Trwa ładowanie...

Jak sobie poradzić ze skaczącą pralką?

Włączasz pranie i… masz moment na odpoczynek. Jednak skacząca pralka odbiera ci tę chwilę. Musisz jej pilnować, bo jak w dzikim tańcu przemieszcza się z miejsca na miejsce, a im większą masz łazienkę, tym większe ona ma pole do popisu. Do tego ten nieziemski hałas towarzyszący wirowaniu! Ciekawe, czy sąsiedzi przyjdą zaraz ze skargą? Sprawdź, dlaczego twoja pralka skacze, i rozwiąż ten problem.

Jak sobie poradzić ze skaczącą pralką?Źródło: Shutterstock.com
d1wkg59
d1wkg59

Zbadaj poziom

W przypadku nowej skaczącej pralki przyczyną jej zachowania może być niewłaściwe wypoziomowanie. Sprawdzisz to przy pomocy poziomicy. Połóż ją na urządzeniu i jeśli wskazuje krzywiznę, koniecznie wyreguluj nóżki pralki. Sprzęt przestanie wariować dopiero, gdy będzie stał na równym, stabilnym podłożu. Sprawdź też, czy urządzenie nie stoi zbyt blisko ściany.

Zdejmij blokady

Powodem tego, że nowa pralka skacze, może być pozostawienie lub nieprawidłowe zdjęcie fabrycznych blokad (np. śrub transportowych). W instrukcji jest wskazane, w którym miejscu się one znajdują i jak należy je usunąć. Zajmij się tym od razu, aby uniknąć nie tylko wędrówki sprzętu, ale też jego uszkodzenia.

Zweryfikuj, co i w jaki sposób pierzesz

Twoja pralka nie jest nowa, już od dawna nie ma fabrycznych blokad i została porządnie wypoziomowana, a mimo to podczas wirowania szaleje bez opamiętania? Zacznij od zastanowienia się, co do niej ładujesz. Może zbyt dużo ciężkich rzeczy – wrzucone do bębna duże koce, grube kurtki potrafią sprawić, że pralka skacze.

To cię też zainteresuje: Powszechne błędy psują twoją pralkę

Zastanów się też, czy przyczyną nie jest za duży załadunek albo przeciwnie – jednorazowo pierzesz mało rzeczy, nie wypełniając dostatecznie bębna. Staraj się ładować go w sposób optymalny.

d1wkg59

Sprawdź poślizg

Jeśli pralka skacze, może to być wina podłoża. Gładkie, śliskie płytki sprawiają, że urządzenie nie stoi stabilnie i stąd biorą się kłopotliwe wibracje. Czy aby pralka nie zaczęła wariować od momentu, gdy wymieniłeś terakotę na taką o gładkiej powierzchni? Aby pozbyć się problemu skaczącej pralki, przetrzyj jej nóżki acetonem, który powinien zminimalizować poślizg. Możesz też użyć płynu do szyb – umyj nim nie tylko nóżki urządzenia, ale też podłogę.

Ujarzmij skaczącą pralkę

Czyszczenie podłoża, na którym stoi pralka, oraz przemywanie nóżek acetonem lub płynem do mycia okien powinno odbywać się regularnie. Raz na jakiś czas sprawdzaj też, czy nóżki urządzenia się nie obluzowały i nie wymagają dokręcenia. Sposób na skaczącą pralkę to zakup specjalnych nakładek na nóżki albo maty antywibracyjnej pod urządzenie (dostępne np. w sklepem z wyposażeniem do łazienek i w marketach budowlanych).

Próby podkładania np. kartonika pod pralkę raczej nie zakończą się sukcesem.

Zbadaj stan techniczny

Jak każdy sprzęt, tak i pralka może się zepsuć. Im wcześniej to sprawdzisz, tym lepiej. Dzikie harce mogą być zwyczajnie skutkiem awarii: np. uszkodzonego amortyzatora albo koła pasowego. Części urządzenia się zużywają, więc możliwe, że coś będzie trzeba wymienić, a w najgorszym przypadku zainwestować w nową pralkę.

d1wkg59
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wkg59