Trwa ładowanie...

Ile trwa remont mieszkania i jak można go skrócić?

Share
Ile trwa remont mieszkania i jak można go skrócić?Źródło: Shutterstock
d2w25zk
Przed rozpoczęciem remontu mieszkania lub jego wykończenia każdy chciałby się dowiedzieć, jak długo potrwają prace. Wielu twierdzi wręcz, że przeżycie remontu zalicza się do sportów ekstremalnych. To prawda - niektóre prace są dość czasochłonne, pomożemy ci jednak oszacować, ile potrwa remont, podpowiemy też, jak można go skrócić.

Co najbardziej wydłuża remont mieszkania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - wszystko zależy od indywidualnych czynników. Oczywistym jest metraż nieruchomości i zakres prac remontowo-wykończeniowych. Na czas pracy wpływają też jednak inne czynniki, takie jak:

  • wybór ekipy remontowo-budowlanej - to priorytetowa sprawa, która pozwoli ocenić czas potrzebny na remont bądź wykończenie. Wprawieni fachowcy są w stanie błyskawicznie odnowić każde pomieszczenie. W mieszkaniu najszybciej działa trzy-czteroosobowa ekipa doświadczonych robotników. Taka ekipa szybko ułoży podogi, pomaluje ściany, wykona wylewki. Prace remontowo-wykończeniowe można też wykonać samodzielnie, jednak wiąże się to ze znacznym wydłużeniem czasu trwania remontu. Nawet jeśli masz już doświadczenie, w pojedynkę nie będziesz w stanie wykonać niektórych prac tak sprawnie jak grupa fachowców. Jedynym odczuwalnym atutem tego rozwiązania będą mniejsze koszty prac. Szukając sprawdzonej ekipy fachowców, warto zajrzeć do internetu. Dzięki takim usługom jak Szukaj Wykonawcy wystarczy wypełnić krótki formularz, aby otrzymać oferty od sprawdzonych firm.
  • Brak niedoróbek – ten punkt wiąże się bezpośrednio z wyborem odpowiedniej ekipy. Niestety w branży remontowo-budowlanej nadal działa wielu pseudofachowców, którzy nie znają dobrze podstawowych zasad sztuki budowlanej. Nawet z pozoru proste czynności (np. osadzenie drzwi) mogą zostać wykonane niepoprawnie. Każda niedoróbka pociąga konieczność naprawy, co z kolei skutkuje przedłużeniem remontu lub wykończenia. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie fachowców o dobrej renomie. Jeśli zależy ci na szybkim czasie wykonania prac, nie warto nadmiernie oszczędzać na kosztach robocizny.
  • Dostępność materiałów i elementów wykończenia – warto wziąć pod uwagę ten czynnik podczas obliczania czasu potrzebnego na wszystkie prace. O ile materiały tynkarskie, farby i chemia są łatwo dostępne, na zamówione płytki, panele czy tym bardziej elementy drewnianej podłogi trzeba czasem poczekać. W przypadku zamówienia parkietu dochodzi jeszcze czas na wysuszenie deszczułek. Dlatego dobrze byłoby zamówić wcześniej wszystkie trudno dostępne materiały wykończeniowo-remontowe. Wiele sklepów i składów budowlanych wprowadza możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru.
  • Specyfika materiałów do wykończenia podłogi – wbrew pozorom jest to czynnik, który może wpłynąć na czas remontu lub wykończenia mieszkania. W kuchni i łazience z reguły układamy płytki podłogowe, jednak w innych pomieszczeniach możemy wybierać między wykładzinami, panelami i parkietami. Wykładzinę na wyrównanym podłożu ułożymy w kilka godzin. Jednak niewiele osób zdecyduje się na takie rozwiązanie w salonie czy przedpokoju. Znacznie bardziej reprezentacyjne są panele podłogowe. Ich montaż także nie powinien sprawić dużych problemów. Kilkuosobowa ekipa ułoży panele w całym mieszkaniu przez kilka dni. Najwięcej czasu zajmuje układanie parkietu. Czas prac jest oczywiście uzależniony od rozmiarów podłogi i stopnia skomplikowania wzoru. W niektórych wypadkach układanie parkietu zajmie kilka dni, w innych nawet kilka tygodni. Dlatego warto dopytać parkieciarza o wszystkie szczegóły jeszcze przed rozpoczęciem prac.
d2w25zk

Czas potrzebny na wykończenie mieszkania

Wykończenie nowego mieszkania w stanie deweloperskim zajmie minimum trzy tygodnie. Ostateczny czas zależy od opisanych powyżej czynników, a także od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Do podstawowych prac należy pomalowanie ścian, ułożenie podłóg, położenie płytek ściennych i podłogowych oraz wykończenie instalacji.

Sprawdź też: <a href="http://dom.wp.pl/lazienka-tam-gdzie-chcesz-niezaleznie-od-kanalizacji-6098125377667713a">Prawdziwa rewolucja w łazience!</a>

Odrębną kwestią jest zakup mebli kuchennych. Orientacyjny czas oczekiwania na meble na wymiar to 2-5 tygodni.

Czas potrzebny na remont mieszkania

W przypadku remontu mieszkania prace potrwają dłużej niż w przypadku zwykłego wykończenia. Pod uwagę trzeba wziąć także prace demontażowe. W wielu remontowanych mieszkaniach zachodzi również konieczność naprawy ścian i wylania zaprawy samopoziomującej na podłogę. Drobne ubytki na ścianach można zamaskować w kilka dni, jednak w przypadku większych uszkodzeń może to zająć znacznie więcej czasu. Skuteczną oszczędnością czasu jest w tym wypadku zastosowanie suchych tynków. Płyty gipsowo-kartonowe są szybkie w montażu i skutecznie maskują każdy mankament ściany. Dodatkowo nie trzeba się martwić o przerwy technologiczne, które występują podczas nakładania tynków mokrych. Niemniej jednak na położenie płyt gipsowo-kartonowych, nałożenie gładzi, szpachlowanie i malowanie trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni na jedno pomieszczenie.

To cię też zainteresuje: <a href="http://dom.wp.pl/remont-mieszkania-jak-przetrwac-i-nie-zwariowac-6098124871971457a">Jak przetrwać remont i nie zwariować?</a>

Następną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są ewentualne przeróbki instalacyjne. W zależności od stopnia skomplikowania zajmą od kilku dni do kilku tygodni.

d2w25zk

Można zatem przyjąć, że remont mieszkania jest bardziej czasochłonnym przedsięwzięciem. Minimalny czas potrzebny na wykonanie remontu wynosi około miesiąca. Dotyczy to jedynie podstawowych czynności (odświeżenie ścian, wymiana podłóg, wymiana mebli i armatury sanitarnej). Jednak w większości przypadków roboty potrwają nieco dłużej (dwa, trzy miesiące). Przy wyższym stopniu skomplikowania prac i złym stanie pomieszczeń generalny remont mieszkania może potrwać nawet pół roku.

Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót warto sporządzić własny harmonogram działań. Uwzględnij w nim dodatkowy margines błędu, rezerwując na poszczególne prace czas o 30 proc. dłuższy, niż zakłada fachowiec. Niemal każdy remont przynosi nieprzewidziane wydatki i dodatkowe prace, które mogą opóźnić termin jego zakończenia. Warto mieć również szczegółowy kosztorys prac (wykonany na przykład na kalkulatorze remontowym)
.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

d2w25zk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w25zk
d2w25zk