Balkon w kolorach natury. Jakie kwiaty wybrać?
16.04.2018 | aktual.: 16.04.2018 12:19
Skoro nastała wiosna, możemy pomyśleć o ozdobieniu balkonu kolorami natury. Dla miłośników florystyki to najpiękniejszy okres i doskonałe pole do popisu. Dzięki kilku sprawdzonym gatunkom sprawisz, że balkon wyróżni się na tle całego osiedla.
Roślina jednoroczna, o białych kwiatach, choć istnieją również odmiany o różowych lub niebieskich płatkach. Ze względu na jasną barwę świetnie uzupełni bardziej wyraziste kolory innych kwiatów (tj. petunie). Pędy bakopy rosną stosunkowo szybko i osiągają długość ok. 40 cm. Kwiaty te świetnie wyglądają w wiszącej doniczce.
Uprawa: Bakopa lubi słońce, w cieniu słabo zakwita. Musisz pamiętać o jej regularnym podlewaniu, a także nawożeniu – w okresie kwitnienia jest bardzo wymagająca.
Fuksja – kwitnie od kwietnia do września
Pochodząca z Ameryki roślina zyskała ogromną popularność, także ze względu na swoją różnorodność. Możemy ją kupić w kilkunastu tysiącach odmian. Są wśród nich warianty o kwiatach jednobarwnych lub wielobarwnych, pełnych i pojedynczych. Ich płatki występują w odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego i purpurowego. Również pędy fuksji zobaczymy w przeróżnych odmianach – zarówno pnących, jak i wzniesionych.
*Uprawa: *Fuksja najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu, wymaga częstego podlewania i żyznej gleby. Aby przetrwała zimę, można ją na ten czas schować do mieszkania.
Lobelia przylądkowa – kwietnie od czerwca do października
Roślina jednoroczna pochodząca z Afryki. Jej kwiaty mają płatki w kolorach białych, różowych, purpurowych albo niebieskich, w zależności od odmiany. Osiąga do 25 cm wysokości i posiada cienkie, mocno rozgałęzione pędy.
Uprawa: potrzebuje dobrego nasłonecznia oraz regularnego podlewania. Przycinając roślinę w kwietniu, możemy ją pobudzić do ponownego wytworzenia kwiatów.
Pelargonia bluszczolistna – kwitnie od czerwca do września
Kolejna afrykańska roślina w naszym zestawieniu. Jest często nazywana "królową balkonów" ze względu na dużą popularność, której źródeł należy upatrywać w łatwości uprawy i długiej żywotności. Kwiaty pelargonii są różowe, czerwone, fioletowe lub białe. Ma ona długie, przypominające bluszcz pędy (stąd jej nazwa), sięgające nawet 1,5 m.
*Uprawa: *potrzebuje dużo przestrzeni ze względu na szybki rozwój. Powinno się ją często podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu przyciąć przekwitłe kwiatostany, pobudza to rozwój nowych. Podobnie jak fuksja, pelargonia również może przezimować w mieszkaniu.
Petunia kaskadowa (zwana też surfinią) – kwitnie od czerwca do października
Petunia kaskadowa została wyhodowana w Japonii, na bazie pochodzącej z Brazylii tradycyjnej petunii. Różni się od niej długimi (do 1 m), silnie rozgałęzionymi pędami. Ma kwiaty o kolorach: białym, kremowym, żółtym, różowym, czerwonym, fioletowym, istnieją również wersje wielobarwne.
Uprawa: Surfinia uwielbia słońce, dlatego świetnie znosi letnie upały. Musimy jednak pamiętać o jej regularnym podlewaniu – w ciepłe dni nawet 2 razy dziennie.
Sundaville – kwitnie od maja do października
Kwiaty również wyhodowane przez Japończyków, a na polskim rynku dostępne od kilkunastu lat. Do ich uprawy przydadzą się pergole i podpory, gdyż pnącza Sundaville, choć długie (mogą osiągnąć nawet 3 m!), są dość wiotkie. Posiada duże, trąbkowe kwiaty, o intensywnej różowej, czerwonej, bądź białej barwie.
Uprawa: roślina potrzebuje dużo słońca i wody. W porównaniu z poprzedniczkami wymaga częstego nawożenia, nawet do 4 razy w miesiącu.
Werbena ogrodowa – kwitnie od maja do sierpnia
Roślina jednoroczna, która występuje zarówno w odmianach z łodygami wzniesionymi, jak i zwisającymi. Jej pędy, rozwijające się do długości 45-50 cm, pokryte są charakterystycznymi włoskami. Kwiaty werbeny mogą być niebieskie, różowe, fioletowe, białe lub czerwone.
Uprawa: "niewybredna" roślina – poradzi sobie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Nie potrzebuje również specjalnie żyznej gleby, podlewaj ją jednak regularnie.
Wilec – kwitnie od lipca do września
Roślina rodem z Ameryki Południowej. Ma długie pędy, które w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet 5 m, potrzebuje więc sporo miejsca na balkonie. Ma lejkowate kwiaty karminowo-fioletowe, niebieskie, różowe lub w białe paski. Należy uważać na nasiona wilca, gdyż są trujące!
Uprawa: Wilec jest rośliną "żarłoczną", potrzebuje obfitego podlewania, dużo słońca i żyznej gleby. Jeśli jednak zapewnisz mu optymalne warunki do rozwoju, odpłaci ci się długimi pędami i bujnym kwieciem.