Jak kupić ekomieszkanie?
Cena za mkw. ekomieszkania jest zbliżona do ceny nieruchomości bez certyfikatu środowiskowego. W dłuższej perspektywie – dzięki niestandardowym rozwiązaniom zastosowanym w budownictwie – tylko pierwsza z opcji pomaga jednak wygenerować oszczędności w budżecie domowym.
05.07.2017 | aktual.: 05.07.2017 12:03
Ekomieszkanie to lokum mające certyfikat środowiskowy. Deweloper budujący ”zielone osiedle” musi postępować według ściśle ustalonych kryteriów. Wszystko po to, aby budynek odznaczał się niskim zużyciem energii, ograniczonym wpływem na środowisko naturalne i otoczenie, a także oferował mieszkańcom komfort użytkowania lokali.
– Coraz więcej klientów, decydujących się na zakup nowego mieszkania, szuka osiedla w klimacie eko. Według badań prowadzonych przez firmę Skanska ponad 40% klientów zwraca uwagę na to, czy osiedle ma certyfikat środowiskowy. To swojego rodzaju ”gwarancja bezpieczeństwa”, potwierdzająca, że osiedle spełnia wysokie normy jakościowe i ekologiczne – mówi Karolina Guzik, lider zespołu sprzedaży Skanska Residential Development Poland.
Moda na ekologiczny, zrównoważony i świadomy styl życia przybiera na sile. Polacy coraz częściej wybierają ekologiczne kosmetyki, odzież, samochody oraz domy.
– Od dwóch lat wzrasta zainteresowanie polskich deweloperów eko rozwiązaniami w budownictwie mieszkaniowym. Najpopularniejszym systemem certyfikacji jest brytyjski BREEAM, poddający ocenie kilkadziesiąt parametrów mających wpływ na inwestycję. Między innymi są to lokalizacja inwestycji, komfort mieszkańców, izolacyjność akustyczna i termiczna czy jakość zastosowanych materiałów budowlanych – opowiada Piotr Mokrzański, Senior Project Manager BREEAM International Assessor Go4Energy.
Co to oznacza w praktyce? Każdy etap budowy jest poddany ocenie, a inwestor jest zobowiązany wymogami systemu certyfikacji do zastosowania trwałych rozwiązań odpornych na warunki atmosferyczne i mechaniczne oraz przyjaznych dla mieszkańców, w szczególności dzieci i osób szczególnie wrażliwych, astmatyków czy alergików.
– Wyższa jakość materiałów oznacza również w dłuższej perspektywie wysoką wartość rynkową – dodaje Karolina Guzik.
Ważną rolę w procesie budowy osiedla pełni ekolog, nadzorujący, by powstająca inwestycja w jak najmniejszym stopniu zaburzała lokalne środowisko naturalne.
– Na czas budowy stawiane są tymczasowe płotki, uniemożliwiające zwierzętom przedostanie się do środka. Z myślą o ptakach i owadach tworzy się schronienia, wiesza budki lęgowe i poidła. Projekty roślinności w otoczeniu budynków wzorowane są na lokalnych, cennych zbiorowiskach roślinnych – łąkach, murawach, mokradłach i lasach. Typowe dla nich gatunki uzupełnia się o rośliny zapewniające dodatkowe walory ozdobne. Tak, aby relaksująca i piękna zieleń nie wymagała intensywnej pielęgnacji – podlewania, nawożenia czy oprysków – opowiada Piotr Mędrzycki, ekolog ekolaby.net.
Ekologiczne mieszkania są wyposażone w mierniki zużycia wody i energii, czujniki ruchu oraz energooszczędne oświetlenie. Do podlewania roślinności w częściach wspólnych jest wykorzystywana woda deszczowa. Dzięki tym prostym rozwiązaniom mieszkańcy mogą zmniejszyć koszty utrzymania lokum nawet o 10 proc.