Drzwi wewnętrzne z charakterem. Sprawdź, jak najlepiej dopasować je do wnętrza

Piękna oprawa wejścia to zapowiedź interesującego wystroju wnętrz. Stylowe drzwi jednak zobowiązują. Czego można się za nimi spodziewać? Jak zharmonizować drzwi wewnętrzne z popularnymi obecnie stylami aranżacji?

Drzwi wewnętrzne z charakterem. Sprawdź, jak najlepiej dopasować je do wnętrza
Źródło zdjęć: © PORTA

30.07.2018 15:45

Współczesny fusion

#

Obok ścian i podłóg drzwi wewnętrzne stanowią jeden z bazowych elementów wystroju wnętrza. Obecnie silny jest trend, by uczynić z nich uniwersalny element aranżacji. Dlaczego? Współczesne mieszkania i domy lubią się zmieniać i dynamicznie podążają za nowymi oczekiwaniami użytkowników. Zwykle też wyposaża się je zarówno w nowoczesne, jak i stylowe elementy. A że ostatnimi czasy jesteśmy bardzo otwarci na mieszanie stylów, jasna, nieinwazyjna kolorystyka wykończenia stanowi idealne tło do eksponowania urody oryginalnych sprzętów.
W tym przypadku trafnym wyborem okazują się zatem drzwi gładkie, jednolite Najlepiej w kolorze bieli lub jasnego drewna, nieskomplikowane w formie, urozmaicone co najwyżej subtelnymi, matowymi przeszkleniami.

Klasyczna elegancja

#

W przypadku klasycznego, a nawet lekko historyzującego wystroju wnętrz strzałem w dziesiątkę są drzwi płycinowe, płytowo-płycinowe lub filongowe. Tradycyjny styl charakteryzuje się dbałością o detale w postaci dodatkowych listewek, ornamentów czy fazowanych przeszkleń. Klasycznie zdobione skrzydła i ościeżnice idealnie komponują się z drewnianymi meblami na giętych nóżkach, elegancko tapicerowanymi siedziskami czy kryształowymi żyrandolami.

Obraz
© PORTA

Nowoczesne drzwi w stylu klasycznym nie muszą być jednak wcale wykonane z drewna. Może to być fornir, lakierowana płyta MDF czy laminat. W złamanej bieli czy ciepłym odcieniu drewna dodadzą elegancji i dostojności zarówno wnętrzom tradycyjnym, jak i tym urządzonym z nutą vintage. Okucia obowiązkowo w kolorze złotym lub srebrnym.

Kolonialny szyk

#

Już w zeszłym sezonie do naszych wnętrz wkradły się monstery, zamieniające mieszkania w oazy miejskich dżungli. Teraz pora na motywy afrykańskie. Wielbiciele podróży doceniają atmosferę tropikalnych wysp i czarnego lądu ujętych w stylu kolonialnym. Egzotyka szturmem podbija ostatnio nasze domy!
Taki klimat w wystroju wnętrz pomagają uzyskać kolory ziemi, masywne meble, skórzane sofy, zwierzęce desenie czy bambusowe dodatki. Drzwi z ciemnobrązowego drewna o jednolitym wybarwieniu oraz w okleinach imitujących orientalne gatunki drzew to doskonałe tło dla rytualnych masek, etnicznych grafik i tkanin.

Obraz
© PORTA

Skrzydła i ościeżnice nie muszą być wcale bogato zdobione, jak w dawnych kolonialnych domach. Proste i solidne najlepiej zgrać kolorystycznie z podłogami i stolarką okienną.

Industrialne inspiracje

#

Płaski i jednolity panel drzwiowy fantastycznie wpisuje się w styl nowoczesnego industrializmu. Tu liczy się jednak przede wszystkim materiał wykończenia skrzydeł, który zastępuje inne elementy dekoracyjne. Do industrialnego wystroju wnętrz pasują designerskie drzwi z okleiną w odcieniu jasnego lub ciemnego betonu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w tym przypadku szerokiej (podwyższonej) ościeżnicy górnej, dzięki której drzwi zostaną wyeksponowane w wysokim pomieszczeniu.

Obraz
© PORTA

Surowy charakter loftowego wnętrza pomogą ponadto stworzyć drzwi z blachy powlekanej lub ocynkowanej. W fabryczny klimat fantastycznie wpisują się też konstrukcje przesuwne z czarnych, metalowych profili i kątowników, na których osadzone są szyby.
Mile widziane są również masywne drzwi naścienne – drewniane skrzydło na metalowych szynach. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych klamek będą w tym przypadku nowoczesne antaby, czyli długie metalowe pochwyty, montowane poziomo lub pionowo.
Dla przełamania szaro-czarno-ceglanej kolorystyki wnętrz industrialnych można zastosować drzwi w odcieniu turkusu charakterystycznego dla patyny czy ciemnej czerwieni o rdzawym zabarwieniu. Dla dodatkowego podkreślenia ulicznego stylu warto zdecydować się na drzwi w żywym czy wręcz neonowym kolorze, które kapitalnie pasują do murów zdobionych graffiti.

Niewzruszony minimalizm

#

Minimalizm niesie ze sobą lekkość, elegancję, przestronność oraz ład. Sprzyja relaksowi i koncentracji umysłu. Dlatego, choć coraz mniej sterylny, stał się ponadczasowym stylem w wystroju wnętrz.
W takich jednolitych kolorystycznie i uporządkowanych aranżacjach niemal pozbawionych dekoracji sprawdzają się gładkie drzwi płytowe, wykonane w całości z jednej tafli szkła lub płyty drewnopodobnej. Dopuszczalny jest matowy lub błyszczący laminat oraz fornir, najlepiej w chłodnych odcieniach szarości lub bieli. Dobrze jest postawić na drzwi bezprzylgowe z niewidocznymi zawiasami lub z ukrytą ościeżnicą, zlicowane z jednej strony ze ścianą.

Obraz
© PORTA

Dominującą w minimalizmie biel można też zestawić z surowym drewnem. Drzwi mogą być wykonane z jego ciemnych odmian, co dodatkowo wprowadzi motyw kontrastu. Interesującym elementem wystroju wnętrz minimalistycznych są ponadto lustrzane skrzydła drzwiowe, które optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń niewielkich sypialni czy długich, wąskich korytarzy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)