Trwa ładowanie...

Sposoby na piękny trawnik

Sposoby na piękny trawnikŹródło: shutterstock
d1v88pp
d1v88pp

Każdy chciałby mieć w ogrodzie piękny, zadbany trawnik. Jakie są sposoby na piękny trawnik? Jak pielęgnować trawnik, aby był ozdobą ogrodu?

Wbrew powszechnym opiniom, trawnik wymaga wiele pracy. Jego pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Co zrobić, aby mieć piękny trawnik w ogrodzie?

Aby trawnik był piękny i zadbany, trzeba go właściwie pielęgnować, praktycznie przez cały rok. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który w sezonie zajmuje najwięcej czasu, jest koszenie trawnika. Dzięki systematycznemu strzyżeniu trawa lepiej się rozkrzewia i gęstnieje, pokrywając zieloną darnią całą powierzchnię trawnika. Gęstszy trawnik uniemożliwia kiełkowanie i rozwój chwastów, które są na trawniku niepożądane. Dodatkowo koszenie nie sprzyja rozwojowi mchu na murawie. Trawnik kosi się podczas całego sezonu: od marca-kwietnia do października-listopada (zależy to przede wszystkim od warunków atmosferycznych). Trawnik powinno się kosić przynajmniej raz w tygodniu. Wiosną kosi się częściej, latem, gdy temperatura jest wysoka, można kosić rzadziej. Zaniechać koszenia można ewentualnie wtedy, gdy panuje susza, a nie ma możliwości podlewania trawnika. Istotna jest także wysokość koszenia trawnika, która zależy m.in. od przeznaczenia trawnika i terminu koszenia. Wiosną, gdy wzrost traw jest intensywny, trawę
przycina się krócej, natomiast latem pozostawia się źdźbła traw nieco dłuższe, ponieważ niski trawnik źle znosi suszę. Jesienią ponownie tnie się więcej. Koszenie trawnika przeprowadza się wtedy, gdy trawa jest sucha.

Do strzyżenia trawników używa się kosiarek. Na rynku jest ogromny wybór kosiarek różnych typów przeznaczonych do trawników o różnej powierzchni. Jeśli nie dysponujemy kosiarką z funkcją mulczowania albo z koszem na ściętą trawę, pamiętajmy, aby po każdym koszeniu zgrabić i usunąć z trawnika ścięte źdźbła.

Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest napowietrzanie, czyli aeracja trawnika. Wykonuje się ją wiosną lub jesienią. Jesienią dodatkowo należy przeprowadzić wertykulację, czyli nacinanie darni i usuwanie martwych resztek organicznych. Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki któremu nasz trawnik będzie piękny, jest nawożenie. Trawnik nawozi się kilka razy w sezonie używając nawozu wieloskładnikowego do trawników. Można też użyć do nawożenia dobrze rozłożonego kompostu, rozsiewając go równomiernie po całej powierzchni trawnika. Jesienią trawnik warto zasilić nawozem jesiennym do trawników.

d1v88pp

Aby trawnik był zielony, a trawa nie uschła, w okresie bezdeszczowym trawnik należy podlewać. Najlepiej robić to rano albo wieczorem, gdy temperatura nie jest wysoka. Nigdy nie podlewamy trawnika przy pełnym słońcu. Lepiej podlewać trawnik rzadziej, ale za to obficie, by woda dotarła do głębszej warstwy ziemi. Aby trawnik wyglądał efektownie, trzeba usuwać z niego mech i chwasty. Do usuwania mchu stosuje się dostępne w sprzedaży preparaty, natomiast do zwalczania chwastów na trawniku używa się herbicydów selektywnych – niszczą one chwasty nie szkodząc trawie. Jeśli chwastów na trawniku jest niewiele, najlepiej usunąć je ręcznie.

Jesienią nie można zapomnieć o wygrabianiu z trawnika opadłych z drzew i krzewów liści. A zimą nie pozwólmy, aby na trawniku utworzyła się lodowa skorupa.

d1v88pp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v88pp