Farby dekoracyjne i tynki strukturalne. Inspirujace rozwiązania

Dzięki farbom i masom dekoracyjnym możemy stworzyć na ścianach różne efekty dekoracyjne. Mogą być płaskie i strukturalne, błyszczące i matowe, jednolite lub z nakładających się na siebie faktur i kolorów. Z ich pomocą możemy odmienić wnętrze niewielkim wysiłkiem.

Farby dekoracyjne i tynki strukturalne. Inspirujace rozwiązania
Źródło zdjęć: © iStock.com

22.07.2019 | aktual.: 22.07.2019 14:18

Dekoracyjne malowanie ścian – farby i masy dekoracyjne

Brokat na ścianie? Wiele osób podchodzi do połyskliwych rozwiązań w dziedzinie dekoracji wnętrz sceptycznie, ale nowoczesne farby dekoracyjne to nie tylko faktura sklejonego żwiru i rzucające się w oczy złoto. Szeroka oferta farb i mas dekoracyjnych to też subtelne laserunki, delikatne efekty przypominające modny beton i subtelny diamentowy blask, która doda wnętrzu odrobiny blichtru bez ryzyka stworzenia kiczowatego wystroju. Oryginalne faktury nadadzą ścianie dynamicznego charakteru, co dodatkowo warto podkreślić oświetleniem, a efektowne, artystyczne spękania na kolorowych płaszczyznach stworzą niepowtarzalne i wyjątkowe miejsce, do którego z przyjemnością zaprosimy gości.

Niby prosta ściana, a jednak ma w sobie "to coś"

Delikatny blask, który ujawnia się dopiero po odpowiednim doświetleniu lub o zachodzie słońca, może stworzyć niesamowity klimat, a matowa powierzchnia o fakturze drobnego piasku będzie przypominać nam wakacje. Walorem nowoczesnych i najbardziej polecanych farb dekoracyjnych jest ich zauważalny, ale w wielu przypadkach subtelny wygląd, który dopiero w połączeniu z przemyślanym wystrojem, oświetleniem, meblami i tekstyliami nabiera pełnego wyrazu. Subtelny urok delikatnych farb dekoracyjnych doceniają w szczególności zwolennicy wnętrz bardzo eleganckich.

Farby i tynki dekoracyjne

Farbami i tynkami dekoracyjnymi możemy pokryć jedną lub wszystkie ściany. Możemy też zastosować je na wybranym fragmencie, co najczęściej stosuje się tam, gdzie chcemy podkreślić zabudowę kartonowo-gipsową. Masy strukturalne w neutralnym kolorze możesz zabarwić lub pomalować farbą po zaschnięciu. Różnica w gęstości i poziomie krycia farb i tynków powoduje, że ubytki w ścianie, którą chcemy pomalować, trzeba najpierw uzupełnić, a dopiero potem zamalować. Gęste pasty, stiuki i tynki nie zawsze wymagają takiego przygotowania i można je stosować bezpośrednio na ścianę z niewielkimi ubytkami.

Nowoczesne farby i tynki dekoracyjne

Farby dekoracyjne z założenia mają stanowić odmianę dla powierzchni niezdobionych, ale niesłusznie kojarzy się je tylko z wnętrzami bardzo ozdobnymi lub błyszczącymi odcieniami złota. Niesłusznie, bo niektóre nowoczesne produkty stworzą na naszych ścianach imitację modnych, nowoczesnych ścian z betonu. Takie produkty można zastosować w adaptacji mieszkania z rynku wtórnego w dowolnym typie budownictwa, także w bloku.

Pasty i tynki strukturalne – oryginalne efekty na ścianie

W przeciwieństwie do zwykłej emulsji, farby i tynki strukturalne wymagają odpowiedniej techniki i narzędzi nakładania. Wiele z nich ma swoją fakturę, ale ich dekoracyjny charakter ujawnia się dopiero po odpowiednim nałożeniu. Pasta o lekko ziarnistej strukturze może być nałożona na ścianę jako jedna warstwa lub z lekko zarysowanymi falami, które dodatkowo podkreślą jej styl. Odpowiednie szpatułki, wałki, pędzle, ścierki, a nawet… dłonie. Wszystko to może sprawić, że za pomocą odpowiednio dobranej substancji i przy odrobinie inwencji nasze wnętrze nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Efekt przestrzennej faktury masy dekoracyjne zawdzięczają odpowiedniej zawartości kwarcu, który zapewnia ziarnistą fakturę. Są nieco trudniejsze w nałożeniu od farb dekoracyjnych, które możemy nakładać samodzielnie, dlatego jeśli nasz wybór padnie na tynk strukturalny, możliwe, że będzie konieczne zatrudnienie fachowca, gdyż wymagają więcej wprawy i siły w formowaniu gęstej masy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)