Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje klimatyzacja do domu? Rodzaje, przykłady, ceny

To, ile kosztuje klimatyzacja do domu, zależy od wielu czynników. Wybierzemy jednostkę mobilną czy typu split? Chcemy zamontować urządzenie w jednym czy wielu pomieszczeniach? A może zdecydujemy się na rozwiązania podłogowe lub na suficie? W każdej z tych kategorii znajdziemy szeroki asortyment na rynku. Co z kosztami montażu i jak wpływać mogą na późniejszą eksploatację?

Share
Ile kosztuje klimatyzacja do domu? Ile kosztuje klimatyzacja do domu? Źródło: materiały partnera
d1p98p9

Najtańsze rozwiązanie - klimatyzacja przenośna do domu

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Ile kosztuje klimatyzacja do domu tego typu? Już za około 1000 zł będziemy mogli cieszyć się niską temperaturą. W parze z niską ceną idą niestety pewne niedogodności. Do prawidłowego działania urządzenia konieczne jest wyprowadzenie poza pomieszczenie harmonijkowej rury o średnicy od 12 do 15 cm (w zależności od modelu, te droższe mogą być wyposażone w dwie takie rury). Najprościej zrobić to przez okno, co odbija się bardzo na estetyce naszego wnętrza. Uchylone okno wpływa też negatywnie na wydajność urządzenia - chłodzimy pokój i jednocześnie wpuszczamy do niego gorące powietrze z zewnątrz. Rozwiązanie to sprawdzi się tylko w przypadku chłodzenia mniejszych pomieszczeń. Klimatyzacja do domu tego typu jest też znacznie głośniejsza od innych rozwiązań. Wynika to z umieszczenia całego mechanizmu w jednym urządzeniu. Jednak mobilna klimatyzacja ma także zalety. Dla wielu największą może być łatwość w montażu. Nie potrzebujemy do tego fachowców, pozwoleń z administracji (jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym), a nawet ingerowania w strukturę ścian. Jeżeli dysponujemy skromnym budżetem, jest to z pewnością rozwiązanie warte uwagi.

Ile kosztuje klimatyzacja typu split?

Nieco droższą opcją na klimatyzację do domu jest rozwiązanie typu split. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy segment rynku i pewnie wielu na słowa “klimatyzacja w domu” przed oczami staje właśnie takie urządzenie. Składają się one z dwóch jednostek: zewnętrznej (wystawianej poza budynek - na balkon, taras lub przymocowanej do elewacji) oraz wewnętrznej (najczęściej w formie estetycznego panelu wieszanego na ścianie. Połączone są one przewodami wypełnionymi freonem (o znacznie mniejszych gabarytach niż te od klimatyzatorów przenośnych).

Klimatyzacja do domu typu split charakteryzuje się komfortem użytkowania (“wyższe” modele oferują w zestawie pilot do kontrolowania temperatury czy siły nawiewu), świetną wydajnością, a także niskim poziomem hałasu podczas pracy. Najgłośniejsza jest jednostka zewnętrzna - dlatego warto ustawić ją w miejscu, w którym nie będzie nam przeszkadzała.

d1p98p9

Ile kosztuje klimatyzacja do domu typu split? Ceny urządzeń wahają się od 2000 do 5000 zł, a do tego należy doliczyć także koszt montażu. Możemy na nim zaoszczędzić wykonując go samodzielnie, ale nie jest to najprostsze zadanie, a niektórzy producenci wręcz wymagają w umowie gwarancyjnej, by jednostki zostały zamontowane przez certyfikowanych specjalistów.

