Trwa ładowanie...
Materiał prasowy Veritas Opieka

Domowa opieka w Niemczech: jak wygląda i kto może w niej pracować?

Wśród naszych zachodnich sąsiadów coraz większym zainteresowaniem cieszy się opieka domowa nad seniorami. Rodziny osób starszych chętnie zatrudniają w tym charakterze opiekunki z Polski. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron: podopieczny może pozostać w domu, jego bliscy zyskują spokój, a opiekunka zarabia pieniądze. Ponadto domowa opieka w Niemczech ma o wiele bardziej prywatny charakter i pozwala na stworzenie więzi z seniorem. Chcesz pracować w tym zawodzie? Dowiedz się, na czym polega praca opiekunki w Niemczech i jakie obowiązki na Ciebie czekają.

Share
 Źródło: Pixabay
d2h4ru4

Te osoby sprawdzą się w pracy w niemieckiej opiece

Zawód opiekunki w Niemczech, wbrew pozorom, nie jest dla każdego. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe dobrze jest przemyśleć, czy na pewno sprawdzisz się w tej pracy. Dobra wiadomość: nie trzeba mieć wykształcenia medycznego. Ważniejsze są tak zwane kompetencje miękkie, które można wyćwiczyć. Opiekunka seniora powinna odznaczać się empatią, cierpliwością i wyrozumiałością. Pamiętaj, że będziesz opiekować się starszą osobą, która może być schorowana. Tacy ludzie, ze względu na swoje dolegliwości, często są marudni i niechętni do współpracy. Dobra opiekunka poradzi sobie z ich "humorkami" i zachęci do aktywności. Przyda się więc też doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Może to być wolontariat w domu opieki albo w szpitalu, a także zajmowanie się starszym albo chorym członkiem rodziny. Nie tylko zwiększa to kompetencje, ale też przygotowuje na wyzwania, które możesz napotkać w pracy w opiece w Niemczech.

Warto wiedzieć, że każda sztela może wyglądać inaczej. Wszystko zależy od stanu zdrowia osoby starszej, a także od oczekiwań jej i jej rodziny. Ty również możesz przedstawić swoje preferencje. Podczas rozmowy rekrutacyjnej w Agencji Veritas zapytamy Cię o to, jakie obowiązki chcesz wykonywać i jakimi osobami się zajmować. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz ofertę pracy zgodną ze swoimi oczekiwaniami. Oczywiście nie należy zapominać, że w każdym ogłoszeniu znajdują się konkretne wymagania. Kluczowym aspektem są umiejętności językowe. Kandydat do pracy w opiece w Niemczech powinien posługiwać się językiem niemieckim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Im wyższe kompetencje w owym zakresie, tym większa szansa na atrakcyjniejsze i lepiej płatne zlecenie.

Obowiązki opiekunki w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece nie jest łatwym zadaniem. Trudność wzrasta, gdy podopieczny jest osobą cierpiącą na choroby przewlekłe, demencję starczą czy chorobę Alzheimera. Opiekunka ma za zadanie przede wszystkim zaspokajanie potrzeb seniora i wykonywanie zadań, których on sam ze względu na swój stan nie może się podjąć. Niekiedy wystarczy być obok podczas spożywania posiłku czy przygotować łatwiejsze do pogryzienia potrawy, a innym razem konieczne będzie karmienie. Dobrym pomysłem jest stworzenie ramowego planu dnia, którego oboje z podopiecznym będziecie się trzymać.

d2h4ru4

Osoby starsze zwykle wstają o stałej porze. Wtedy Ty, jako opiekunka, powinnaś być już w gotowości i pomóc podopiecznemu w porannej toalecie. Następnym krokiem jest przygotowanie i wspólne zjedzenie śniadania. Po posiłku senior zajmuje się swoimi sprawami: czyta, ogląda telewizję albo drzemie. Opiekunka w tym czasie ma za zadanie zająć się domem. W zależności od tego, co danego dnia jest do zrobienia, może to być sprzątanie, pranie, prasowanie, gotowanie obiadu albo robienie zakupów. Warto ustalić menu wraz z podopiecznym, żeby uniknąć nieporozumień.

Około południa opiekunka podaje obiad i je go wspólnie z seniorem. Zwykle po głównym posiłku następuje czas odpoczynku. Osoba starsza idzie do swojego pokoju, a Ty masz chwilę dla siebie. Gdy senior wypocznie, można planować popołudniowe rozrywki. Zachęć go do wyjścia na spacer, a jeśli pogoda na to nie pozwala, do wspólnych zajęć w domu. Podopieczni lubią grać w gry planszowe, rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle czy po prostu rozmawiać. Popołudnie to także czas odwiedzin rodziny i znajomych u seniora.

