Trwa ładowanie...

Jak prać i pielęgnować wełnę? Poradnik krok po kroku

Trudno wyobrazić sobie zimowe miesiące bez ciepłych wełnianych swetrów i grubych, miękkich szalików – dają znacznie więcej ciepła, niż tkaniny syntetyczne i są znacznie zdrowsze dla naszej skóry. Niestety, żeby wełniane wyroby zachowały piękny wygląd i puszystą strukturę na długi czas, należy dbać o nie ze szczególną troską. Jak prać i pielęgnować wełniane ubrania? Sprawdź nasze proste wskazówki.

Jak prać i pielęgnować wełnę? Poradnik krok po krokuŹródło: iStock.com
dqn17dg
dqn17dg

Wełniane wyroby zachwycają wyglądem zaraz po zakupie, jednak z czasem tracą swoje właściwości. Warto pamiętać, że wełna nie lubi częstego prania w pralce, wirowania i silnych detergentów. Najlepiej suszyć ją rozłożoną na płaskiej powierzchni, z dala od ciepłego powietrza i kaloryferów i przechowywać przestronnej szafie. Twoje wełniane ubrania podziękują Ci za to wspaniałym wyglądem i aksamitną miękkością.

Pranie w pralce? Tak, ale rzadko i w letnich temperaturach

Zanim zdecydujesz się włożyć swój kardigan do bębna, dokładnie przeczytaj instrukcję na metce. Zwykle producenci zalecają pranie wełny w programie do delikatnych tkanin bez wirowania, w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni. Niektóre pralki wyposażone są w tryb pracy przeznaczony specjalnie z myślą o wyrobach wełnianych. Decydując się na pranie ręczne pamiętaj, że z wełną należy się obchodzić bardzo delikatnie. Zamocz ubranie w letniej wodzie z dodatkiem płynu przeznaczonego specjalnie do prania dzianin naturalnych. Pod żadnym pozorem nie trzyj tkaniny – to najprostszy sposób, żeby zniszczyć jej strukturę. Zamiast tego delikatnie ugniataj ją w trakcie prania, a na końcu lekko wyciśnij.

Jeżeli nie masz pod ręką płynu do wełny, możesz z powodzeniem zastosować do prania szampon dla dzieci. Zawarta w nich alantoina zapewni wełnianym tkaninom cudowną miękkość i puszystość. Preparaty myjące dla maluchów zwykle nie zawierają parabenów i siarczanów, więc nie musisz obawiać się, że twoje wełniane ubrania ulegną zniszczeniu, czy niepotrzebnie się zmechacą.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Jak zachować kolor i miękkość wełnianej dzianiny?

Często zdarza się, że wełna na skutek prania traci intensywny kolor. Żeby temu zapobiec, warto do ostatniego płukania dolać trzy łyżki octu spirytusowego, który zapobiega blaknięciu tkanin. Nie obawiaj się intensywnego zapachu – szybko wywietrzeje. Z kolei aksamitną miękkość wełnianych swetrów uzyskasz płucząc je w specjalnej mieszance przygotowanej z 5 łyżek soku z cytryny z dodatkiem 1 łyżeczki gliceryny (proporcje sugerowane na 1 litr letniej wody).

Jak suszyć i przechowywać wełniane ubrania?

Mokrych wełnianych swetrów nie powinno się wieszać na suszarce, gdyż pod wpływem ciężkości mogą się wyciągnąć i zniekształcić. Najlepszym sposobem na bezpieczne suszenie wełny jest rozłożenie mokrej dzianiny na czystym ręczniku i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, że wełniane wyroby bardzo źle reagują na gorącą temperaturę – pod żadnym pozorem nie susz ich na kaloryferze. Ciepło grzejnika może spowodować, że tkanina momentalnie skurczy się i sfilcuje.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Wełniane ubrania nie lubią ścisku, dlatego nie upychaj ich na siłę w ciasnej szafce – w przeciwnym razie staną się płaskie, zbite i stracą puszystość. Przechowuj je na półce, złożone w kostkę w niewielkich stosach. Jeżeli obawiasz się, że Twoje swetry padną ofiarą moli ubraniowych, przyklej do wewnętrznej ściany szafy woreczek z suszoną lawendą – ten prosty, sprawdzony trik skutecznie odstraszy szkodniki, a dzianiny zyskają piękny, kwiatowy zapach.

dqn17dg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqn17dg