Trwa ładowanie...

Jak wbić gwoździe bez bólu? 5 skutecznych trików, które warto wypróbować

Wbijanie gwoździ kojarzy się z banalnie prostą czynnością, ale czy na pewno? Czy kiedykolwiek zniszczyłeś jakieś gwoździe, zanim wbiłeś skutecznie jeden z nich? Czy zdarzyło ci się uderzyć w palec młotkiem? A może ściana okazała się być zbyt twarda, czego efektem są mało efektowne pęknięcia?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak wbić gwoździe bez bólu? 5 skutecznych trików, które warto wypróbowaćŹródło: Adobe Stock
d2psha0

Jeżeli na choćby jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zapoznaj się z tym tekstem. Kilka prostych i skutecznych trików sprawi, że chcąc przybić obrazek lub półkę oszczędzisz czas, zdrowie i nerwy.

Trik 1. Wsuwka i klamerka

Najczęstszym problemem z przybijaniem gwoździ jest obawa, że boleśnie uderzymy się w palec. Jest to kłopotliwe zwłaszcza, gdy próbujemy przybić małego gwoździa. Tutaj świetnym rozwiązaniem może być damska wsuwka. Wystarczy wsadzić w jej środek gwoździa i trzymać ją w palcach przy ścianie lewą dłonią, a prawą przybijać. W ten sposób zwiększamy szansę na to, że zabezpieczymy dłonie przed uderzeniem nawet, gdy nie trafimy młotkiem o główkę gwoździa. Jeżeli gwoździk jest wyjątkowy mały, możesz przytrzymać go małą klamerką.

Trik 2. Plastelina

Te rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osuwania się gwoździa podczas próby wbicia go w ścianę. Przylep gruby kawałek rozrobionej plasteliny (najlepiej takiej w kolorze ściany) do muru, a w sam środek włóż gwoździa. Teraz wystarczy tylko delikatnie pomóc sobie dłonią i wbić go na odpowiednią głębokość. Po wykonanej akcji zdejmij plastelinę ze ściany.

d2psha0

Trik 3. Korek

Jeżeli problemem jest wyginanie się długiego gwoździa podczas wbijania go w ścianę, wykorzystaj gruby korek od wina. Przetnij go na pół, przebij środek gwoździem i dostaw do ściany. Teraz, trzymając za korek, uderzaj młotkiem aż gwoździk wejdzie w ścianę do połowy - teraz masz pewność, że się nie zakrzywi - kontynuuj czynność na pożądaną głębokość.

Pexels
Źródło: Pexels

Trik 4. Drewno i olej

Próbujesz przybić gwoździa do starego drewna? Tu trzeba trochę sprytu i delikatności. Aby gwoźdź łatwiej wszedł w drewnianą fakturę, nasmaruj powierzchnię olejem i odczekaj minutę. Po tym czasie spróbuj ponownie. Jeżeli natomiast gwoździk jest zbyt ostro zakończony, możesz stępić jego końcówkę poprzez delikatne uderzanie jej młotkiem - wtedy delikatnie się spłaszczy i łatwiej zagłębi się w drewnie. Warto też pamiętać o tym, że drewno jest o wiele delikatniejsze od grubej ściany. Unikaj zatem wbijania po kilka gwoździ w obrębie jednego słoja, bo drewno może się rozwarstwić lub pęknąć.

d2psha0

Trik 5. Gąbka zamiast młotka

A co jeśli problemem jest brak posiadanego sprzętu? W sytuacji braku młotka pomoże... gąbka. Tak, gąbka. Zamocz ją w wodzie, a następnie schowaj na kilka godzin do zamrażarki. Zamarznięta woda między włóknem gąbki sprawi, że całość stanie się twarda i odporna na uderzenia. Pamiętaj jednak, żeby przybić gwoździe natychmiast po wyjęciu gąbki z zamrażarki.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2psha0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2psha0
d2psha0