Łazienka tam, gdzie chcesz. Niezależnie od kanalizacji
Piwnica to dobre miejsce nie tylko na garaż, kotłownię i pralnię, lecz także saunę, siłownię, a nawet zaadaptowaną część mieszkalną z aneksem kuchennym. Jeżeli przestrzeń pod poziomem gruntu będzie wykorzystana w szerszym zakresie, zawsze przyda się tam też dodatkowa łazienka i toaleta. W tym przypadku jednak grawitacyjne odprowadzanie ścieków do kanalizacji nie zdaje egzaminu i konieczna jest instalacja pomporozdrabniacza.
06.06.2016 | aktual.: 10.04.2017 09:26
Grawitacyjne odprowadzanie ścieków jest możliwe, gdy wszystkie urządzenia sanitarne są zainstalowane powyżej miejsca odprowadzenia (zbiorniki bezodpływowe, systemy kanalizacji) z uwzględnieniem wymogów spadków. Stanowi to oczywiście ograniczenie dla aranżacji niektórych pomieszczeń. Z pomocą przychodzi agregat sanitarny czy pomporozdrabniacz. Zamontowany między sprzętami kuchennymi czy łazienkowymi a pionem kanalizacyjnym pozwala na ich dowolne umieszczenie niezależnie od kanalizacji, nawet poniżej przewodu odpływowego.
Dopasowanie do potrzeb
W przypadku każdego pomporozdrabniacza zarówno liczba, jak i rodzaj urządzeń sanitarnych, z których mają być odbierane ścieki, są określone przez producenta. Zatem aby wybrać odpowiedni model, należy przede wszystkim ustalić, z jakich pomieszczeń oraz od jakich odbiorników ścieki będą odprowadzane do kanalizacji. Może to być umywalka, wanna, bidet, miska sedesowa, pralka, kabina prysznicowa, zlewozmywak czy zmywarka. Wielofunkcyjny pomporozdrabniacz ma kilka króćców przyłączeniowych. Wybór odpowiedniego modelu to gwarancja optymalnego stosunku jakości do ceny.
Model doskonały
Wilo oferuje dwa rozwiązania w formie gotowych do podłączania agregatów pompowych oraz pomporozdrabniaczy. Pierwsze – Wilo-HiDrainlift – jest przeznaczone do odprowadzania brudnej wody z umywalek czy bidetów, drugi – Wilo-HiSewlift wyposażony w młynek – służy do usuwaniu ścieków sanitarnych. W każdej z wymienionych serii znajdują się różne modele wyspecjalizowane do obsługi nawet siedmiu urządzeń jednocześnie. Ponieważ zbiornik agregatu wykonuje się z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, z powodzeniem można podłączyć go do zmywarki czy pralki. Na przykład Wilo-HiDrainlift 3-37 z trzema przyłączami DN40 oraz przyłączem tłocznym DN32 wykazuje odporność na kontakt z wodą podgrzaną do +75ºC.
Komfort użytkowania
Pomporozdrabniacz wspomaga sprawne transportowanie ścieków na wymaganą wysokość, a także odległość. Przy odcinkach tłoczenia powyżej 10 m należy jednak stopniowo zwiększać średnicę rur poziomych i zastosować zawory napowietrzające. Hermetyczna obudowa pomporozdrabniacza zapewnia jego cichą pracę. Przed wydostawaniem się zapachu chroni syfon na rurociągu tłoczni, a także dodatkowo umieszczony wewnątrz pomporozdrabniacza filtr węglowy. W zależności od modelu możliwy jest montaż agregatu bezpośrednio za toaletą lub podtynkowo, co pozwala na łatwe wkomponowanie pomporozdrabniacza w aranżację łazienki. Kompaktowe wymiary i estetyczny wygląd urządzenia bez zabudowy pozwala na szybkie opróżnianie zbiornika bez stagnacji ścieków w przypadku zatrzymania pracy.
Zgodnie z przeznaczeniem
Instalacja odprowadzająca ścieki powinna się charakteryzować w miarę prostą konstrukcją, dzięki czemu będzie działała efektywniej. Oznacza to minimalizowanie załamań przewodu tłocznego, co zmniejsza opory przepływu. Zamiast kolanka zgiętego pod kątem 90° lepiej zastosować na odpływie dwa po 45°. Pomporozdrabniacz jest przeznaczony do rozdrabniania fekaliów czy papieru toaletowego. Próba pozbycia się za jego pomocą innych środków higienicznych: tamponów, podpasek, nawilżanych chusteczek, plastrów opatrunkowych, patyczków do uszu, a także foliowych torebek, prezerwatyw, monet, zużytych żyletek czy nawet dużych kłębów włosów może się skończyć uszkodzeniem mechanizmu. W wannach czy kabinach prysznicowych warto zamontować specjalne sitka utrudniające przedostawanie się włosów i włókien do kanalizacji.
Korzystna gwarancja
Odpowiednio zamontowany i stosowany agregat sanitarny działa bezusterkowo i niezwykle rzadko się psuje. Może się jednak zdarzyć, że zapcha się lub popsuje z winy niewłaściwego użytkowania. Oprócz dwuletniej gwarancji Wilo zapewnia dwuletnią bezpłatną opieką serwisową, w ramach której raz w roku wyspecjalizowany serwisant Wilo dokona przeglądu i konserwacji urządzenia, a także razie konieczności naprawi je bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez użytkownika. Nie zachodzi zatem potrzeba samodzielnego wymontowywania i czyszczenia urządzenia i wiezienia czy wysyłania go do serwisu oraz oczekiwania na naprawę. Co więcej, jeśli naprawa na miejscu nie będzie możliwa agregat sanitarny Wilo zostanie wymieniony na nowy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej firmy Wilo, by w ciągu 48 godzin od do drzwi zapukał wykwalifikowany przedstawiciel serwisu.