Trwa ładowanie...

Jak poradzić sobie z przemoczonymi butami? Wybierz odpowiedni sposób, by ich nie zniszczyć

Zaskoczył cię ulewny deszcz i zastanawiasz się, jak wysuszyć przemoczone buty? Zdradzamy prosty i bezpieczny sposób na suszenie obuwia. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jakie to proste.

Jak poradzić sobie z przemoczonymi butami? Wybierz odpowiedni sposób, by ich nie zniszczyćŹródło: Unsplash
d2h6f6i
d2h6f6i

Pogoda lubi nam płatać figle bez względu na porę roku. Jesienne ulewy, opady śniegu zimą, wiosenne i letnie burze – w każdej z tych sytuacji łatwo przemoczyć obuwie, szczególnie, gdy nie byliśmy przygotowani na gwałtowne zmiany atmosferyczne w ciągu dnia. Obawiasz się, że mokre obuwie nadaje się już tylko do wyrzucenia? Nic bardziej mylnego! Przemoczone buty można wysuszyć w bardzo prosty i bezpieczny sposób – bez ryzyka, że zniszczymy delikatne tworzywo, z którego zostały zrobione. Podpowiadamy, jak wysuszyć przemoczone obuwie krok po kroku.

Przed suszeniem dokładnie wyczyść buty z błota, żwiru i zabrudzeń

Podczas ulewy na mokrym obuwiu osadza się błoto, żwir, piach i wiele innych zanieczyszczeń. Zanim przystąpisz do procesu suszenia butów, dokładnie oczyść je z zabrudzeń. Buty z materiału możesz uprać w letniej wodzie z dodatkiem mydła. Obuwie ze skóry naturalnej lub ekologicznej wyczyścisz przy pomocy lekko wilgotnej szmatki.

d2h6f6i

W jakiej pozycji suszyć mokre obuwie?

Trampki i obuwie sportowe najlepiej suszyć w pozycji naturalnej, stawiając je na podeszwie. Pamiętajmy, żeby wcześniej je rozsznurować i wyciągnąć języki na zewnątrz. Pod wilgotne obuwie warto podłożyć bawełnianą szmatkę – materiał szybko wchłonie nadmiar wilgoci. Z kolei przemoczone kozaki lepiej powiesić, przypinając je za cholewę przy pomocy klamerki. Długich butów pod żadnym pozorem nie składamy i nie zginamy w pół, gdyż podczas suszenia mogą się zdeformować. Pozycja wisząca dodatkowo przyspiesza proces suszenia, ponieważ do wnętrza buta dochodzi więcej powietrza.

Pexels
Źródło: Pexels

Szary papier – przyspieszy proces schnięcia i zapobiegnie deformacjom butów

Wypychanie butów nie tylko pomaga pozbyć się wilgoci po wewnętrznej stronie, ale także zapobiega skurczeniu się materiału i deformacjom. Obuwie najlepiej wypełnić szarym papierem albo zwykłą gazetą. Uważajmy na kolorowe magazyny, gdyż ich lakierowane strony mogą zafarbować materiał butów. Papierowy wkład należy zmieniać na suchy, jak tylko przesiąknie wodą.
Do zewnętrznej strony obuwia możemy przyłożyć zwykłe ręczniki kuchenne, które zbiorą nadmiar wody z materiału i przyspieszą proces suszenia. Kiedy warstwy papieru wewnątrz i zewnątrz nie będą już wilgotne, buty są gotowe do założenia.

Sypki ryż – szybko wchłonie wilgoć z obuwia

Proces suszenia przemoczonego obuwia może znacznie przyspieszyć zwykły, sypki ryż. Produkt ten szybko wchłania wilgoć. Wystarczy wsypać ziarenka do wilgotnego obuwia i poczekać, aż pochłoną wodę. Kiedy ryż napęcznieje, należy wymienić go na nową, suchą porcję.

Błędy w suszeniu obuwia. Tych metod lepiej unikać

Wiele osób osusza przemoczone buty na kaloryferze. Nie polecamy tej metody, gdyż jest bardzo szkodliwa dla obuwia. Kaloryfer niszczy materiał, może powodować deformacje i odkształcenia. Ponadto, ciepło emitowane przez grzejnik osusza obuwie punktowo, nie docierając do wewnętrznych warstw materiału. Suche powietrze kaloryfera może spowodować, że tworzywo się zbiegnie, przez co buty nie będą się już nadawały do założenia.

Butów nie należy także suszyć, zakładając ich na nogi. Noszenie mokrego obuwia może skutkować nadmiernym rozciągnięciem i deformacją materiału. Do tego chodzenie w wilgotnych butach sprzyja przeziębieniu. Mokra para butów powinna całkowicie wyschnąć, zanim zdecydujemy się ją ponownie założyć.

d2h6f6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h6f6i