Trwa ładowanie...
d111kvv
Informacja prasowa

Drewniane budownictwo w USA i Kanadzie

Amerykański i kanadyjski rynek budowlany należą do jednych z najważniejszych i największych na świecie. Ostatnie lata to stały wzrost wydawanych pozwoleń na budowy. Rozwój sektorów odbywa się na poziomie mieszkalnym, jaki i komercyjnym czy instytucjonalnym. Za oceanem kanadyjski szkielet wykonany z drewna jest najczęściej spotykaną konstrukcją. W Ameryce przy użyciu tej metody powstaje ponad 90% domów mieszkalnych.
Podziel się
Drewniane budownictwo w USA i Kanadzie
Drewniane budownictwo w USA i Kanadzie (Materiały prasowe)
d111kvv

Kanadyjskie domy

Kiedy mowa o szkieletowym budownictwie drewnianym pierwsza na myśl przychodzi nam Skandynawia. Jednak i za oceanem buduje się na potęgę domy z drewna. System amerykański lub kanadyjski to w rzeczywistości ten sam sposób, w który buduje się domy drewniane w Europie. Różnice sprowadzają się w zasadzie do innych jednostek metrycznych i wymagań formalno-prawnych. Pierwsze budynki z drewna wzniesione za oceanem budowane były z drewnianych bali o dużych przekrojach, które łączono ze sobą sporej wielkości kołkami. Z upływem lat osadnicy przekonali się, że budowanie z lżejszych materiałów drewnianych wymaga mniej czasu i energii. Tym sposobem lekka technologia drewniana, wciąż ulepszana z wykorzystywaniem wyników badań i nowoczesnych technologii, stała się jedną z najczęściej stosowanych na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Nawet jeśli w elewacji wykorzystano cegły czy kamienie, konstrukcja nośna wykonana jest z drewna. Drewniany szkielet wypełniany jest izolacją termiczną i obijany obustronnie płytami. Drewno przeznaczone na szkielet domu musi być odpowiednio przygotowane.

Powinno mieć niewielkie przyrosty roczne, zostać wysuszone i czterostronnie ostrugane. Zalecane jest też czterostronne fazowanie kantów, czyli krawędzi. Zalecenie to jest przez większość producentów przestrzegane. Tak przygotowane drewno przetwarzane jest następnie w wyspecjalizowanych zakładach, w których powstają gotowe elementy domów szkieletowych, gotowe ściany i stropy lub kompletne moduły. Domy mogą być więc montowane z elementów drewnianych, a następnie docieplane i obijane płytami na placu budowy, montaż może polegać na zespoleniu prefabrykatów ściennych i stropowych lub na ustawianiu poszczególnych modułów.

d111kvv

Przepisy, zasady i wymagania w USA i Kanadzie

W Kanadzie i USA technologia szkieletowa jest rozwijana i ulepszana od dziesiątków lat. Na obszarach tych krajów udoskonalono koordynację wymiarową pomiędzy materiałami dostosowaną do technologii kanadyjskiej. Tak duża ewolucja budownictwa drewnianego nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie systemowe. Przemysł budowlany w Stanach Zjednoczonych jest regulowany przez prawo stanowe i lokalne. Głównym kodeksem bazowym jest International Building Code. Poszczególne regulacje wprowadzane na określonych obszarach są zatwierdzane przez Międzynarodową Radę Kodeksu. Opracowane zostały wzorce i standardy dla całego rynku budowlanego. Kilka rozdziałów tego opracowania poświęconych jest wymaganiom stawianym drewnu konstrukcyjnemu. Mimo tego, że drewno pozostaje podstawowym materiałem konstrukcyjnym, z którego budowane są w USA domy, wciąż istnieją bariery w zakresie budownictwa wielokondygnacyjnego. Obecne prawo dopuszcza co najwyżej sześć pięter. Zmiany mają przynieść nowe przepisy budowlane, które dotyczą parametrów wykorzystania drzewnego materiału. Od 2021 roku możliwe ma być wybudowanie nawet osiemnastopiętrowego drewnianego wieżowca.

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Kampus uczelni British Columbia w Vancouver

d111kvv

W Kanadzie kwestie budownictwa drewnianego leżą w kompetencji władz poszczególnych prowincji, które mogą ustalić indywidualne wymogi dotyczące prawa budowlanego. Z tego powodu stopień wykorzystania drewna w budownictwie różni się w zależności od części kraju. Każda z nich może jednak przyjąć Krajowy Kodeks Budowlany, który powstał w celu zachowania spójności wszystkich przepisów. Analiza rozwiązań projektowych stosowanych w całej Kanadzie pozwala na jego systematyczną aktualizację. W procesie rozwoju budownictwa duży udział ma państwo. Rząd Kanady podejmuje różnego rodzaju działania, które mają stymulować wykorzystanie drewna do budowy budynków mieszkalnych i publicznych. Jednym z nich jest program Green Construction through Wood, który promuje użycie surowca w nietradycyjnych projektach budowlanych. Od kilku lat finansowane są badania nad nowymi produktami, systemami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi na bazie drewna.

Stany Zjednoczone i Kanada stawiają na zrównoważone budownictwo. Jego podstawą jest drewno, stosowane zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. W nowych budynkach coraz częściej stosowane są dodatkowe ekologiczne rozwiązania, które mają wesprzeć ograniczenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko i wspomóc rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

  Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Artykuł został przygotowany w ramach kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem”

d111kvv

Podziel się opinią

Share
d111kvv
d111kvv