Trwa ładowanie...
Materiał partnera KB.pl

Twoje iglaki potrzebują nawożenia? Zobacz, który produkt będzie najlepszy

Uwielbiamy iglaki – są piękne, gęste i stosunkowo łatwe w uprawie. Jednak żeby dobrze wyglądały cały czas, ważne jest regularne nawożenie. Dowiedz się, jak je przeprowadzić i jaki nawóz do iglaków sprawdzi się najlepiej.

Share
Twoje iglaki potrzebują nawożenia? Zobacz, który produkt będzie najlepszyŹródło: Unsplash.com
d339vyj

Konieczny nawóz do iglaków

Iglaki mają najróżniejsze kolory. Intensywne zielenie, jaskrawe seledyny, przytłumione błękity i szarości. To dlatego są tak piękne. Aby jednak ten kolor się utrzymywał, należy zapewnić im odpowiednią dawkę nawożenia. Dlatego nawóz do iglaków jest absolutnie konieczny.

Te wyjątkowe rośliny potrzebują nawożenia w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny. Warto jednak pamiętać o tym, że w różnych miesiącach ich zapotrzebowanie na składniki mineralne mogą się zmieniać. Dlatego jeden nawóz do iglaków nie wystarczy.

Nawożenie wiosenne i jesienne

Terminy nawożenia iglaków zasadniczo są trzy: wiosna, lato i jesień. Wiosenny nawóz do iglaków często jest nazywany także wiosenno-letnim, ponieważ można stosować go przez niemal cały sezon wegetacyjny. Niemal, ponieważ we wrześniu, a w niektórych przypadkach już w sierpniu stosuje się nawóz jesienny.

d339vyj

Jest to konieczne, ponieważ iglaki mają tendencję do niekończenia wzrostu przy niskiej pogodzie. Nawóz jesienny pomaga im zahamować wegetację i powoduje szybsze drewnienie gałązek, co sprawia, że rośliny są mniej podatne na działanie niskiej temperatury. Na dodatek bardzo często zapobiega brązowieniu i opadaniu igieł. Wiosenny nawóz do iglaków natomiast pobudza wegetację i wzmacnia wzrost nowych pędów. Sprawdź także ten artykuł o nawozach wielkoskładnikowych - nadają się one do nawożenia roślin iglastych.

Nawóz mineralny a naturalny

Do iglaków pasuje zarówno nawóz wieloskładnikowy mineralny, jak i organiczny. Naturalny nawóz do iglaków można kupić w sklepie – na przykład nawóz ekologiczny Target, który wzbogaca glebę w próchnicę. Jednak lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompostu. Iglaki warto nim podsypać co najmniej raz na dwa lata, żeby zmienić strukturę podłoża, wzbogacić je w próchnicę i nieco rozluźnić, by korzenie krzewów iglastych mogły się rozwijać.

Jednak to nawozy mineralne powinny być podstawą zasilania i dokarmiania iglaków. Nie ważne, które krzewy i drzewka uprawiasz – i pod świerki, i pod cisy, i pod tuje konieczny jest nawóz z wysoką ilością azotu, ponieważ to ten składnik jest najważniejszy dla młodych łusek i igiełek. Dodatkowo należy pamiętać o mikroelementach, które utrzymują ładny kolor rośliny i zapobiegają brązowieniu na wiosnę.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Podział ze względu na formę

Wszystkie nawozy mineralne do iglaków można podzielić ze względu na formę, w jakiej występują. Najbardziej popularne są nawozy w formie granulatu, które można rozpuścić w wodzie lub stosować posypowo – wmieszać w ziemię wokół pnia drzewek czy krzewów. Są to często nawozy długodziałające, które powoli uwalniają składniki odżywcze i nie wymagają częstego powtarzania zabiegu nawożenia.

d339vyj

Nawóz w płynie to druga opcja, na którą warto zwrócić uwagę. Ten rodzaj preparatów dobrze się wchłania i łatwo się go dawkuje. Bardzo wiele z nich to środki gotowe do użycia, których nie trzeba rozcieńczać z wodą. Są przeznaczone głównie dla amatorów ogrodnictwa, którzy nie chcą zajmować się odmierzaniem i przeliczaniem poszczególnych składników potrzebnych iglakom do rozwoju.

Uniwersalny nawóz

Terminy nawożenia wiosną i latem są zależne od rodzaju preparatu. Te długo działające, na przykład marki Target można używać co 100 dni. Inne stosuje się na przykład 3 razy w sezonie, jeszcze inne trzeba używać co mniej więcej 2 tygodnie. To często są nawozy do iglaków doniczkowych, które podaje się w słabym stężeniu co której podlewanie. Na sklepowych półkach znajdziesz bardzo wiele nawozów do iglaków, które nadają się w zasadzie do wszystkich gatunków drzew i krzewów iglastych.

Uniwersalny nawóz do iglaków Biopon pomaga zatrzymać intensywny kolor igieł i ułatwia zagęszczanie się rośliny. Jest dostępny w dwóch formach – płynu (1 l za 10 zł) i granulatu (10 kg za 60 zł). Bardzo szeroką ofertę produktów do iglaków ma także Substral. Najbardziej uniwersalny jest Osmocote Iglak. To długodziałający nawóz, dzięki któremu można zmniejszyć częstotliwość nawożenia iglaków. Substral oferuje także Interwencyjny nawóz do iglaków Magiczna Siła, który stosuje się w momencie, gdy drzewko jest porażone przez choroby lub silnie zniszczone. Nawóz jest bardzo wydajny, dlatego opakowanie 0,35 kg (15 zł) starcza naprawdę na kilka dawek.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Nawóz do tui czy nawóz pod świerki?

Wiele marek oferuje nawozy dedykowane, które skupiają się na potrzebach i zapobiegają problemom konkretnego gatunku roślin. Największy wybór znajdziesz wśród nawozów do tui, są dostępne zarówno w granulacie, jak i w płynie.

d339vyj

Świetnym przykładem jest nawóz do tui (żywotników) Florovit. Opakowanie o wadze 4 kg kosztuje około 25 zł. Agrecol oferuje natomiast nawóz do cisów i innych roślin iglastych, który zawiera więcej mikroskładników i fosforu, co gwarantuje równomierny wzrost cisów i ładne zagęszczanie się. Opakowanie 1,2 kg kupisz za około 14 zł.

Jesienny nawóz

Jesienny nawóz jest niezbędny iglakom, by mogły się przygotować do zimy. I w tym obszarze producenci nie zawodzą – oferta jest po prostu olbrzymia. Dwa tego rodzaju nawozy w swojej ofercie ma Agrecol, jest to nawóz premium i zwyczajny, które nie różnią się między sobą ani ceną za kilogram (około 10 zł za 1 kg granulatu w dużych paczkach), ani zawartością składników odżywczych (potas, magnez i siarka w takich samych proporcjach). Ich zadaniem jest uśpienie rośliny, ochrona przed brązowieniem igieł i pobudzenie do wegetacji wczesną wiosną.

Podobnie działające produkty oferuje Biopon i Florovit. W obu przypadkach mamy do czynienia z granulatem o zwiększonej zawartości potasu. Ceny są mniej więcej podobne – 8-10 zł za kilogram w zależności od wielkości opakowania. Nawozy jesienne są konieczne, by iglaki mogły pięknie się rozwijać i na pewno nie można z nich zrezygnować.

d339vyj

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d339vyj
d339vyj