W godzinach 18:00-19:00 podopieczni zazwyczaj jedzą kolację, którą także podaje opiekunka. Później następuje wieczorna toaleta i położenie się do łóżka. Gdy już upewnisz się, że seniorowi niczego więcej nie potrzeba, możesz cieszyć się czasem wolnym. Zdarzają się też zlecenia, na których trzeba wstawać w nocy – ale o tym dowiesz się przed wyjazdem. Niekiedy opiekunka w Niemczech może liczyć na pomoc z zewnątrz. Do niektórych seniorów przychodzi także Pflegedienst, czyli pielęgniarka. Wykonuje ona zastrzyki, rozdziela leki i podejmuje się szeroko rozumianych czynności medycznych.

Co jest, a co nie jest obowiązkiem w niemieckiej opiece?

Zakres zadań opiekunki w Niemczech może być bardzo różny. Zwykle obowiązki wyglądają podobnie, natomiast to, czym ostatecznie będziesz się zajmować, zależy od indywidualnych oczekiwań pracodawcy. Na łatwiejszych sztelach Twoim zadaniem jest dotrzymywanie seniorowi towarzystwa, aktywizowanie go, asekuracja przy myciu oraz pomoc w ubieraniu i rozbieraniu. Trudniejsze zlecenia obejmują bardziej zaawansowane przypadki. Podopieczni nierzadko mają problemy z poruszaniem się, samodzielnym myciem i jedzeniem; czasem trzeba im zmieniać bieliznę chłonną. Warto więc na początku zastanowić się nad swoimi preferencjami i możliwościami. Jeśli szczerze odpowiesz sobie na pytanie: co jestem w stanie robić na szteli? – będziesz czerpać z pracy satysfakcję.

d2h4ru4

Oprócz szeroko rozumianej opieki nad seniorem opiekunka zajmuje się też prowadzeniem domu. Mówiąc krótko: sprząta pomieszczenia, z których korzysta ona i osoba starsza, pierze, gotuje, robi zakupy albo przygotowuje listę produktów do kupienia. Warto pamiętać, że zakres obowiązków jest ustalany przez rodzinę podopiecznego i nie podlega zmianom. W Agencji Veritas zostanie Ci on przedstawiony dużo wcześniej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy poradzisz sobie na danym zleceniu.

Czym natomiast opiekunka w Niemczech nie powinna się zajmować? Na pewno czynnościami medycznymi. To zadanie wcześniej wspomnianej Pflegedienst. Prawo zabrania opiekunce wykonywać jakichkolwiek zadań, które wiążą się z ingerencją w powłoki skórne pacjenta. Są to chociażby: podawanie kroplówek, robienie zastrzyków, mierzenie cukru. Opiekunka nie powinna też opatrywać ran, pielęgnować odleżyn i zakładać czy zmieniać opatrunków. Może jedynie przypominać o zażywaniu leków – nie wolno jej ich wydzielać czy w większości przypadków podawać. Powyższe czynności należą do specjalnych służb medycznych.

Poznaj warunki zatrudnienia opiekunki w Niemczech

Prawo niemieckie pozwala Polkom na legalną pracę w tym kraju – także przy domowej opiece nad seniorami. Polskie agencje opieki pośredniczą między opiekunką a rodziną podopiecznego, pomagają w doborze oferty pracy oraz zawierają umowy z obiema stronami. Zwykle są to umowy-zlecenie, ale to nie koniec opcji, jakie ma zatrudniana opiekunka. Może też zdecydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub na pracę na warunkach niemieckich. W tym ostatnim przypadku można zakwalifikować się do otrzymywania niemieckiej emerytury, a zarobki są nieco wyższe. Mimo wszystko do najpopularniejszych form pracy w opiece w Niemczech należy delegowanie. Opiekunka ma wtedy polskie ubezpieczenie ZUS. Która umowa jest najlepsza? Niestety, na to pytanie trudno będzie uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od Twoich preferencji i od tego, na czym Ci najbardziej zależy. A jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania, dobrze będzie porozmawiać o nich z rekruterem.

Współpracując z agencją, nie musisz martwić się o dojazd czy zakwaterowanie. Masz zapewniony darmowy przejazd busem lub zwrot kosztów podróży. Opiekunki w Niemczech zatrudnione przez dobrą firmę otrzymują zakwaterowanie w domu podopiecznego. Do dyspozycji jest osobny pokój i łazienka. Opiekunka może korzystać z przestrzeni wspólnej w domu, chociażby kuchni. Często spotykanym udogodnieniem jest dostęp do darmowego Internetu i TV.

d2h4ru4

Praca w niemieckiej opiece nie należy do najłatwiejszych zawodów. Jednak poczucie satysfakcji, jakie daje bycie opiekunką, wynagradza trudy codzienności. Pomaganie starszej, schorowanej osobie jest nie tylko pracą, ale i pięknym uczynkiem. Uśmiech na twarzy podopiecznego będzie więc najlepszym podziękowaniem za poświęcony mu czas.

Więcej informacji na ten temat oraz najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Materiał prasowy Veritas Opieka
d2h4ru4
d2h4ru4
d2h4ru4