Trwa ładowanie...
d1prhmz

Jak myć okna? Błyskawicznie i bez smug

W szale wiosennych porządków priorytetową sprawą dla niejednej pani domu jest mycie okien. Tymczasem czasochłonne wycieranie i polerowanie szyb miewa fatalny efekt w postaci pozostawionych na nich smug. Tak być nie musi! Oto kilka wskazówek, jak myć okna, by lśniły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak myć okna? Błyskawicznie i bez smug
(Shutterstock)
d1prhmz

W szale wiosennych porządków priorytetową sprawą dla niejednej pani domu jest mycie okien. Tymczasem czasochłonne wycieranie i polerowanie szyb miewa fatalny efekt w postaci pozostawionych na nich smug. Tak być nie musi! Oto kilka wskazówek, jak myć okna, by lśniły.

Najlepsza pora na mycie okien
Duże znaczenie dla mycia okien ma pora dnia. Przecieranie szyb w pełnym słońcu na pewno okupisz łzami. Mocno doświetlona szyba ukryje bowiem przed twoim wzrokiem smugi i zacieki, które pojawią się nieoczekiwanie pod wieczór, gdy słońce będzie schylać się już nad horyzontem. Wtedy, po skończonej pracy, zamiast odpocząć, odkryjesz najpewniej, że... trzeba ją wykonać od początku. Ponadto ciepłe promienie słońca przyspieszają osuszanie szyby i powstawanie śladów po myciu.

Przeczytaj koniecznie: Takie okna najłatwiej umyjesz

d1prhmz

Najmniejszy problem stanowi okno skierowane na północ. Położone od wschodniej strony najlepiej myć po godzinie 11, od południowej – po 15 lub wcześnie rano, a od zachodniej – do 15. Jeśli wiosną dają się jeszcze we znaki przymrozki, warto zostawić mycie okien na cieplejsze dni – efekt będzie lepszy, praca wykonana szybciej, a zdrowie mniej zagrożone.

Okna bez smug: plan ramowy
Pierwszą czynnością podczas mycia okien jest wyszorowanie ram, na których zawsze osadza się najwięcej brudu. W tym celu nalej odrobinę płynu do naczyń do miski z ciepłą wodą i zamocz w niej chłonną, najlepiej bawełnianą szmatkę. Jeśli okno nie było długo myte, na godzinę przed czyszczeniem możesz przetrzeć je olejem lnianym. Uważaj na niektóre detergenty, na przykład te z dodatkiem amoniaku mogą uszkodzić lakier. Do mycia ewentualnych rowków i zagłębień możesz wykorzystać małą szczotkę. Ramy wytrzyj suchą szmatką. Nie zapomnij też o umyciu zewnętrznych parapetów. Wylej brudną wodę – nie będzie ci już potrzebna.

Jak myć okna? Domowe sposoby
Kolejny etap mycia okien ma kilka wariantów, wśród których nie braknie i takich z babcinego poradnika. Możesz spryskać szyby płynem do czyszczenia szkła i wytrzeć je do sucha, a następnie wypolerować zgniecioną gazetą lub nieużywanymi nylonowymi rajstopami.

Dowiedz się: Jak prać firanki?

d1prhmz

Popularnym sposobem na okna bez smug jest też ocet. Wystarczy wlać go do spryskiwacza i dodać nieco wody w proporcji 4:1. Efekt lśnienia po myciu okien taką miksturą jest gwarantowany! Zacznij od szyby wewnątrz, a następnie otwórz okno i umyj ją z drugiej strony, aby drażniący zapach octu jak najszybciej ulotnił się z pomieszczenia.

Nieodzowni pomocnicy podczas mycia okien
Panie domu chętnie korzystają z rozmaitych akcesoriów do mycia okien. Chwalą sobie przede wszystkim ściereczki z mikrofibry, które w mig ściągają z okna kurz bez pozostawiania szpetnych smug. W tym przypadku środków chemicznych trzeba użyć jedynie punktowo w wybranych, silniej zaplamionych lub pokrytych tłuszczem miejscach. Skakania po drabinie skutecznie oszczędza myjka na teleskopowej rączce z przegubem. Na ogół z jednej strony takiego urządzenia znajduje się podłużna gąbka z mikroaktywnych włókien, a z drugiej - gumowa ściągaczka do wody. Dobrej jakości tworzywo sprawnie zbiera wodę bez pozostawiania śladów. Niektóre urządzenia zawierają dodatkowo wbudowany spryskiwacz do płynu, uruchamiany przyciskiem na uchwycie.

Nowoczesne akcesoria na rzecz okien bez smug
W niektórych domach mycie okien przebiega niemal bez wysiłku i dość szybko dzięki zastosowaniu nowoczesnych sprzętów. Takim urządzeniem jest np. odkurzacz do szyb, który zbiera wodę tak samo skutecznie z powierzchni pionowych, jak i poziomych czy skośnych, co jest istotne w przypadku okien połaciowych. Szerokie zastosowanie w domu mają też elektryczne myjki o regulowanej mocy ssania, usuwające nawet trudne do wyczyszczenia zabrudzenia z newralgicznych zakamarków okna. To niezwykle pomocna opcja podczas czyszczenia łączeń szyb z futryną. Tego typu urządzenia są lekkie, a gumowy uchwyt pozwala pewnie trzymać je w ręku. Do myjek bywa dołączana specjalna końcówka z mikrofibry. Praktyczna jest również ruchoma głowica ułatwiająca płynne czyszczenie okna bez względu na kąt nachylenia urządzenia.

Podziel się opinią

Share

d1prhmz

d1prhmz
d1prhmz