Trwa ładowanie...

Kosiarka spalinowa kontra elektryczna. Co wybrać?

Kosiarki z roku na rok stają się coraz nowocześniejsze. Najczęściej wahamy się między elektrycznymi i spalinowymi. De facto nie istnieje wybór idealny - każdy z modeli należy dostosować do wielkości trawnika oraz własnych preferencji.

Kosiarka spalinowa kontra elektryczna. Co wybrać?Źródło: Shutterstock
d1hjrk6
d1hjrk6

Kosiarka elektryczna

Na ogół kosiarki elektryczne średniej klasy poleca się do pracy w mniejszych ogrodach, czyli takich, gdzie trawnik nie pokrywa więcej niż 500 m2. Nie generują bowiem tak dużej mocy jak kosiarki spalinowe, przez co jednak mają węższą powierzchnię koszenia. Nie są uciążliwe w eksploatacji i pracują cicho. Koszt ich użytkowania i utrzymania nie jest wysoki. Lekkie, dzięki wygodnym uchwytom, dają się przenosić nawet jedną ręką. Mogą mieć ostrza osadzone na bębnie lub rotujące wokół własnej osi. Kosiarki elektrycznie nie nadają się do cięcia mokrej, zroszonej trawy, uzależniają cię więc od pogody.

Obecnie wiele modeli kosiarek elektrycznych z wyższej półki dorównuje mocą i gabarytami urządzeniom spalinowym. Nowoczesne silniki często zaopatruje się w wyłącznik termiczny, chroniący kosiarki przed przegrzaniem. Ich obudowy wykonuje się najczęściej z tworzywa. Stalowe osłony przeznaczone są na ogół dla urządzeń o największej mocy.

Kosiarki spalinowe

Nadają się raczej na większy trawnik, należy jednak odpowiednio dobrać ich gabaryty. Mogą mieć naprawdę dużą moc i szeroki zasięg pracy noży. Są niezależne od źródła zasilania – to ich oczywista i największa zaleta, którą docenia się zwłaszcza na terenie urozmaiconym rabatami, krzewami i drzewami. Największa wada to z kolei cena – kosztują na ogół więcej od elektrycznych. Są też głośne, a tłumiąca hałas obudowa zazwyczaj dodatkowo podwyższa ich cenę.

By kosiarka spalinowa działała bez zarzutu, warto regularnie ją konserwować, najlepiej w serwisie, co także zwiększa koszt jej utrzymania. Takie urządzenia są też na ogół cięższe i trudniejsze w prowadzeniu, a także nieco bardziej skomplikowane w odpalaniu, chyba że wybierzesz model z napędem na przednie koła oraz rozrusznikiem. Kosiarki spalinowe bez problemu koszą za to wysoką, a nawet wilgotną trawę.

Kosiarka kosiarce nierówna

Wybierając między kosiarką elektryczną i spalinową, przede wszystkim weź pod uwagę wielkość trawnika, do niego trzeba bowiem dostosować wymiary i wydajność urządzenia. W niewielkim ogrodzie szybko uporasz się z koszeniem trawnika za pomocą kosiarki elektrycznej, w większym praktyczniejsza okazuje się na ogół kosiarka spalinowa, dlatego jest tam sens w nią inwestować. Zasięg tej pierwszej ogranicza długość kabla oraz liczba miejsc pozwalających na wygodne podłączenie urządzenia. Co prawda zawsze można wspomóc się przedłużaczem, ale przemieszczanie się z nim po dużym terenie na ogół jest dość uciążliwe (trzeba bardzo uważać, by nie przyciąć przewodu). Ponadto niekiedy zastosowanie przedłużacza wiąże się ze spadkiem napięcia, a więc i efektywności kosiarki. Właśnie ze względu na brak kabla kosiarki spalinowe uznaje się na ogół za bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Zakładając stosunkowo częste koszenie trawnika, lepiej wybierać spośród kosiarek elektrycznych rotacyjnych, które pracują szybciej niż bębnowe. Te drugie tną trawę wolniej, ale za to dokładniej, nie strzępiąc jej. Dzięki temu końcówki ździebeł nie podsychają, co ma niewątpliwe wpływ na wygląd trawnika. W przypadku niewielkiego pasa zieleni przed domem noże osadzone na bębnie to na ogół lepszy wybór.

Kosiarki elektryczne oznaczają czystsze powietrze, można jednak wybrać spalinową z katalizatorem ograniczającym wydzielanie zanieczyszczeń i z obniżonym zużyciem paliwa. To wymaga jednak regularnego uzupełniania, podobnie jak wymiana oleju.

Niestety kosiarki spalinowe zawsze emitują hałas na wyższym poziomie. Nie chcąc więc zakłócać spokoju w okolicy podczas koszenia trawnika, lepiej wybrać model z napędem elektrycznym.

d1hjrk6

Oba typy kosiarek wyposaża się niekiedy w możliwość regulacji wysokości rączki oraz koszenia trawy, osadzone na łożyskach koła czy pojemnik na ścinki. Kosiarki z opcją mulczowania pozostawiają drobno zmielone kawałki roślin na trawniku w celu poprawy jakości ściółki. Niektóre z urządzeń można zamienić nawet w odkurzacz do liści. Rodzaj paliwa wobec tych udogodnień pozostaje więc dla niektórych sprawą drugorzędną. Niemniej nim zdecydujesz się na konkretny model, prześledź wnikliwie ofertę producentów, by dopasować sprzęt do własnych potrzeb.

d1hjrk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1hjrk6