Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
nieruchomości
27-07-2017 17:39

Dlaczego zdecydować się na pomoc eksperta podczas wyboru nieruchomości?

Zakup własnego domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego powinna zostać podjęta na spokojnie, po analizie wielu różnych aspektów. Często warto przy tym skorzystać ze wsparcia eksperta, który podpowie, na co zwrócić uwagę, pomoże wyszukać odpowiednie oferty i załatwi sprawy prawno-finansowe.

Share
Dlaczego zdecydować się na pomoc eksperta podczas wyboru nieruchomości?Źródło: KtoryEkspert.pl
d1m5bu4

Zakup własnej nieruchomości to proces bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom, nie wystarczy wyszukać ofertę, która nas zainteresuje, obejrzeć dom, podpisać umowę i zapłacić. Trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych elementów i upewnić się, że dany dom lub mieszkanie rzeczywiście nam odpowiada. Dochodzi do tego konieczność wynegocjowania odpowiedniej ceny i często załatwienie procedury związanej z kredytem hipotecznym, który nierzadko jest wykorzystywany do finansowania zakupu nieruchomości w Polsce, zwracają uwagę eksperci z portalu * KtoryEkspert.pl*.

Przykładem tego są wyniki za I kwartał 2017 roku, gdy Polacy zaciągnęli 50 238 kredytów mieszkaniowych, czyli o 20 proc. więcej niż na koniec 2016 r.

Zanim jednak pojawimy się w banku, aby pożyczyć pieniądze, trzeba włożyć niemało wysiłku w znalezienie odpowiedniego lokum. Tutaj właśnie pojawia się pole do popisu dla pośrednika nieruchomości.

d1m5bu4

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2014 r. nastąpiła deregulacja tego zawodu. Od tamtego czasu właściwie każdy może zostać pośrednikiem, dlatego lepiej korzystać z usług sprawdzonych i doświadczonych ekspertów, którzy dodatkowo mają ubezpieczenie OC. Warto jednak dodać, że w 2017 roku zmieniły się przepisy, które ograniczyły dostęp przypadkowych osób do zawodu pośrednika. Do tego wprowadzono również kary finansowe za brak OC. Dlaczego warto korzystać z usług doświadczonego eksperta rynku nieruchomości? Powodów jest co najmniej kilka.

1. Oszczędność czasu i nerwów
Większość osób narzeka na deficyt czasu. Wiele osób nie może pozwolić sobie nawet na dłuższy odpoczynek, nie mówiąc już o przeznaczaniu wielu godzin na dodatkowe zajęcia. Prawda jest jednak taka, że poszukiwanie domu lub mieszkania do kupienia zabiera dużo czasu.

Nie zmienia tego nawet fakt, że obecnie korzystamy przy tym często z internetu. Konieczne jest przejrzenie setek ofert i wyselekcjonowanie wstępnie tych, które mogą nas zainteresować. Do tego dochodzą nerwy, gdy po raz kolejny okazuje się, że pojechaliśmy oglądać nieruchomość, która nie spełnia naszych oczekiwań. Pośrednik nieruchomości wyszuka za nas odpowiednią ofertę, wcześniej sprawdzając, jakie są nasze oczekiwania i preferencje mieszkaniowe.

2. Większy wybór ofert nieruchomości
Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości ma bardzo ważny atut: dostęp do zdecydowanie większej puli ofert nieruchomości niż w przypadku poszukiwania domu lub mieszkania na własną rękę. Wiele ofert jest przekazywanych biurom nieruchomości na zasadzie wyłączności. Do tego eksperci ds. nieruchomości mają swoje kontakty na rynku i łatwiej im znaleźć sprzedawców. Doświadczony pośrednik dokona wstępnej selekcji ofert i umówi nas na spotkanie ze sprzedawcą, podczas którego obejrzymy dom lub mieszkanie.

d1m5bu4

3. Doświadczenie w negocjowaniu ceny
– Rola pośrednika nieruchomości nie ogranicza się tylko do wyszukiwania i dopasowywania ofert. Ekspert potrafi ocenić, czy cena, jakiej żąda sprzedający, jest adekwatna do stanu i wielkości nieruchomości, czy też jest zawyżona. Dzięki doświadczeniu pośrednika możemy uchronić się przed znacznym przepłacenia za dom lub mieszkanie – zauważa Paweł Kubowicz, starszy doradca ds. nieruchomości w Home Broker.

– Ważne jest również to, że pośrednik może w naszym imieniu negocjować cenę oraz warunki umowy kupna. Z reguły taka osoba ma tak dobre rozeznanie rynku, że wie, na jaki upust można liczyć. Stoi za nią także duże doświadczenie negocjacyjne – dodaje ekspert Home Broker.

4. Sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości
Zakup nieruchomości wiąże się również z koniecznością załatwienia wielu formalności i sprawdzenia różnych dokumentów jak np.: księga wieczysta. W tym obszarze również możemy liczyć na wsparcie pośrednika nieruchomości.

– W gąszczu dokumentów i procedur łatwo się pogubić. Pośrednik sprawdzi jednak za nas stan prawny wybranej nieruchomości. Dzięki temu będziemy pewni, że negocjujemy zakup z rzeczywistym właścicielem domu lub mieszkania lub że nie ma tam zameldowanych dodatkowych osób. Dowiemy się także, czy nieruchomość jest wolna od wpisu hipoteki do księgi wieczystej – podkreśla Paweł Kubowicz.

d1m5bu4

– Pośrednik przygotuje również wszystkie niezbędne do przeprowadzenia transakcji dokumenty, umówi wizytę u notariusza, a często również pomoże w przepisaniu umów dotyczących mediów i poleci dobrego pośrednika kredytowego. Chcąc załatwić samemu wszystkie te sprawy, musielibyśmy poświęcić na to niemało czasu – mówi * Paweł Kubowicz ekspert Home Broker*.

Gdzie zatem można znaleźć zaufanego eksperta ds. nieruchomości? Niedawno uruchomiony serwis KtoryEkspert.pl pomaga w znalezieniu profesjonalisty z danej okolicy, a także pozwala zapoznać się oceną jego pracy.

Rola pośrednika nieruchomości w kupowaniu domu lub mieszkania jest często nieoceniona w sytuacji, gdy sami nie możemy przeznaczyć wiele czasu na poszukiwanie wymarzonej nieruchomości. Do tego możemy liczyć na profesjonalizm takiej osoby, jej gruntowną znajomość rynku i wiedzę, która nie tylko uchroni nas przed przeinwestowaniem w nieruchomość, lecz także pozwoli uporać się z licznymi zawiłościami prawnymi.

Advertisement
d1m5bu4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m5bu4
d1m5bu4