Co, gdy klimatyzację chcemy mieć w wielu pomieszczeniach? Tu z pomocą przychodzą konstrukcje modułowe, zwane też multisplit. Zasada działania jest podobna do tej w “splicie”, jednak zamiast jednej jednostki wewnętrznej mamy do dyspozycji kilka, niezależnych od siebie modułów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w każdym pokoju ustawić inną temperaturę. Jednak taki luksus będzie nas kosztował. Ile kosztuje klimatyzacja do domu typu modułowego? Ceny rynkowe zaczynają się od 5000 zł, a kończą nawet na 15 000 (przy wielu pomieszczeniach i dodatkowych udogodnieniach). Nie jest to mały wydatek, zwłaszcza jednorazowy, możemy jednak koszt ten rozłożyć w czasie korzystając z ofert firm pożyczkowych, które znajdziemy tutaj: https://pozyczkaportal.pl/pozyczki-pozabankowe/ Nasz komfort jest oczywiście bezcenny, ale inwestycja w droższy system może przełożyć się na realne oszczędności w przyszłości, o czym poniżej.

Ile kosztują klimatyzatyzacja podłogowa i kasetonowa?

Nieco inne podejście do tematu prezentują rozwiązania podłogowe i kasetonowe. Chociaż częściej stosowane są w przestrzeniach firmowych czy sklepowych, to również w domu sprawdzą się świetnie. Odznaczają się nienaganną estetyką (można ich zwyczajnie nie zauważyć) oraz wysoką wydajnością i kulturą pracy. Ile kosztuje klimatyzacja do domu typu podłogowego? Poruszamy się tu w zakresie od 3500 do 7000 zł od pomieszczenia (na cenę znaczący wpływ ma jego powierzchnia). Po raz kolejny nie obędzie się bez ingerencji w strukturę, tym razem, podłogi. Niewykluczone więc, że czeka nas zatrudnienie profesjonalnej ekipy montażowej.

Klimatyzatory kasetonowe przeznaczone są z kolei do podwieszanych sufitów. Paradoksalnie ich montaż może sprawić najmniej problemów, przestrzeń powyżej podwieszonego sufitu jest idealnym miejscem na przewody z freonem i niezbędne okablowanie. Cena zestawu z jedną jednostką wewnętrzną to przedział od 4000 do 9000 zł. Jeżeli nasz dom należy do tych większych warto o klimatyzacji pomyśleć już na etapie budowy. Jak zapewnić wysoką wydajność zarówno elektryczną, jak i cieplną dowiemy się z tego artykułu: https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/informacje-poradnik/okreslenie-oplacalnych-sposobow-poprawy-efektywnosci-energetycznej-wlasciwych-dla-typow-budynkow/instalacja-klimatyzacji/

d1p98p9

Koszty montażu i eksploatacji klimatyzacji

Wspomniane wcześniej koszty montażu klimatyzacji w domu wahają się od 1000 do 1500 zł (zawierają już w sobie cenę materiałów). Jest to zdecydowanie najtrudniejszy do oszacowania element całego procesu, bowiem wpływa na niego zarówno wybór typu klimatyzacji (tylko mobilna nie wymaga prac remontowych) jak i specyfika naszego domu. Wystarczy, że jednostkę zewnętrzną będziemy chcieli umieścić daleko od wewnętrznych, a automatycznie wzrośnie koszt materiałów (chociażby przewodów). Jednak nie polecamy oszczędzać na tym elemencie. Ma on bowiem wpływ nie tylko na to jak będzie pracowała nasza domowa klimatyzacja, ale też na koszty jej eksploatacji. Nieprawidłowo zamontowane urządzenia mogą podwyższyć koszt energii elektrycznej potrzebnej do pracy o nawet kilkaset złotych! Odpowiednia izolacja, umiejscowienie jednostek na właściwych wysokościach, w miejscach w których na ich działanie nie będą wpływały meble czy np. ciężkie zasłony - wszystko to wymaga co najmniej zorientowania w temacie, jeżeli nie specjalistycznej wiedzy. Nawet to jakich żarówek używamy w domu i jakie rolety (jeżeli w ogóle) zamontowaliśmy w oknach wpływa na bilans cieplny, a co za tym idzie - wydajną pracę klimatyzacji. Producenci często proponują montaż w zestawie z urządzeniem, co pozwala na zniżki i daje nam pewność, że klimatyzacja do naszego domu zostanie “wprowadzona” z zachowaniem najwyższych standardów.

Artykuł sponsorowany
d1p98p9
d1p98p9
d1p98p9