Szklane drzwi - czy są praktyczne
Obok szklanych schodów, szklanych stołów i wykończeń ze szkła, coraz częściej projektuje się w domach szklane drzwi. Sprawdzamy, czy są praktyczne.
Szklane drzwi wyglądają atrakcyjnie ale nie wszystkim się podobają. Spróbujmy jednak zastanowić się, jakie mają zalety. Przede wszystkim pasują do każdego wnętrza, można je zamontować do wszelkiego rodzaju ram, często są wykonywane z hartowanego szkła, przez co są odporne i właściwie nie można ich rozbić.
Podczas hartowania poddawane są długotrwałemu wyprażaniu w specjalnych warunkach. Zabieg ten nadaje tafli niezwykle wysokiej odporności na ugięcie i uderzenia. Hartowane szkło jest bezpieczne. Jeśli zdarzy się jego stłuczenie, nie ma ostrych elementów ponieważ kruszy się jak kryształ.
Za drzwi szklane uważa się takie, których skrzydła - z wyjątkiem okuć, ewentualnie innych akcesoriów, są wykonane całkowicie z tafli szklanych (szyb pojedynczych - jednolitych lub warstwowych klejonych, bądź z szyb zespolonych).
Szklane drzwi skutecznie doświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Pokoje wydają się lekkie i przestronne.
Coraz częściej szklane drzwi montuje się w łazience. Przepuszczają światło z innych pomieszczeń, co pomaga przy ciemnej łazience, doskonale znoszą wysoką wilgotność i posiadają niezwykłe walory estetyczne. Drzwi szklane idealnie pasują również do nowoczesnych mieszkań. Do wad z pewnością należą kiepska izolacja termiczna i akustyczna czy zmniejszony poziom prywatności z powodu wysokiej przejrzystości niektórych typów drzwi.
W przypadku drzwi szklanych możemy wybierać spośród szkła: przejrzystego, matowego, metalicznego, piaskowanego z dowolnie wybranym wzorem i barwionym o gładkiej lub wypukłej powierzchni. Szkło do takich drzwi dostępne jest w wielu kolorach.
Drzwi całoszklane kojarzą się też ze zmniejszonym poziomem prywatności, szczególnie przy zastosowaniu szkła o wysokiej przejrzystości. Drzwi wykonane ze szkła, mogą stanowić zagrożenie ze względu na większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też należy rozsądnie dobierać wielkość i rodzaj przeszklenia, jeśli w domu są małe dzieci.
Niestety do wad drzwi szklanych należy też zaliczyć ich cenę, która jest znacznie wyższa niż dla drzwi pełnych.
Jeśli chcemy mieć drzwi ze szkła warto pomyśleć o nich już na etapie projektowania. Dlaczego? Są dość ciężkie dlatego wymagają specjalnego nadproża i inaczej przygotowanej ściany, na której będą wsparte. Szkło w takich skrzydłach jest materiałem konstrukcyjnym. Drzwi szklane mogą mieć ościeżnice (wykonane najczęściej z kształtowników aluminiowych) lub mogą być drzwiami bezościeżnicowymi, w których skrzydła są osadzone na zawiasach mocowanych bezpośrednio do ścian, najczęściej również szklanych, względnie są osadzone na zawiasach trzpieniowych, mocowanych do posadzki i sufitu (w szczególności dotyczy to drzwi do pomieszczeń w budynkach biurowych).
Trzeba też przypomnieć, że szklane drzwi, zwłaszcza te wykonane ze szkła o wysokiej przejrzystości, bardzo łatwo się brudzą, widać na nich kurz i są często opalcowane. Przygotuj się więc na ich regularne czyszczenie, nawet kilka razy dziennie.