Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
drzwi
oprac. Anna Kowalska
05-06-2018 12:00

Drzwi lewe czy prawe? Jakie drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Wybór drzwi - lewe czy prawe - jest łatwy tylko z pozoru. Przy zakupie okazuje się bowiem, że nie jesteś pewien, które z nich lepiej sprawdzą się w pokoju, a także, czy powinny otwierać się zgodnie z wskazówkami zegara, czy wręcz przeciwnie. Podpowiadamy, jak rozpoznać drzwi prawe i lewe.

Drzwi lewe czy prawe? Jakie drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?Źródło: Shutterstock
duplhmw
duplhmw

Umiejscowienie klamki
Gdy staniesz na wprost drzwi i zawiasy masz po lewej stronie, a klamkę po prawej – są to drzwi lewe, które otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W sytuacji odwrotnej – gdy klamka usytuowana jest po lewej stronie, a zawiasy po prawej – możesz być pewien, że są to drzwi prawe, otwierane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Ważny wybór: drzwi prawe czy lewe?
Wybierając drzwi wewnętrzne, kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością przestrzeni. Zwróć uwagę na umiejscowienie włącznika światła. – Ważne, aby drzwi nie otwierały się na niego, aby skrzydło drzwiowe go nie zasłaniało. W takiej sytuacji trzeba bowiem obchodzić drzwi dookoła, aby włączyć światło, co w codziennym funkcjonowaniu jest bardzo niewygodne – wyjaśnia Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Włącznik powinien być umieszczony tuż przy klamce, dostępny od razu, gdy wchodzisz do pomieszczenia.
Jeśli zmieniasz kierunek otwierania drzwi, trzeba równocześnie przenieść włącznik. Gdy okazuje się, że wybrane drzwi zachodzą na meble bądź otwierają się na ścianę, którą można inaczej zaaranżować, również warto przemyśleć ich zmianę.

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?
Kolejnym dylematem, który należy rozważyć, jest kierunek otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz, mając na uwadze drzwi prawe i lewe. I tu znów warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji, w której poszczególne skrzydła będą otwierać się na siebie i wzajemnie blokować. Planując rozmieszczenie, zastanów się na komunikacją między danymi przestrzeniami, np. kuchnią i pokojem czy sypialnią i łazienką, aby uniknąć niepożądanych sytuacji aranżacyjnych. I tak np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast te do łazienki ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zaplanować jako otwierane na zewnątrz. Również w przypadku małych pomieszczeń drzwi powinny się otwierać na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej powierzchni.

Zanim zdecydujesz, jakie drzwi wstawić do poszczególnych pomieszczeń, przemyśl swój pomysł na domową przestrzeń, aby jej aranżacja - w połączeniu z drzwiami - była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca, by uniknąć późniejszych nieergonomicznych rozwiązań, przez lata utrudniających codzienne życie.

duplhmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
duplhmw