Jak zabudować balkon?

Dobrze zaprojektowana i wykonana zabudowa balkonu sprawi, że przez cały rok będziemy cieszyć się pięknym widokiem i kontaktem z otoczeniem, towarzystwem zielonych roślin lub po prostu dodatkowymi, cennymi centymetrami przestrzeni. Czym zabudować balkon, aby współgrał z architekturą budynku? O czym pamiętać, projektując oszklony balkon?

Jak zabudować balkon?
Źródło zdjęć: © Copal.com.pl

10.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 11:22

Zabudowa balkonu w bloku – jak wykorzystać przestrzeń?

Obudowa balkonu pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, którą można użytkować w różny sposób:

– jako zachwycającą, zimową oranżerię wypełnioną roślinami doniczkowymi i egzotycznymi kwiatami. Warunki panujące we wnętrzach mieszkań w sezonie zimowym (suche, ciepłe powietrze) nie sprzyjają rozwojowi niektórych gatunków roślin – oranżeria na balkonie może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

– jako strefę wypoczynkową z wygodnym fotelem i stolikiem kawowym, która stanie się oczywistym przedłużeniem, kontynuacją salonu. Starajmy się utrzymać tu taki sam styl, co we wnętrzu, wybierajmy podobne meble i dodatki, a uzyskamy konsekwentną, elegancką aranżację.

– bądź jako składzik i miejsce do przechowywania sezonowych sprzętów, np. rowerów i rolek. Należy jednak uważać, aby balkon nie stał się po prostu składowiskiem rupieci.

Powiększenie metrażu mieszkania to tylko jeden z plusów takiego rozwiązania. Zabudowany balkon docenią m.in. rodzice małych dzieci – otwarta, szczebelkowa konstrukcja nie jest bowiem zbyt bezpieczna. Zwróćmy ponadto uwagę, że zabudowa, szczególnie na niższych kondygnacjach, stanowi skuteczną ochronę przed kradzieżą. Do tego dochodzi ochrona wnętrza przed hałasami, a także wiatrem i zimnem – możemy więc oszczędzić na ogrzewaniu.

Czym zabudować balkon? Parę sprawdzonych sposobów

To, czym zabudować balkon w bloku, należy uzależnić od paru czynników. Najważniejszym z nich jest architektura oraz styl budynku. Wybierajmy takie materiały i konstrukcje, które perfekcyjnie wpiszą się w rysunek elewacji i nie będą się od niego wizualnie odcinać. Jeśli fasadę bloku wieńczą eleganckie, drewniane elementy, sprawdzi się zabudowa balkonu z drewna. Szklana zabudowa balkonu to z kolei bardzo uniwersalna propozycja, która uzupełni architekturę budynku niezależnie od jej charakteru. Dużym powodzeniem cieszą się też pleksi na balkon oraz zabudowa balkonu PCV – lekkie oraz atrakcyjne, jeśli chodzi o koszty ("zabudowa balkonu + cena” – to chyba najpopularniejsze balkonowe hasło wpisywane do wyszukiwarek)

Oszklony balkon: klasa i elegancja

Ładny balkon w bloku w szkle? Za takim zastosowaniem szkła przemawia wiele argumentów: balkon wydaje się "wychodzić” w przestrzeń, mamy więc wrażenie przestronności. Poza tym dzięki temu doświetlamy wnętrze i pozwalamy na przenikanie promieni słonecznych. Wystarczy wybrać szkło o odpowiednich parametrach (np. ze współczynnikiem promieniowania słonecznego g na poziomie ok. 50 proc.), a mimo ekspozycji na słońce wnętrze balkonu nie będzie się zbytnio nagrzewać. Musimy zwrócić uwagę również na wytrzymałość szkła (najlepiej sprawdzi się tu szkło hartowane) i stopień zabezpieczenia całej konstrukcji przed hałasem oraz przenikaniem ciepła i zimna.

Obraz
© Shutterstock.com

Szklane tafle są najczęściej wyposażone w trwałe (anodowane lub hartowane) profile aluminiowe do zabudowy balkonów, dzięki czemu konstrukcja nabiera eleganckiego, ponadczasowego wyglądu.

Drewniana zabudowa balkonu: kiedy zda egzamin?

Zabudowa balkonu z drewna to klasyczne, eleganckie rozwiązanie, raczej dla miłośników tradycji niż dla fanów nowoczesnych czy wręcz futurystycznych projektów. Drewno to zdecydowanie dobry pomysł, szczególnie jeśli pojawia się w architekturze bloku. W takim przypadku wystarczy, że możliwie wiernie odwzorujemy odcień materiału, a konstrukcja będzie wyglądać jak integralna część budynku.

Pamiętajmy jednak, że w odróżnieniu od innych materiałów drewno wymaga pielęgnacji i okresowej impregnacji. Po paru sezonach będziemy musieli oczyścić zabudowę oraz zeszlifować wszelkie rysy i mniejsze uszkodzenia, a następnie przeprowadzić impregnowanie, dzięki któremu zabezpieczymy powierzchnię przed oddziaływaniem niszczących czynników zewnętrznych.

Zabudowa balkonu – bezramowa czy ramowa?

Wybór materiału na zabudowę balkonu to tylko jedna z decyzji, jaką musimy podjąć. Zastanówmy się, czy lepszy będzie system bezramowy, czy może ramowy. Rozwiązania ramowe charakteryzują się widocznym rysunkiem profili. Każda szyba jest tu usztywniona profilem aluminiowym, drewnianym lub wykonanym z innego materiału i przesuwana po torze prowadnicy w prawo lub lewo. Z kolei w systemie bezramowym nie mamy ram pionowych i uwydatnionych elementów konstrukcyjnych. W związku z tym zabudowa balkonu wygląda, jakby była w całości wykonana ze szkła – jest dyskretna i subtelnie współgra z rysunkiem budynku. Konstrukcja bezramowa oznacza znacznie większe możliwości aranżacyjne, pozwala bowiem na np. wykonanie zabudowy łukowej.

Na koniec ważna informacja: pamiętajmy, że przeszklenie balkonu czy wykonanie zabudowy z pleksi będzie wymagać zdobycia pozwolenia – ingerujemy w końcu w rysunek elewacji bloku i wygląd budynku. Musimy przygotować plan, projekt zabudowy balkonu, a następnie złożyć wniosek w odpowiedniej jednostce urzędu gminy lub miasta. Konieczne jest również uzyskanie zgody od zarządu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.

Źródło artykułu:homebook.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)