Trwa ładowanie...

Drzwi do łazienki – czym się kierować przy wyborze?

Wyposażenie łazienki kojarzy się przede wszystkim z płytkami, ceramiką czy armaturą. Dlatego nad tymi elementami zastanawiamy się długie tygodnie, skrupulatnie dobierając je pod względem funkcji, formy, materiału i koloru. A czy równie dużo uwagi poświęcasz drzwiom łazienkowym?

Drzwi do łazienki – czym się kierować przy wyborze?Źródło: Shutterstock.com
d2b1hct
d2b1hct

Zgodne z normą

Drzwi do łazienki muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa. Oznacza to, że powinny otwierać się na zewnątrz w taki sposób, aby nie blokować przejścia w przedpokoju i nie stykać się ze znajdującymi się w nim meblami i innymi przedmiotami.

Bardzo ważne są wymiary: minimalna szerokość skrzydła to 0,8 m, a jego wysokość – 2 m w świetle ościeżnicy. Obowiązkową funkcją drzwi do łazienki jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza.

Prawidłowa wentylacja

Łazienka jako pomieszczenie wilgotne wymaga odpowiedniej wentylacji. Zapewnią ją dobrze dobrane drzwi, czyli modele, które mają konstrukcję umożliwiającą swobodny przepływ powietrza. Chodzi oczywiście o takie rozwiązania, jak kratka wentylacyjna lub tuleje (okrągłe otwory) w dolnej części skrzydła, albo podcięcie dolnej krawędzi drzwi, tworzące między nimi a podłogą przestrzeń do wentylacji. Sumaryczny przekrój otworów, będący sumą prześwitu (zazwyczaj 7 mm) i jednego z wyżej wymienionych rozwiązań, powinien wynosić co najmniej 0,022 mkw. A zatem jeśli ten wymóg nie jest spełniony,trzeba samemu zadbać o wykonanie lub zwiększenie podcięcia w drzwiach do łazienki.

d2b1hct

W trosce o bezpieczeństwo

Wyposażenie łazienki powinno gwarantować nie tylko komfort korzystania z pomieszczenia, ale też bezpieczeństwo. Dlatego skrzydło drzwiowe dobrze jest wyposażyć w zamek zapewniający poczucie prywatności. Najlepiej taki z rozetą, bo ten model łatwo się zamyka, a w przypadku konieczności otwarcia drzwi z zewnątrz będzie można zrobić to sprawnie choćby przy użyciu śrubokrętu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jakość uwarunkowana

Ze względu na zmienne warunki wilgotności drzwi do łazienki powinny być wykonane z odpowiednich surowców. Jeśli o to nie zadbasz, może się zdarzyć, że niedługo po remoncie będzie trzeba je wymienić. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jakich materiałów użyto w procesie produkcji i czy okleinowanie skrzydło wykonano z zastosowaniem technologii zapobiegającej odklejaniu się i rozwarstwianiu pod wpływem panującej we wnętrzu wilgoci.

d2b1hct

Do małych łazienek

Wyposażenie łazienki, która ma ograniczony metraż, wymaga przemyślanych rozwiązań. Do takich pomieszczeń najczęściej wybiera się pełne skrzydła, a to dlatego, że ich powierzchnię można w praktyczny sposób zagospodarować. A mianowicie – zamontować na nich wieszaki, półki, a nawet niewielkie pojemniki. To zapewni ci dodatkowe miejsce do przechowywania i ułatwi utrzymanie porządku.

Design i funkcjonalność

Drzwi do łazienki powinny przede wszystkim być odporne na wilgoć i zapewniać bezpieczeństwo. Jednak kwestie estetyczne też są ważne, szczególnie jeśli idą w parze z funkcjonalnością. Skrzydło powinno pasować do wystroju wnętrza, a także być wzorniczo spójne z pozostałymi drzwiami w mieszkaniu. W łazienkach bez okna warto zastosować drzwi z przeszkleniami. Takie rozwiązanie pozwoli doświetlić pomieszczenie, a dzięki odpowiedniemu doborowi szkła zapewnić poczucie intymności.

d2b1hct

Szklana prywatność

Przeszklone drzwi do łazienki są dobrym rozwiązaniem rozjaśniającym ciemne wnętrze, oczywiście pod warunkiem, że zastosujesz właściwą szybę. Prywatność i komfort zapewni ci szkło o niskiej przezierności (np. mleczne). Skrzydło może mieć dowolną liczbę przeszkleń, w zależności od upodobań. Ciekawym pomysłem są drzwi w całości wykonane ze szkła. Ich niepodważalnym atutem jest doskonała odporność na wilgoć, a dodatkowo umożliwiają one stworzenie nowoczesnej aranżacji.

d2b1hct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2b1hct