nieopłacalne, więc po kilku latach lepiej będzie zdecydować się na kupno nowego urządzenia.

Obraz
© Fotolia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)