Trwa ładowanie...

Jak skutecznie usunąć mech z trawnika?

Jedną z najczęstszych przeszkód w uzyskaniu idealnej murawy w przydomowym ogrodzie jest pojawienie się mchu w trawie czy na betonowych i kamiennych chodnikach. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich preparatów oraz właściwej pielęgnacji darni można cieszyć się trawnikiem wolnym od tych uporczywych chwastów. Jak zapobiegać powstawaniu mchu na trawniku? Jak się go pozbyć?

Jak skutecznie usunąć mech z trawnika?Źródło: Ogrody Mielec
d4j4c2d
d4j4c2d

Mchy są niewysokimi roślinami, które – w odróżnieniu od trawy – nie wykształcają prawdziwych korzeni. Zamiast nich posiadają tzw. chwytniki pozwalające im na przytwierdzone są do podłoża trudnego do zasiedlenia przez inne gatunki roślin. Z tego względu mchy spotkać można na terenach bardzo wilgotnych, zacienionych czy o zbitej glebie, ale także na glebie bardzo piaszczystej. Gdy pojawią się na trawniku, zaczynają się szybko rozrastać w niesprzyjających warunkach, tłumiąc wzrost źdźbeł trawy.

Przyczyny powstawania mchu

Najczęściej trudne w usunięciu mchy pojawiają się na zbitych, mało przepuszczalnych glebach (np. gliniastych) oraz na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. W warunkach tych trawy mają problem w wykształceniem długich korzeni, które mogłyby dotrzeć do głębszych warstw humusu. Źródłem pojawienia się mchu na trawniku jest również nieodpowiedni odczyn pH gleby – mchy najlepiej rosną bowiem na glebach o odczynie kwaśnym, tj. poniżej 6. Przyczyną rozrostu mchu na murawie często jest także nieodpowiednia pielęgnacja darni, tj. zbyt rzadkie i za niskie koszenie trawy, nieregularne jej grabienie z resztek martwych roślin oraz liści, a także brak nawożenia, co skutkuje niedoborami składników odżywczych i gorszym wzrostem trawy.

Jak zapobiegać pojawianiu się mchu na trawniku?

By zapobiec rozwojowi mchu na trawniku zakładanym na trudno przepuszczalnej, zbitej glebie, przez wysianiem nasion najlepiej ziemię „rozluźnić”, mieszając jej wierzchnią warstwę z piaskiem. Na terenie, na którym z łatwością tworzą się kałuże, warto rozpatrzyć wykonanie odprowadzającego nadmiar wilgoci drenażu podziemnego (z systemem rur drenażowych) lub powierzchniowego (z warstwą żwiru lub keramzytu pod glebą, na której będzie rósł trawnik).

Na trudnym terenie, tj. podmokłym, zacienionym czy położonym od strony północnej, warto również pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniej mieszanki nasion. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się gatunki traw wolno rosnących i odpornych na zacienienie, które jednocześnie będą tworzyły gęstą i trudną do zasiedlenia przez mech darń.

Na gotowym trawniku zbitą glebę warto rozluźnić, posypując ją cienką warstwą piasku lub żwiru i regularnie wykonując aerację. >> więcej o aeracji Dzięki nakłuwaniu trawnika zmniejsza się wilgotność podłoża, co hamuje rozrost mchu na murawie. Raz czy dwa razy do roku dobrze również przeprowadzić wertykulację, czyli pionowe nacinanie murawy, dzięki któremu z trawnika usuwane są martwe części roślin, a trawa staje się lepiej odżywiona i silniejsza. >> więcej informacji o wertykulacji

d4j4c2d

Jednym z elementów profilaktyki jest także odpowiednia pielęgnacja. Trawnik należy więc regularnie kosić (co najmniej raz w tygodniu), pamiętając, by w miejscach zacienionych nie skracać go poniżej 5 cm wysokości oraz nie podlewać zbyt często. Dobrym pomysłem jest także nawożenie murawy 3-4 razy do roku odpowiednimi środkami oraz grabienie murawy. Czyszczenie darni niezwykle ważne jest zwłaszcza jesienią, gdy zalegają na niej liście drzew i krzewów, a także połamane, martwe części innych roślin.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Na trawniku, na którym pojawił się mech, najlepiej regularnie (co kilka tygodni) stosować specjalistyczne herbicydy, czyli środki na mech w trawie lub inaczej antymech czy stop mech. Zawierają one siarczan żelaza, czyli składnik osłabiający wzrost i zwalczający mech, czyli prowadzący do jego likwidacji i zapobiegający jego występowaniu w przyszłości. By były one jednak skuteczne, konieczne jest krótkie wykoszenie trawnika, dzięki któremu substancja dotrze do rozwijającego się przy samym podłożu mchu.

Jak zlikwidować mech z użyciem środków z siarczanu żelaza? Można wykonać oprysk na mech wodnym roztworem tej substancji lub posypać jego sproszkowaną odmianą trawnik i dopiero polać wodą. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu użycia, terminów powtarzania operacji czy dawek substancji podane są na etykiecie konkretnych produktów. Dodatkowo należy mieć na względzie, że kontakt nawozów zawierających związki żelaza z betonowymi czy kamiennymi elementami ogrodowymi mogą tworzyć trudne w usunięciu rdzawe plamy.

d4j4c2d

Na rynku dostępne są nie tylko preparaty z samym siarczanem żelaza, ale także nawozy do trawnika z mchem, w którym substancja ta jest jednym ze składników. Oprócz siarczanu żelaza, który tłumi wzrost mchu, środki te zawierają składniki odżywcze takie jak azot, bor, miedź, mangan czy cynk, które wpływają korzystnie na wzrost trawy. Zastosowanie nawozu do trawy z mchem daje więc podwójny efekt – pomaga usunąć mech w darni, a także wzmacnia źdźbła trawy, sprawiając, że murawa jest lepiej odżywiona, a przez to gęstsza i silniejsza. Aby efekt był trwały, nawóz na mech, podobnie jak siarczan żelaza, należy jednak stosować w sezonie regularnie zgodnie z zaleceniami producenta z etykiety produktu.

Mech pojawia się na trawnikach zakładanych na kwaśnych glebach o pH poniżej 6. Podczas zwalczania mchu z trawnika, warto więc sprawdzić, jakie pH ma gleba w ogrodzie. Badanie to można wykonać specjalnym elektronicznym testerem do gleby (kwasomierzem), papierkiem lakmusowym lub za pomocą gotowego testu do gleby. Jeżeli wynik wskaże glebę kwaśną i dodatkowo na trawniku pojawił się mech, warto wykonać wapnowanie, które zmienia odczyn ziemi na zasadowy i pomoże usunąć mech z trawnika. Do tego zadania najlepiej wybrać wapno na mech pod postacią mielonej kredy czy dolomitu lub nawóz wapniowo-magnezowy, który rozsypuje się na powierzchni trawnika i podlewa delikatnie wodą.

d4j4c2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j4c2d