Trwa ładowanie...

Jedna lampa – wiele możliwości. Nowoczesne reflektory hitem w naszych wnętrzach

Nasze mieszkania oświetlają lampy wiszące, oczka oświetleniowe, listwy i wszelkiego rodzaju lampy i lampki stojące. Dzięki nim możemy dopasować oświetlenie do różnych okoliczności i potrzeb. Aby nie montować kosztownych, rozbudowanych instalacji i różnych typów lamp, warto postawić na małe, praktyczne i regulowane reflektorki.

Jedna lampa – wiele możliwości. Nowoczesne reflektory hitem w naszych wnętrzachŹródło: Shutterstock.com
d10gzc4
d10gzc4

Reflektory jak klasyczna lampa wisząca

Lampa z kilkoma ruchomymi reflektorami daje więcej możliwości aranżacji od oświetlenia z kilkoma osadzonymi na stałe żarówkami. Żarówki reflektorów mogą być skierowane w dół, na bok lub w dowolnym, dogodnym dla nas kierunku. Większość z nich obraca się wokół własnej osi, a kąt padania światła to najczęściej 180 stopni (jeśli reflektorki są zawieszone tuż poniżej sufitu), a w niektórych nawet 360 stopni. Im więcej punktów oświetlenia, tym więcej możliwości daje nam nasza lampa.

Reflektory – pozwól sobie na zabawę światłem

Możliwość zmiany kierunku padania światła, a także prosta wymiana żarówek na takie, które dają inne natężenie i barwę światła, to sposób na szybką i efektowną metamorfozę pomieszczenia. Warty uwagi trik wnętrzarski to pokrycie ścian ciekawą fakturą i podświetlenie ich za pomocą odpowiednich lamp. Ściana pokryta tynkiem strukturalnym lub farbą dekoracyjną i podświetlona smugą światła z reflektora "ożywa" i nadaje wnętrzu niesamowity klimat. Reflektory sprawdzą się także tam, gdzie w wystroju pojawiają się połyskujące akcenty oraz we wnętrzach loftowych, gdzie pasują reflektory stylizowane na industrialne.

Jedna lampa, a możliwości dziesiątki

Możliwość regulacji reflektorów pozwala na częste, łatwe i od razu zauważalne zmiany w aranżacji wnętrza za pomocą światła. Odpowiednio wyregulowane mogą podkreślić funkcję pomieszczenia i oświetlać np. stół, przy którym gromadzi się rodzina lub miejsce odpoczynku. Ciekawy efekt da także skierowanie ich na... sufit lub dekoracyjny akcent wnętrza, który chcemy podkreślić (np. rzeźbę).

Reflektorki w roli kinkietów

Regulowane reflektory sprawdzą się w sypialni, gdzie zastąpią lampki nocne. W razie potrzeby możemy skierować je na czytaną książkę lub elegancki stolik nocny. Reflektory w tej roli nie zajmą miejsca na blacie stolików w małej sypialni. Dobry sposób na ich wykorzystanie to również doświetlenie garderoby lub dużej szafy. Bywa, że ich zawartość nie jest dobrze widoczna, a praktyczne, regulowane oświetlenie doświetli tę ich część, która jest w danym momencie najbardziej przydatna.

Oświetlenie jak z galerii

Punktowe reflektory znamy z estrady i z galerii sztuki, gdzie podkreśla się lampami niektóre np. obrazy. W galerii często oświetlenie tworzą reflektory umieszczone na szynie, która ułatwia ich przemieszczanie wraz ze zmianą ekspozycji. Oświetlenie z reflektorkami często stosuje się w korytarzach i przedpokojach. To węższe pomieszczenia, w których rzadko pojawiają się meble (poza wąskimi szafkami na buty i np. konsolami)
, ale dość często na ścianach pojawiają się dekoracje w postaci plakatów, zdjęć lub obrazów. Efektowna grafika podkreślona dodatkowo światłem będzie niebanalnym akcentem w pomieszczeniu ozdobą.

d10gzc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10gzc4