WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Firany – jak je wybrać?

Kiedy myślimy o oknach, myślimy również o firanach oraz zasłonach. Jakie firany wybrać i na co warto zwracać uwagę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Firany mogą być zarówno wzorzyste, jak i gładkie
Firany mogą być zarówno wzorzyste, jak i gładkie (Shutterstock.com)
WP

Firany – długość

Długość firan dobiera się często względem długości karnisza, wielkości okna, a także względem umieszczonych w pobliżu mebli czy kaloryferów. Krótkie modele, sięgające do parapetu (najlepiej 1,5 cm nad parapetem), często są stosowane tam, gdzie okno znajduje się zaraz przy blacie kuchennym, stole albo komodzie. Ponadto są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i prasowaniu. Nie zasłaniają też kaloryferów.

Długie firany sięgające podłogi, podnoszą walory estetyczne pomieszczeń, zwłaszcza tych bardzo przestronnych. Takie typy nadają się nie tylko do okien, ale też do drzwi balkonowych czy drzwi prowadzących na taras. Ich dolna linia powinna kończyć się ok. 1,5 cm lub 2 cm nad podłogą.

WP

Podobnie ma się kwestia z szerokością. Jeśli po zawieszeniu firany chcemy uzyskać luźne fale, powinniśmy wybierać takie modele, które są 2 lub 2,5 razy szersze od okna.

Firany – metody wieszania

Tradycyjne żabki wciąż są powszechnie stosowanym sposobem zaczepiania firan, jednak w porównaniu do innych rozwiązań wydają się dość niewygodne chociażby przez to, że założenie wymaga dłuższej chwili i ciągle uniesionych rąk. Nowoczesnym sposobem zawieszania są kółka lub szelki, a także system flex z haczykami na stałe wszytymi w materiał, które tworzą fałdy o niezmiennej szerokości i które nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wody czy detergentów. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba zaopatrzyć się w specjalny karnisz szynowy.

WP

Jeszcze innym rozwiązaniem są agrafki. Agrafki wpina się do taśmy wszytej w firankę i nie trzeba ich wyjmować do prania. Regularnie ułożone tworzą fałdy o stałej szerokości. Ten sposób zakładania jest również bajecznie prosty i wygodny.

Firany – dopasowane do wnętrza

Kolor firan nie jest aż tak istotny, ponieważ na rynku dostępne są głównie modele w różnych odcieniach bieli, która jest barwą najbardziej uniwersalną. Jeśli chcemy rozświetlić pomieszczenie, możemy wybrać tekstylia w czystej, chłodnej bieli, które świetnie odbijają światło. Do nowoczesnych wnętrz lub do pokoju dziecka można wybrać firany kolorowe, np. błękitne, jednak pamiętajmy, że takie mogą zmienić kolorystykę całego wnętrza.

Firany różnią się również strukturą. Jedne są gładkie i jednolite, inne – koronkowe, pełne zdobień. Te gładkie i bardzo delikatne, wykonane np. z woalu czy organtyny, dobrze rozpraszają światło i nadają wnętrzom romantycznego charakteru. Świetnie pasują do ciężkich, wyrazistych, zdobionych zasłon. Firany z wytłoczeniami, żakardowe lub koronkowe, dobrze się prezentują przy jednolitych, gładkich zasłonach.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP