Trwa ładowanie...
d111kvv
Artykuł sponsorowany

Gniazdo natynkowe – gdzie i jak je zamontować?

Gniazdko natynkowe to konstrukcja w całości umieszczona na ścianie, w odróżnieniu od gniazd podtynkowych, pod które wykuwa się specjalne otwory. Stanowi estetyczne i bezpieczne rozwiązanie problemu cienkich ścian.
Podziel się
Gniazdo natynkowe
Gniazdo natynkowe (materiały partnera)
d111kvv

Jak należy zainstalować gniazdo natynkowe?

Oba rozwiązania nie różnią się od siebie funkcjonalnością – zarówno gniazdka natynkowe, jak i podtynkowe służą do podłączania urządzeń do sieci elektrycznej lub komputerowej. W przypadku jednak gniazd natynkowych nie ma konieczności wykuwania specjalnych otworów, ponieważ puszka z przewodami i mechanizmem gniazda umieszczona jest na zewnątrz.

Gdzie sprawdzi się gniazdko natynkowe?

Gniazda natynkowe instaluje się w miejscach, gdzie niemożliwe jest wywiercenie otworu, aby schować mechanizm w ścianie. Jedna z zalet tego rozwiązania to możliwość dowolnego rozmieszczenia punktów, do których podłącza się urządzenia elektryczne. Przyda się w okolicach biurka komputerowego lub półki RTV, a więc wszędzie tam, gdzie konieczne jest podłączenie wielu urządzeń elektrycznych jednocześnie. Gniazda natynkowe są zdecydowanie wygodniejsze od przedłużaczy i z pewnością bardziej estetyczne, gdyż unikniesz trudnych do schowania, dodatkowych kabli.

d111kvv

Instalacja gniazda natynkowego jest łatwa, ponieważ nie ma konieczności wykuwania otworów. Mocuje się je bezpośrednio na ścianie. Oczywiście są miejsca, gdzie wystający ze ściany plastikowy prostopadłościan nie będzie pasować. Z całą pewnością to niezbyt dobre rozwiązanie do eleganckiego salonu. Jednak w biurach, pomieszczeniach gospodarczych lub garażach jak najbardziej się sprawdzi.

Gniazdo natynkowe to często jedyne rozwiązanie. Gipsowa ścianka działowa zwykle jest zbyt cienka, aby umieścić w niej urządzenie podtynkowe. Takie gniazda instaluje się również w miejscach, gdzie nie wolno naruszać ścian budynku, np. w obiektach zabytkowych.

Jak zainstalować gniazdo natynkowe?

Montaż gniazdka wykonuje się przy wyłączonej instalacji. Najlepiej, aby dokonał tego wykwalifikowany elektryk. To nie jest trudna czynność, ale wymaga ostrożności oraz odrobiny praktycznych umiejętności.

d111kvv

Jak zamontować gniazdko natynkowe? Najpierw powinno się wyprowadzić przewody elektryczne w wybranym miejscu. Gniazdo należy rozłożyć na części, a podstawę umieścić na ścianie i wyznaczyć miejsca do montażu kołków. Następnie trzeba zamocować podstawę na ścianie i umieścić w niej mostek. Później powinno się wpiąć przewód ochronny na bolec uziemiający. Kolejny krok to zamocowanie przewodu neutralnego i fazowego.

Kable w puszce należy ułożyć w taki sposób, aby się nie plątały. Ostatnia czynność to montaż zewnętrznej obudowy gniazda. Trzeba je dokładnie przykręcić. Wszystko jest już prawie gotowe, wystarczy włączyć zasilanie i sprawdzić, czy gniazdko przewodzi prąd.

Tak zamontowane gniazdo natynkowe będzie pełnić tę samą funkcję, co urządzenia podtynkowe. Warto zauważyć, że puszki są hermetyczne – zanieczyszczenia i wilgoć nie dostają się do środka. Dobrej jakości gniazdo tego typu z powodzeniem posłuży wiele lat, nawet jeśli w miejscu instalacji będą panowały trudne warunki.

d111kvv

Podziel się opinią

Share
d111kvv
d111kvv