Trwa ładowanie...
d3pgmps

Dla alergików i pedantów. Odkurzacze, które spiszą się świetnie

W ciągu ostatnich lat zarówno odkurzacze wodne, jak i piorące znacznie potaniały. Oznacza to, że nowa technologia czyszczenia jest teraz w zasięgu ręki większości gospodarstw domowych. Warto pomyśleć o zmianie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Woda doskonale filtruje kurz z powietrza
Woda doskonale filtruje kurz z powietrza (Shutterstock.com)
d3pgmps

Poniżej znajdziesz kilka modeli, które mogą cię zainteresować oraz kilka istotnych informacji, które ułatwią ci ewentualny zakup. Mając do dyspozycji odkurzacz piorący lub wodny nie musisz obawiać się kurzu ani alergii.

Wodny i piorący – czym się różnią?

Na początku warto rozróżnić te dwa pojęcia, które część ludzi stosuje wymiennie. Nie każdy odkurzacz wodny jest jednocześnie piorący, a z drugiej strony każdy odkurzacz piorący wymaga podłączenia do wody. Odkurzacz z filtrem wodnym to alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy workowych. Powietrze i zanieczyszczenia zasysane przez urządzenie trafiają do pojemnika z wodą, która skutecznie filtruje kurz i pozostawia go w zbiorniku. To oznacza, że podczas odkurzania mniej zanieczyszczeń wydostaje się z powrotem na zewnątrz.

Przyjazny dzieciom i alergikom Fotolia
Przyjazny dzieciom i alergikom

W dodatku nie musisz martwić się wymianą worków. Wystarczy wyjąć specjalny pojemnik i wylać wodę. Z drugiej strony nie każdy ma ochotę czyścić odkurzacz zaraz po użyciu. Pamiętaj, że należy to zrobić po skończonym odkurzaniu, jeśli poczekasz z tym kilka dni, proces może być bardzo nieprzyjemny. Woda zacznie śmierdzieć, a filtr stanie się doskonałym siedliskiem dla pleśni i grzybów.

d3pgmps

Dla alergików i pedantów

Czyszczony regularnie sprzęt posłuży ci o wiele lepiej. Bariera w postaci wody sprawia, że na zewnątrz przedostaje się o wiele mniej kurzu. To natomiast oznacza, że w powietrzu gromadzi się o wiele mniej potencjalnych substancji uczulających. Dobrej jakości odkurzacz wodny poradzi sobie z czyszczeniem dywanów i wykładzin z psiej i kociej sierści.

Zalety odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący to droższe, ale dające dużo większe pole do manewru rozwiązanie. Odróżnia się je od zwykłych odkurzaczy wodnych tym, że wyposażono je w dwa pojemniki zamiast jednego. Pierwszy zawiera wodę ze specjalnym detergentem, drugi gromadzi zbierany brud i zanieczyszczenia. Większość dostępnych na rynku modeli przewiduje również opcję odkurzania na sucho, bez wody.

d3pgmps

Odkurzacz piorący można poznać po tym, że wyposażono go w dwa pojemniki zamiast jednego. Jeden z nich zawiera wodę ze specjalnym detergentem czyszczącym, drugi natomiast gromadzi brud i zanieczyszczenia. Wiele modeli przewiduje również odkurzanie na sucho, bez wody. Wtedy kurz trafia prosto do worka.

Dobry odkurzacz poradzi sobie z tapicerką Shutterstock.com
Dobry odkurzacz poradzi sobie z tapicerką

Jaki model wybrać?

Zarówno przy wyborze odkurzacza piorącego, jak i wodnego, należy zwrócić uwagę na te same aspekty. Przede wszystkim liczy się moc urządzenia, a także siła ssania, im będzie większa, tym szybciej wyczyścisz trudne powierzchnie. Zwróć również uwagę na to, jakie filtry są dołączone do zestawu. Alergicy chętnie wybiorą filtr HEPA, który usuwa większość roztoczy i pyłków. Zwróć też uwagę na liczbę dodatkowych komponentów, które dołączono do zestawu. Specjalnie wyprofilowane końcówki umożliwią łatwiejsze czyszczenie dywanów i wykładzin o określonej strukturze. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość zbiornika na wodę. Jeśli będzie zbyt mały, musisz liczyć się z nawet kilkukrotną wymianą wody podczas sprzątania domu.

d3pgmps
d3pgmps

Podziel się opinią

Share

d3pgmps

d3pgmps