Jak bezpiecznie przewieźć lodówkę? Uważaj, aby jej nie uszkodzić
Wydawałoby się, że w trakcie przeprowadzki najtrudniejsza jest sama logistyka pakowania, ale bardzo często okazuje się, że wcale nie. Największy problem sprawia przewiezienie niektórych sprzętów AGD. Jednym z nich jest właśnie chłodziarka. Niektórzy zastanawiają się, czy można przewozić lodówkę na leżąco – przecież inaczej trudno zmieścić ją do samochodu. Faktycznie, przy przewożeniu lodówki trzeba zachować szczególną ostrożność. Dowiedz się, jak to zrobić.
28.08.2020 15:09
Przygotowanie do transportu
Oczywistym jest, że lodówkę przewozi się bez zawartości. Wszystkie produkty spożywcze należy z niej wyjąć, należy także opróżnić zamrażarkę. To jest najtrudniejszy element – w końcu mrożonki będą musiały zostać poza lodówką na co najmniej kilka godzin, jednak da się je uchronić przed roztopieniem. Wszelkie rzeczy z zamrażalnika można włożyć do miski i przykryć folią aluminiową. Aby lepiej trzymały chłód, warto je obłożyć wkładami z lodem. Możesz także skorzystać z lodówki turystycznej lub torby termoizolującej – przez krótki czas nic nie powinno się z nimi stać.
Lodówkę powinno się transportować zupełnie pustą. Oznacza to, że musi być rozmrożona i dokładnie wytarta (by nie było w niej wilgoci). Musisz wyciągnąć z niej także wszystkie półki i szuflady, zwłaszcza te szklane. Może okazać się, że w transporcie po prostu zostaną uszkodzone, dlatego lepiej owinąć je w ściereczki i przewieźć osobno. Zamrażarkę trzeba opróżnić z plastikowych szuflad. Pamiętaj także o wyciągnięciu organizerów na jajka i tym podobnych elementów.
Jak przewieźć lodówkę? Jej drzwi warto przykleić do obudowy, by nie otwierały się w trakcie podróży. Ale uwaga – użyj do tego przezroczystej taśmy klejącej, w przeciwnym razie na powierzchni lodówki zostaną niezbyt estetyczne ślady z kleju. Jeśli obawiasz się, że sprzęt może zostać uszkodzony w czasie transportu, przed zapakowaniem lodówki do samochodu, owiń ją dokładnie folią streczową. Dzięki temu delikatna powierzchnia chłodziarki będzie chroniona przed zarysowaniem.
Znoszenie i pakowanie
Lodówka, nawet opróżniona, jest dość ciężka, dlatego jej przeniesienie do transportu także bywa problematyczne. Należy pamiętać, by nie dotykać wystających części sprzętu, na przykład skraplacza. Wręcz przeciwnie, trzeba bardzo ostrożnie łapać wyłącznie za obudowę.
Optymalnie byłoby wynosić lodówkę w pionie, nie jest to jednak do końca możliwe. Maksymalne odchylenie to 75 stopni. Warto pamiętać o tym, by znosić lodówkę tylną częścią skierowaną do schodów. Wstawiając lodówkę w pionie w samochodzie przewozowym należy dobrze ją zabezpieczyć, by nie ruszała się podczas jazdy. Warto unieruchomić ją linami. Pamiętaj także, by pozostałe przewożone rzeczy ustawić tak, by nie mogły na nią wpaść. Uderzające z impetem kartony z książkami i tym podobne, mogą wyrządzić naprawdę duże szkody.
Czy można przewozić lodówkę na leżąco?
Sposób na to, jak przewozić lodówkę w pionie, nie jest niestety taki prosty. Dlatego możesz spróbować transportować ją na płasko, chociaż wiąże się z tym pewne ryzyko. Wszystko dlatego, że transport lodówki w poziomie może spowodować przedostawanie się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Położenie lodówki na płasko tyłem nie wchodzi w grę, przodem – może powodować szpecące wgniecenia, dlatego najczęściej przewozi się lodówkę bokiem.
Jest to niebezpieczne, ponieważ nie można ustalić, z której strony znajduje się część ssawna agregatu, z której tłocząca. Jeśli to sprawdzisz na schemacie, pamiętaj, że tłoki powinny znajdować się na dole. Wtedy ryzyko przemieszania oleju jest mniejsze. Transport lodówki w poziomie jest wygodniejszy, ale po przeniesieniu jej na docelowe miejsce nie można jej od razu podłączyć do prądu.
Uruchomienie po transporcie powinno odbyć się co najmniej po upływie kilku godzin. Najlepiej poczekać około 12 godzin. Dlaczego? W tym czasie olej z agregatu sprężarkowego powoli ścieknie na swoje miejsce. Uruchomienie po transporcie bezpośrednio może spowodować awarie, których nie da się naprawić.
Jeżeli interesuje cię więcej informacji na temat lodówek – sprawdź ten link.
Materiał Partnera KB.pl