Jak dobrać kolor drzwi?
Jasne, czy ciemne? W kolorze parkietu, mebli czy okien? A może całkiem od nich różne. Dopasowanie koloru skrzydeł drzwiowych może być nie lada kłopotem.
O ile rodzaj drzwi wybrać nam jest łatwo, o tyle decyzja związana z wyborem koloru może skutecznie zniechęcić nas do całego procesu projektowania mieszkania. Na szczęście jest kilka zasad, które zastosowane pozwolą cieszyć oko wspaniale zaaranżowanym wnętrzem.
21.02.2017 11:47
Podstawowa zasada to taka, że do małych wnętrz lepsze będą drzwi w jaśniejszych kolorach. Chodzi tu głównie o biel i naturalne odcienie drewna (brzoza, sosna, jesion, klon, dąb bielony czy jasny buk). Do wnętrz przestronnych stosujemy drzwi w kolorach ciemniejszych. Takie barwy mają wciąż bardzo popularne drewna: wenge, orzech, dąb i wiśnia, a także egzotyczne odmiany takie jak heban czy palisander. Jeśli nie odpowiada nam model drzwi fornirowanych lub z litego drewna, to możemy wybrać skrzydła malowane farbami kryjącymi w dowolnym kolorze.
Nowością na rynku są drzwi lakierowane z nadrukiem (jedno- lub dwustronnym). Klient może wybrać dla siebie dowolny wzór nadruku, np. autorską fotografię bądź rysunek. Ale takie rozwiązanie architekci radzą stosować z umiarem.
Kolor drzwi a okna
Wybierając kolor drzwi zadajemy sobie pytanie, czy dopasowywać je do koloru podłogi czy drewnianych okien? Zdaniem architektów wnętrz obie metody są dobre. Jeśli kolor drzwi będzie taki sam jak kolor parkietu, to szczególnie efektownie takie połączenie będzie prezentować się przy ciemnych parkietach z drewna egzotycznego.
Dopasowując jednak drzwi do koloru okien musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Ramy okienne zazwyczaj wydają się ciemniejsze niż meble czy drzwi z tego samego drewna. Dlaczego? Ramy widzimy pod światło, a meble są oświetlone ostrym światłem wpadającym przez okno. Z taką wiedzą będziemy mogli zestawiać różne rodzaje drewna, uważnie dobierając odcienie. Drewno może być w kolorze naturalnym albo podbarwione.
Jak łączyć różne kolory drewna?
Ograniczając się do kolorów powszechnie przyjętych jako naturalne, możemy przyjąć, że dobre są połączenia na zasadzie kontrastu: jasne drewno, takie jak koto, avodire, brzoza, jesion, klon czy jasny dąb, można spokojnie zestawić z drewnem ciemnym, czyli ipe, lapacho, merbau, wenge. Jeżeli natomiast chcemy dobrać odcienie jak najbardziej podobne, najbezpieczniej zdecydować się na ten sam gatunek drewna. Może się jednak okazać, że i tak jeden z elementów trzeba będzie podbarwić. Drewno jest bowiem materiałem „żywym” i każdy kawałek może mieć inny kolor oraz usłojenie. Drewno masywne wygląda inaczej niż fornir z tego samego gatunku. Jeżeli płaszczyzna drzwi lub podłogi ma zróżnicowany kolor (na przykład ze słojami ciemniejszymi i jaśniejszymi), zwykle wśród tych odcieni znajduje się taki, do którego możemy dopasować inny element.
Ekstrawagancja czyli kolorowe drzwi
Wybierając kolor drzwi dobrze jest przymierzyć go do próbki parkietu. I niech nie zwiedzie nas jednakowa nazwa koloru. Pod tymi samymi określeniami u różnych producentów mogą się kryć różne kolory. Wystarczy powiedzieć, że nie każda biel jest jednakowa. Jeśli już chcemy mieć skrzydła w innym kolorze niż parkiet czy okna, to dobrze jest by były wyraźnie różne. Niedobry efekt daje zestawienie materiałów różniących się „tylko trochę” barwą czy stopniem jasności. Trzeba też uważać na zestawienie gładkiego drewna z bardzo mocno usłojonym.
Jakie drzwi do białych okien?
Białe okna są bardzo popularne. Czy w takiej sytuacji powinniśmy montować białe drzwi? Niekoniecznie. Drewniane drzwi będą pasować, jeśli są w kolorze podłogi. Kto ma potrzebę powiązania białych okien z elementami drewnianymi, może zastosować na przykład drewniane żaluzje lub rolety z plecionki. Innym sposobem na to jest zastosowanie wokół okien białych opasek (choćby wykonanych z pasków płyty gipsowej). Takie obramowanie białego okna dodaje mu elegancji. Jeżeli do tego zastosujemy białe wykończenia na listwach przypodłogowych czy opaskach wokół drzwi, uzyskamy wrażenie, że wszystkie elementy do siebie pasują.