Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się starej tapety ze ściany?

Przychodzi taki moment, że położona na ścianie tapeta raczej szpeci wnętrze niż je zdobi. Przybrudzona, podniszczona – z pewnością nie prezentuje się dobrze. Przychodzi wtedy pora na pozbycie się jej, a następnie jej wymianę na nowy egzemplarz. Jak zerwać tapetę prawidłowo?

Materiał partnera KB.pl
Jak pozbyć się starej tapety ze ściany?Źródło: Adobe Stock
d32q1kk
d32q1kk

Sposoby usuwania tapety

Zanim przystąpimy do realizacji zadania, powinniśmy przygotować pomieszczenie do zdejmowania tapety. W tym celu warto wynieść meble i inne przedmioty, które utrudniałyby pracę. Można również odsunąć je nieco od ściany, starannie nakrywając je specjalną folią malarską, by nie uległy zabrudzeniu i zakurzeniu.
Nim przejdziemy do zrywania tapety, musimy także zabezpieczyć podłogi, stosując wspomnianą folię i przyklejając ją taśmą. Należy również odkręcić ramki gniazdek elektrycznych, na nich również stosując zabezpieczenie w postaci folii.

Bardzo ważne jest także to, aby przygotować sobie sprzęt potrzebny do pracy. Zrywanie tapety ze ściany umożliwi nam szereg akcesoriów, mamy na myśli między innymi takie elementy, jak:
● szpachelka malarska / skrobak do tapet
● szlifierka elektryczna/papier ścierny na pacy
● pędzel
● wiadro
● nożyk introligatorski
● gąbka malarska
● folia malarska
● taśma

Jeżeli chce się odkleić tapety za pomocą pary, niezbędna okaże się być specjalna parownica do tapet. Jest to urządzenie, którego koszt wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych, choć w sprzedaży znajdziemy także egzemplarze za ponad sto złotych. Parownica do tapet przeznaczona jest do usuwania tapety z powierzchni ściany ( a konkretnie modeli winylowych, papierowych i nie tylko.) Nawet wodoodporne modele można dzięki niej odkleić. Ci jednak, którzy na zakup parownicy do tapet się nie zdecydują, mogą przeprowadzić pracę w standardowy sposób. A może zamiast zrywać tapety zdecydujesz się je pomalować? Sprawdź także ten artykuł o możliwości malowania tapet.

Tapeta winylowa

Warto mieć na uwadze fakt, że w różny sposób postępuje się z rozmaitymi typami tapet i powierzchniami, na których są one położone. Zdecydowanie najłatwiejsze okazuje się być zdejmowanie tych w wersji papierowej. Bardzo szybko nasiąkają one wodą, zatem schodzą ze ściany szybko i bezproblemowo.

d32q1kk

Odklejenie tapety winylowej zmywalnej nie jest już tak proste, nie nasiąka ona wodą, zatem odkleić ją nie jest łatwo. Podobnie ma się rzecz w przypadku tapet flizelinowych czy tych stworzonych z włókna szklanego. Tapeta zmywalna czy wykonana z flizeliny nie poddaje się łatwo działaniu wody, ściągnie się ją wyłącznie poprzez skrobanie. W ten sposób pozbyć się można wersji zmywalnej tej ozdoby naściennej.

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się zdejmowane tapety na mokro, jest to metoda uważana powszechnie za skuteczną i wygodną. W rzadkich przypadkach wykorzystuje się sposób na sucho, jednak nie zyskała on popularności choćby ze względu na to, że jest bardzo pracochłonny.

Kiedy jednak nie możemy użyć we wnętrzu wody, pozostaje nam podważanie szpachelką tapety i jej zeskrobywanie. Potrzebna jest tu spora dawka precyzji, jeśli jej zabraknie, w ścianie pozostać mogą mało estetyczne wgłębienia.

Poradnik krok po kroku

Gdy uda nam się przygotować pomieszczenie do zrywania ozdoby ze ściany, możemy przystąpić do sedna. Jak zerwać tapetę? Najpierw musimy starannie pokryć naszą tapetę lub fototapetę wodą, by jej warstwa była dostatecznie nasiąknięta. Stosujemy wodę ciepłą z niewielkim dodatkiem octu. Możemy również zdecydować się na to, by odkleić tapetę za pomocą specjalnego płynu dedykowanemu tej czynności. Pamiętajmy o tym, iż sama woda ściągnie tylko tapetę papierową, która, jak wspominaliśmy, nasiąka błyskawicznie.

d32q1kk

Kiedy minie kwadrans, można przystąpić do dalszego etapu pracy. Zrywanie tapet winylowych czy innych to tak naprawdę ich zdejmowanie metalową szpachlą malarską albo skrobakiem do tapet. Najpierw jednak należy spróbować zdecydowanym ruchem (lecz jednocześnie nie używając dużej siły) odklejać płaty tapety od ściany.

Rozpoczynamy od góry, stopniowo przechodząc w dół powierzchni. Skrobak do tapet powinien być jednak stosowany z wyczuciem, by nie naruszyć powierzchni ściany.
Należy poczekać, aby ściana wyschła. Gdy tak się stanie, przystępujemy do kolejnego etapu, którym jest szlifowanie ściany i tym samym przygotowanie jej pod nową tapetę albo ozdobę w postaci fototapety. Niektórzy robią to szlifierką (jest to rozwiązanie szybkie, wygodne i w znacznym stopniu ułatwia zdejmowanie tapety i szykowanie ściany pod nową). Gdy jej jednak zabraknie, paca z papierem ściernym będzie odpowiednia.

Tak naprawdę usuwanie tapety to nic trudnego, należy się jednak do tej czynności odpowiednio przygotować, wyposażyć się w niezbędne narzędzia i akcesoria, a wszystkie czynności przeprowadzać starannie i z wyczuciem. Jak już wspominaliśmy, zrywanie tapety papierowej ze ściany to łatwa czynność, odkleić tapetę zmywaną czy fototapetę jest już trudniej.

d32q1kk

Wielbiciele parownic do odklejania tapet podkreślają, że jest to opcja:
● bardzo wygodna
● ułatwiająca pracę
● ekologiczna
● taka, która nie wymaga użycia środków chemicznych

Tradycyjne metody jednak również się sprawdzają i są w przestrzeniach domowych z chęcią wykorzystywane. Jak zerwać tapetę? Okazuje się, że wcale nie jest to skomplikowane zadanie, a ściągnąć ozdobę można relatywnie szybko, szykując miejsce pod nowy egzemplarz!

d32q1kk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32q1kk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj